Դանիել Իոաննիսյան. Նախարարների աշխատավարձի գաղտնի բարձրացումը խայտառակություն է և օրենքի ոտնահարում 10/22/2019 11:48 | ԼՐԱՀՈՍ
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ նախագահ, իրավապաշտպան Դանիել Իոաննիսյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գաղտնի հանձնարարականով պաշտոնյաների աշխատավարձի բարձրացումը համարում է անազնիվ։ Այս մասին գրել է իր ֆեյսբուքյան էջում.
«Նախարարների ու փոխնախարարների աշխատավարձը (Աշխ. Օր. իմաստով պարգևավճարը ևս աշխատավարձ է) բարձրացնելը լավ է ու անհրաժեշտ, բայց դա գաղտնի անելը խայտառակություն է և օրենքի էության ոտնահարում: Ու թեև ՀԵՏՔ-ը գրել է միայն նախարար-փոխնախարարների մասով, սակայն բոլորս գիտենք, որ դա վերաբերվում է հանրային ծառայողների մի մեծ խմբի:
Կներեք, բայց աշխատավարձ բարձրացնելու կամ պարգևավճար տալու վարչապետի հրամանի գաղտնիությունս ո՞րն է: Ո՞նց կարող է դա գաղտնի լինել հանրությունից:
Նիկոլ Փաշինյան, հանրությունից գաղտնի կերպով պարբերական պարգևավճարներ տալու փոխարեն ավելի լավ կլիներ, որ ազնվությամբ հայտարարեիք, որ պաշտոնյաների աշխատավարձը պետք է էապես բարձրացվի ու օրենքում համապատասխան փոփոխություն նախաձեռնեիք:
Այո, այդպիսի նախաձեռնությունը որոշ խմբեր կքննադատեին, բայց դա կլիներ շատ ավելի ազնիվ քայլ, քան հանրությունից գաղտնի աշխատավարձները, ըստ էության, ապօրինի բարձրացումը:
Հ.Գ. Իմիջայլոց, այս պրակտիկան ՀՀԿ-ի օրոգ է սկսվել և ժամանակն է դրա վերջը տալու: Ի վերջո, ՀՀԿ-ն չուներ այնքան լեգիտիմություն, որ հանրությանը ասեր, որ պաշտոնյաներն պետք է ավելի շատ փող ստանան»:

Даниел Иоаннисян назвал тайное повышение зарплат министрам позором и попранием закона 10/22/2019   12:33  |  Лента новостей
Председатель общественной организации “Союз информированных граждан”, правозащитник Даниел Иоаннисян раскритиковал секретное поручение премьер-министра Армении Никола Пашиняна повысить зарплаты должностным лицам.
“Повышение министрам и их заместителям зарплат(премия тоже является зарплатой в соответствии с Трудовым кодексом) – это хорошо и необходимо, однако делать это тайно – позор и попрание сути закона. И хотя издание Hetq написало только о министрах и их заместителях, но все мы знаем, что это касается большой группы госслужащих”, - написал Иоаннисян на своей странице в соцсети Facebook.
При этом он задался вопросом, в чем секретность поручения премьера о повышении зарплаты или выдачи премий. "Как это можно держать в секрете от публики", - вопрошает риторически правозащитник.
"Никол Пашинян, вместо того, чтобы периодически втайне от публики выдавать премии, было бы лучше, чтобы вы открыто заявили, что зарплаты госслужащим необходимо существенно повысить, и инициировали бы внесение соответствующей поправки. Да, такую инициативу некоторые группы подвергли бы критике, но это был бы более честный шаг, чем незаконное, по сути дела, повышение заработных плат втайне от общественности", - написал Даниел Иоаннисян.
В постскриптуме он добавил, что эта практика была начата еще при Республиканской партии(РПА) и теперь настало время с этим покончить.
"В конце концов, РПА не обладала легитимностью на то, чтобы заявить обществу о необходимости повышения зарлаты чиновникам", - резюмировал Иоаннисян.