Ոստիկանների վրա հարձակում գործած եղբայրները դեպքից առաջ գողություն են կատարել. պարզվել են դեպքի նոր հանգամանքներ 10/16/2019 15:34 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործի շրջանակներում շարունակում են ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ հարձակում գործելու դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Իրականացված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ոստիկաններ Տ.Առաքելյանին կյանքի հետ անհամատեղելի վնասվածքը, ինչպես նաև Ա.Հակոբյանի գլխին հասցված հարվածը պատճառվել են 2003թ. ծնված երիտասարդի կողմից: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Հիշեցնենք, որ ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել էր առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը: Նրանք եղբայրներ են՝ ծնված 2003 և 2001 թթ.: Վերջիններս ձերբակալվել են:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ եղբայրները դեպքից ժամեր առաջ գողություն են կատարել Արաբկիր վարչական շրջանի գեղեցկության սրահներից մեկից, որից հետո նկատվել են ոստիկանների կողմից և դիմել փախուստի: Ոստիկանության ծառայողները հետապնդել են նրանց և Ազատության պողոտայում բռնել։ Եղբայրները փորձել են դիմել փախուստի, որի ժամանակ նրանցից մեկը հափշտակել է ոստիկաններից մեկին ամրակցված զենքը, հարվածել Ա.Հակոբյանի գլխին և կրակել Տ.Առաքելյանի ձախ բազկին, ով ստացած մարմնական վնասվածքներից մահացել է:
Երիտասարդների կողմից առերևույթ գողության դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 185-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում: Գողության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, հարցաքննվել է գեղեցկության սրահի սեփականատերը: Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ եղբայրները գողոնը թաքցրել են կամուրջներից մեկի տակ:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ հոկտեմբերի 16-ին` ժամը 04:20-ին, «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ «կենսաբանական մահ, հրազենային վերք ձախ բազկի շրջանում» ախտորոշմամբ իրենց մոտ բուժօգնության են տեղափոխվել 1981 թվականին ծնված Տիգրան Առաքելյանը և «գանգի գագաթային շրջանի պատռվածք վերք ախտորոշմամբ» 1994 թվականին ծնված Ա. Հակոբյանը:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 238-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով: Կազմվել է քննչական խումբ, մշակվել քննչական պլան:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ժամանակ հայտնաբերվել են 1 հատ պարկուճ և 1 փամփուշտ, արնանման հետքեր, վերցվել փորձանմուշներ: Առգրավվել են մահացածի հագին դեպքի պահին եղած հագուստները, որոնց վրա առկա են եղել արնանման հետքեր: Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են փորձաքննություններ:

Братья перед нападением на полицейских совершили кражу – СК Армении сообщает новые подробности 10/16/2019 16:12 | Криминальная хроника
Следствие установило, что несовместимое с жизнью ранение сотруднику Полиции Армении Тиграну Аракеляну нанес юноша 2003 года рождения. Он же ударил по голове другого полицейского - А. Акопяна. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комтиета Армении.
Ведомство напоминает, что в результате предпринятых неотложных следственных, оперативно-розыскных мероприятий установлены личности предполагаемых преступников. Ими оказались братья – 2003 г.р. и 2001 г.р.. Они задержаны.
Следствием установлено, что братья за несколько часов до инцидента совершили кражу в одном из салонов красоты в ереванском районе Арабкир, после чего они были замечены полицейскими и обратились в бегство. Сотрудники Полиции стали их преследовать и поймали их на проспекте Азатутюн. Братья попытались сбежать. В этот момент один из них похитил у полицейского табельное оружие, ударил рукоятью А.Акопяна по голове и выстрелил в Т. Аракеляну в левую руку. От полученного ранения Аракелян скончался.
По факту предполагаемой кражи возбуждено уголовное дело по пункту 3 части 2 статьи 177(Кража с незаконным проникновением в жилище, хранилище или помещение”) и части 1 статьи 185(“Умышленные уничтожение или повреждение чужого имущества, причинившие ущерб в значительных размерах”) УК Армении. В рамках уголовного дела произведен осмотр места происшествия, допрошен владелец салоны красоты. В ходе предварительного следствия выяснилось, что братья спрятали краденое под одним из мостов.
На место немедленно отправилась оперативно-следственная группа. Выяснилось, что госпитализированные мужчины являются сотрудниками Полиции Армении, которые в районе 03.40 при исполнении своих служебных обязанностей заметили у входа в парк "Победы" двух лиц. Последние, увидев патрульную машину, обратились в бегство.Полицейские стали их преследовать и настигли на проспекте Азатутян. Пойманные попытались сбежать. В этот момент один из них схватил табельное оружие полицейского, ударил А. Акопяна по голове и выстрелил в Т. Аракеляна, который от полученного ранения скончался.