Կարեն Խաչատրյանի կալանավորումը երկարաձգվեց մեկ ամսով 10/23/2019 13:30 | Քրեական խրոնիկոն
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ քիչ առաջ որոշեց մեկ ամսով երկարաձգել ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի եղբորորդու՝ Կարեն Խաչատրյանի կալանավորման ժամկետը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց վերջինիս պաշտպան Ամրամ Մակինյանը՝ նշելով, որ այսպիսով դատարանը մասնակի բավարարեց ԱԱԾ միջնորդությունը. ԱԱԾ-ն միջնորդել էր Խաչատրյանի կալանավորումը երկարաձգել եւս երկու ամսով:
Ամրամ Մակինյանը միաժամանակ հայտնեց, որ դատարանը մերժել է իրենց միջնորդությունը՝ Խաչատրյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ Կարեն Խաչատրյանը կալանքի տակ է օգոստոսի 30-ից: Նա մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափի վատնում կատարելու մեջ: Նույն գործով մեղադրյալի կարգավիճակ ունի նաեւ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը. նա մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափի վատնման եւ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման մեջ:
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այս պահին դատարանը քննում է Գագիկ Խաչատրյանի կալանավորումը երկարաձգելու վերաբերյալ ԱԱԾ միջնորդությունը:
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ Գագիկ Խաչատրյանի վերաբերյալ մեկ այլ քրեական գործ էլ քննվում է ՀՔԾ-ում, որի շրջանակներում նա մեղադրվում է 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ առանձնապես խոշոր չափերի վատնում կազմակերպելը։ Այս գործով նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրված ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։ Հետագայում նշված քրեական գործը ՀՔԾ-ն ուղարկեց ԱԱԾ, որտեղ երկու գործերը միացվեցին մեկ վարույթում։

Суд продлил арест племяннику экс-министра финансов Армении на месяц 10/23/2019   13:50  |  Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Роберта Папояна немногим ранее постановил продлить на месяц срок ареста Карена Хачатряна - племянника бывшего председателя Комитета государственных доходов, экс-министра финансов Армении Гагика Хачатряна.  Об этом в беседе с корреспондентом “ФатИнфо” сообщил его адвокат Амрам Макинян. Он отметил, что тем самым суд частично удовлетворил ходатайство Службы национальной безопасности(СНБ) о продлении Хачатряну меры пресечения в виде заключения под стражу еще на два месяца.
Амрам Макинян при этом сообщил, что суд отклонил их ходатайство об освобождении Карена Хачатряна под залог.
Напомним,  Карен Хачатрян находится под стражей с 30-го августа. Его обвиняют в растрате в особо крупных размерах. По тому же дело обвиняемым проходит и экс-глава КГД Армении Гагик Хачатрян, которому инкриминируют растрату в особо крупном размере и злоупотребление должностным положением.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, в эти минуты суд рассматривает ходатайство СНБ о продлении ареста Гагику Хачатряну.
Ранее агентство сообщило, что Гагик Хачатрян проходит также по расследуемому в Специальной следственной службе уголовному делу, в рамках которого ему вменяют пункт 1 части 3 статьи 38-179(“Организация растраты в особо крупных  размерах”). В рамках данного дела в отношении него была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. В дальнейшем ССС отправила вышеупомянутое дело в СНБ, где два дела были объединены в одно производство.