Գերմանիա չմեկնելու դեպքում Գագիկ Խաչատրյանի առողջական վիճակն ավելի կվատթարանա. փաստաբան 10/23/2019   16:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գերմանիայից մեզ հայտնեցին, որ եթե Գագիկ Խաչատրյանը չներկայանա այնտեղ բուժման, կրկնակի վիրահատության կարիք կառաջանա։ Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը։
«Եթե անհապաղ այս վիրահատությունը չկատարվի, որովհետև խոսք է գնում ողնուղեղի վրա ճնշման մասին։ Այսինքն ցանկացած ինչ-որ շարժում կարող է լուրջ խնդիրներ առաջացնել։ Եթե չգա և համապատասխան բուժումը չստանա, ավելի կբարդանա»,-ասաց փաստաբանը։
Նա հայտնեց, որ բժշկական կոնսիլիում է հրավիրվել՝ պարզելու Գագիկ Խաչատրյանի հիվանդությունները և արդյոք դրանք չեն կարող բուժվել Հայաստանում։
Պաշտպանի վստահեցմամբ Գագիկ Խաչատրյանն անցել է բոլոր հետազոտությունները, սակայն կոնսիլիումի եզրակացությունը մոտ մեկ ամիս չի տրամադրվել վարույթն իրականացվող մարմին. «Պարզվեց, որ կոնսիլիումի պատասխանը հայտնի է եղել դեռ հուլիսի 4-ին, բայց չգիտես ինչու այն սեպտեմբերին նոր տրամադրվել է վարույթն իրականացնող մարմնին»,-ասաց Երեմ Սարգսյանը։
Նա հայտնեց, որ ներկայացրել են նաև գրավի միջնորդություն, սակայն չի կարծում՝ դատարանն անաչառ կգտնվի. «Միջնորդության քննության սկզբում դատարանին ինքնաբացարկի միջնորդություն հայտնեցի։ Վկայակոչեցի այն փաստարկը, որ Գագիկ Խաչատրյանի վերաբերյալ բոլոր միջնորդությունները, բողոքները քննում է միևնույն դատավորը։ Ինչպե՞ս է ստացվում, որ բոլոր դատավորներից միայն նրան է մակագրվում։ Պատճառաբանում են, որ նա հերթապահ դատավորն է, մինչդեռ հերթապահ դատավորներն այստեղ հինգն են»,-հավելեց Երեմ Սարգսյանը։

Состояние здоровья Гагика Хачатряна ухудшится, если он не поедет на лечение в Германию - адвокат 10/23/2019   16:51  |  Лента новостей
Адвокат бывшего председателя Комитета государственных доходов Армении, экс-министра финансов РА Гагика Хачатряна заявил, что в Германии им сообщили, что если его подзащитный не прибудет на лечение, то возникнет необходимость в повторной операции. Об этом адвокат Ерем Саркисян сообщил журналистам в среду, 23-го октября.
Он уточнил, что речь идет о давлении на спинной мозг.
“Это означает, что любое движение может обернуться серьезными проблемами. Если он не поедет и не пройдет соответствующее лечение, то возникнут осложнения”, - рассказал адвокат.
Он сообщил, что был созван консилиум врачей, чтобы выяснить, какими заболеваниями страдает Гагик Хачатрян  и поддаются ли они лечению в Армении.
По словам адвоката,  Гагик Хачатрян прошел полное обследование, однако заключение консилиума в течение почти месяца не выдавали органу, осуществляющему производство.
“Выяснилось, что ответ консилиума был известен еще 4-го июля, но по неизвестным причинам его только в сентябре предоставили органу, осуществляющему производство”, - сказал Ерем Саркисян.
Он сообщил, что защита также подала прошение об освобождении под залог, однако адвокат не питает надежд по поводу беспристрастности суда.
“В начале рассмотрения прошения я представил ходатайство об отводе судьи. В качестве довода я сослался на то, что  все ходатайства относительно Гагика Хачатряна рассматривает один и тот же судья. Как так получается, что из всех судей их визируют только на его имя. Они объясняют это тем, что он дежурный судья, в то время как дежурных судей там пятеро”, - сказал Ерем Саркисян.