«Դիմում եմ բոլոր իրավապաշտպաններին և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին աջակցել Արսեն Բաբայանի իրավունքների պաշտպանությանը». Գոհար Մելոյան 10/21/2019   22:03  |  Մեկնաբանություն
Սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Քիչ առաջ Հատուկ քննչական ծառայությունը հաղորդագրություն տարածեց, համաձայն որի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի /պաշտոնեական կեղծիք/ 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Arsen Babayanը:
Հայաստանի Հանրապետությունում որևէ անձ չի կարող ազատությունից զրկվել, այդ թվում՝ ձերբակալվել կամ կալանավորել, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված այն արարքների համար, որոնք կատարվել են մինչև 2018 թվականի հոկտեմբերի 21-ը համաձայն՝ «Էրեբունի-երեվանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» օրենքի, ինչը չի կարող հայտնի չլինել ՀՀ իրավապահ մարմիններին։
Հետևաբար՝ այս պահին Արսեն Բաբայանը ապօրինի զրկված է ազատությունից։ Ձերբակալումը ծայրահեղ ապօրինի է և հետապնդում է ոչ իրավաչափ նպատակներ։
Դիմում եմ բոլոր իրավապաշտպաններին և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին աջակցել Արսեն Բաբայանի իրավունքների պաշտպանությանը»։
12:33 17/10/2019  |  ՀարցազրույցԱրման Բաբաջանյանի մեկնաբանությամբ պետք է քրեական գործեր հարուցվեն և որպես մեղադրյալ ներգրավվեն նաև Նիկոլ Փաշինյանը, Արարատ Միրզոյանը
14:32 15/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավորներին վաղ կենսաթոշակի ուղարկելը չպետք է դառնա ՍԴ-ում արդեն քննվող գործերի ելքի վրա ազդելու միջոց. Վենետիկի հանձնաժողով
19:12 04/10/2019  |  ՀարցազրույցՎահե Գրիգորյանը չպետք է մասնակցի Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին որոշման քննարկմանը. Սահմանադրագետ

Задержание Арсена Бабаяна крайне незаконно и преследует неправомерные цели - юрист 10/22/2019   09:51  |  Комментарий
Специалист конституционного права Гоар Мелоян прокомментировала задержание  бывшего заместителя руководителя аппарата парламента Армении Арсена Бабаяна. Специальная следственная служба накануне сообщила о задержании Арсена Бабаяна по подозрению в совершении служебного подлога.
“Никто не может быть задержан или заключен под стражу из-за действий, предусмотренных частью 1 статьи 314 (“Служебный подлог”) УК Армении, совершенных до 21-го октября 2018 года, при наличии закона "Об объявлении амнистии по уголовным делам в связи с 2800-летием основания Эребуни-Еревана и 100-летием провозглашения независимости Первой Республики Армения". И этого не могут не знать правоохранительные органы Армении”, - написала она на своей странице в соцсети Facebook.
Следовательно, как отметила юрист, в данный момент Арсен Бабаян незаконно лишен свободы. “Его задержание крайне незаконно и преследует неправомерные цели”, - отметила она.
Она призвала всех правозащитников и представителей гражданского общества оказать содействие в защите прав Арсена Бабаяна.