Ավարտվեց Գագիկ Խաչատրյանի կալանքը երկարացնելու հարցի քննությունը 10/23/2019 15:12 | Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում ավարտվեց ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու հարցի քննությունը։ Որոշումը կհրապարակվի վաղը։ Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Գագիկ Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը։
Նա նշեց, որ միջնորդության քննությանը մասնակցել են նաև դատախազության և քննչական մարմնի ներկայացուցիչները, որոնք իրենց տեսանկյունից հիմնավորել են՝ ինչու անձը պետք է շարունակի մնալ կալանքի տակ. «Նրանց հիմնավորումներն ըստ էության նույնն են։ Պնդում են, որ ազատության մեջ մնալու դեպքում Գագիկ Խաչատրյանը կթաքնվի վարույթն իրականացնող մարմնից, կխոչընդոտի գործի քննությանը և այս տեսանկյունից գտնում են, որ գրավը չի կարող երաշխիք լինել, նրան ազատության մեջ պահելու որևէ հնարավորություն չկա և պարտադիր պետք է կալանքի տակ գտնվի»,-ասաց Երեմ Սարգսյանը։
Նա ընդգծեց, որ իրենց հակափաստարկներն օբյեկտիվ և տրամաբանական են. «Բազմիցս ասել ենք, որ Գագիկ Խաչատրյանը գտնվել է Գերմանիայում հետվիրահակտական պարտադիր փուլում, բայց քննիչի ընդամենը մեկ հեռախոսային զանգով դադարեցրել է բուժումը, վերադարձել ու ներկայացել քննիչին՝ հույս ունենալով, որ գոնե մեկ շաբաթով թույլ կտան գնալ ու նորից բուժում ստանալ»,-ասաց Երեմ Սարգսյանը։

Суд огласит решение по ходатайству о продлении ареста Гагику Хачатряну завтра 10/23/2019   15:37  |  Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Еревана завершил рассмотрение  ходатайства о продлении срока ареста бывшему председателю Комитета государственных доходов Армении, экс-министру финансов РА Гагику Хачатряну. Об этом в беседе с журналистами заявил его адвокат Ерем Саркисян. Суд огласит решение завтра.
Он отметил, что в рассмотрении ходатайства приняли также участие и представители Прокуратуры и следственного органа, который представили свои доводы в пользу дальнейшего содержания его подзащитного под стражей. “Их доводы, по сути, были те же. Они утверждают, что в случае нахождения на свободе Гагик Хачатрян будет скрываться от следствия, препятствовать расследованию дела, и с этой точки зрения они считают, что залог не может быть гарантией и что он обязательно должен находиться под стражей”, - сказал Ерем Саркисян.
Он подчеркнул, что их контраргументы объективны и логичны.  “Мы неоднократно говорили, что Гагик Хачатрян находился в Германии в послеоперационный период, но по одному звонку следователя он прервал лечение, вернулся и явился к следователю, надеясь на то, что ему хотя бы на неделю разрешат выехать и вновь пройти лечение”, - отметил Ерем Саркисян
Позже стало известно, что Гагик Хачатрян проходит также по расследуемому в Специальной следственной службе уголовному делу, в рамках которого ему вменяют пункт 1 части 3 статьи 38-179(“Организация растраты в особо крупных  размерах”). В рамках данного дела в отношении него была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. В дальнейшем ССС отправила вышеупомянутое дело в СНБ, где два дела были объединены в одно производство.