Հայաստանի ԱԳՆ - ն ՌԴ ԱԳՆ-ից ORSIS -ի հետ կապված գրություն չի ստացել․ Աննա Նաղդալյան 10/24/2019   15:04  |  Միջազգային լրահոս
Հայաստանի ԱԳՆ - ն ռուսական ORSIS ընկերության մասնակցությամբ տապալված զենքի մատակարարման մրցույթի հետ կապված բողոքի նոտա չի ստացել։ Այս մասին «Փաստինֆո» - ին ասաց ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
«Այդ թեմայի վերաբերյալ նման բովանդակությամբ գրություն չենք ստացել», - «Փաստինֆո» - ին ասաց ԱԳՆ մամուլի խոսնակը։
ՊՆ խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն   էլ հայտնեց, որ տեղեկությունը հայտարարողն ամեն ինչ խառնում է իրար՝ սկսած նրանից, որ ORSIS-ի մայր ընկերությունը և հայաստանյան ներկայացուցչությունը տարբեր իրավական կառույցներ են, վերջացրած նրանով, որ բողոքի նոտաները, որպես կանոն, այդպիսին չեն լինում։ Ըստ Հովհաննիսյանի, բողոքի նոտայում չեն խնդրում իրավիճակը հանգուցալուծել և հասկանալ իրավիճակի մանրամասները:
«Ցավոք, ORSIS-ի թեման տարատեսակ անանուն աղբյուրների և այլ անհասկանալի մղումների պատճառով ի սկզբանե սխալ ուղղությամբ գնաց, և այն հայտարարությունը, որ քրեական գործ է հարուցված, պարզվեց՝ լրիվ այլ իրավական գործընթաց է տեղի ունենում: Եվ ցավում եմ, որ այսօր էլ շահարկվում  է այդ թեման՝ նույն անանուն աղբյուրների անհասկանալի բացատրություններով»,- ասել է Հովհաննիսյանը:
Այլ մեկնաբանություններից ՊՆ խոսնակը զերծ մնաց՝ նշելով, որ իրավական գործընթաց է գնում։
Ավելի տեղեկացրել էինք, որ ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ Ռուսաստանը պատրաստվում է բողոքի նոտա հղել Հայաստանին՝ կապված զենքի մրցույթի տապալման հետ, որին մասնակցել է ռուսական ORSIS ընկերությունը («Պրոմտեխնոլոգիա» խմբի անդամ) և կխնդրի ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին՝ կարգավորել տվյալ իրավիճակը։ Ըստ աղբյուրի, գրությունն արդեն փոխանցվել է Ռուսաստանի արտգործնախարարությանը և շուտով դիվանագիտական ուղիներով կուղարկվի հայկական կողմին:
Ռիա Նովոստին տեղեկացրել էր, որ մայիսին ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունն իր պատմության մեջ առաջին անգամ հայտարարեց մի քանի միլիոն դոլար գումարի ռազմական տեխնիկայի մատակարարման մրցույթ: Ռուսական ORSIS ընկերությունը հայտ էր ներկայացրել, սակայն հետագայում պարզվել էր, որ մրցույթը չեղարկվել է։ Օգոստոսին ORSIS- ը դիմել է բողոքարկման հանձնաժողովին և հանրապետությունում իր շահերը ներկայացնող փաստաբանին, որը հաղորդում է ներկայացրել եւ դրա հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեում հարուցվել է քրեական գործ:
14:47 24/10/2019  |  Միջազգային լրահոսՏԱՍՍ գործակալությունը հերքում է Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին նոտա հղելու տեղեկությունը
19:36 21/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՍամվել Մայրապետյանը Հայաստան վերադառնալիս վատացել է
18:53 24/09/2019  |  ՏնտեսությունՊետք չէ բացառել, որ ռուսական կողմը գազի գինը կկիրառի որպես աշխարհաքաղաքական գործիք. փորձագետ
11:35 09/08/2019  |  ՄեկնաբանությունԼոնդոնում հրատարակված «A world history of art» աշխատության մեջ «Ազրբայջան» անունով անտիկ պետություն գոյություն ունի, իսկ Հայաստանը բացակա է
13:04 17/07/2019  |  Միջազգային լրահոսԼավրով. Հայաստանը Անդրկովկասում Ռուսաստանի հիմնական գործընկերն է
13:59 16/07/2019  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԿլիմայի փոփոխությունը սպառնում է Սևանա լիճին. Հայաստանի փոխվարչապետ
15:37 15/07/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՎրաստանում ձերբակալվել է հայ տղամարդ, որը փորձել է ռադիոակտիվ նյութ տեղափոխել Ռուսաստան
18:45 14/07/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀայաստանում առաջին «գող»-ի արյունը. Զապը կրկի՞ն հիշեցնում է իր մասին
16:56 14/07/2019  |  ԱնցուդարձՀայտնաբերել են Ռուսաստանի շոու-բիզնեսի աստղերի ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում գտնվող անշարժ գույքերը

В Ереване прокомментировали информацию о планах России направить Армении ноту протеста из-за срыва оружейного тендера 10/24/2019 15:27 | Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении не получало ноты протеста в связи со срывом оружейного тендера, в котором участвовала российская компания ORSIS (входит в группу "Промтехнологии"). Об этом “Фактинфо” сообщила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
“Что касается этой темы, то мы не получали письма с подобным содержанием", - сказала "ФактИнфо" Нагдалян.
В свою очередь пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян заявил, что распространивший эту информацию источник все перепутал, начиная с того, что материнская компания ORSIS-a и армянское представительство являются разными правовыми структурами, и, заканчивая тем, что ноты протеста, как правило, так не составляются", - подчеркнул пресс-секретарь.
Он указал, что ноты протеста не содержат просьбы разрешить ситуацию и вникнуть в детали.
“К сожалению, что тема ORSIS-а по причине разнообразных анонимных источников и по непонятным мотивам изначально развивалась в неправильном направлении. Что касается заявления о возбуждении уголовного дела, как оказалось, там имеет место совершенно иной правовой процесс. К сожалению, эта тема и сегодня продолжает муссириваться со стороны тех же анонимных источников с непонятными разъяснениями”, - сказал Ованнисян.
От других комментариев пресс-секретарь Минобороны воздержался, указав, что пока идет правовой процесс
Ранее РИА Новости со ссылкой на текст оказавшего в его распоряжении некого документа сообщило, что РФ направит Армении ноту протеста в связи со срывом оружейного тендера, в котором участвовала российская компания ORSIS (входит в группу "Промтехнологии") и попросит министра обороны РА Давида Тонояна урегулировать данную ситуацию.
Позже ТАСС со ссылкой на источник, близкий к ситуации сообщил, что информация СМИ о том, что Россия направит Армении ноту протеста из-за срыва оружейного тендера, не соответствует действительности.