«Էրեբունի» ԲԿ ծննդատանը 47-ամյա հղի կին է մահացել 10/14/2019   15:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Էրեբունի» ԲԿ ծննդատանը 47-ամյա հղի կին է մահացել: Այս մասին տեղեկացանք «Էրեբունի» ԲԿ-ի  ֆեյսբուքյան էջից։
«Հոկտեմբերի 9-ին «Էրեբունի» ԲԿ ծննդատանը 47-ամյա հղի կին է մահացել: Արտամարմնային բեղմնավորմամբ զույգ պտղով հղիացած կնոջ մոտ ախտորոշվել է թեթեւ աստիճանի պրեկլամսիա: Հղիության 35 շաբաթականում կատարված կեսարյան հատման ընթացքում երկրորդ պտղի դուրսբերման պահին հղիի ինքնազգացողությունը կտրուկ վատացել է, գրանցվել է շնչառության կանգ, ճնշման անկում:
Անմիջապես միացվել է արհեստական շնչառական սարքին, հրավիրվել են ռեանիմատոլոգներ եւ հարակից բոլոր նեղ մասնագետները, իրականացվել են սիրտ-թոքային վերակենդանացման բոլոր միջոցառումներն, ինչպես նաեւ անմիջապես կատարվել է հակամակարդիչների ներարկում: Մեկ ու կես ժամ ցուցաբերված միջոցառումներից հետո գրանցվել է կնոջ կենսաբանական մահը: Ախտորոշվել է թոքային զարկերակի թրոմբոէմբոլիա, սիրտ-թոքային անբավարարություն եւ թոք-սրտային անբավարարություն, «օձիք»-ի համախտանիշ՝ պարանոցի, գլխի եւ վերին վերջույթների տոտալ ցիանոզով:
Կեսարյան հատման ընթացքում ծնվել է զույգ երեխա՝ տղա եւ աղջիկ, համապատասխանաբար 1կգ 880 գ, 45 սմ հասակով եւ 2կգ 40 գ, 45 սմ հասակով: Ծնվելու պահին երեխաներն ունեցել են շնչառական խնդիրներ, ստացել են համախատասխան բուժում, վիճակը գնահատվում է կայուն, նորածնային ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում ստանում են նորածնային խնամք:
Աշխարհում թոքային զարկերակների թրոմբոէմբոլիաները մայրական մահացության պատճառագիտության մեջ դիտարկվում են որպես ոչ կանխելի մահեր»:
11:18 10/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԾննդկանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
21:59 02/09/2019  |  Առողջություն«Մարգարյան» ծննդատանը ծննդկան է մահացել
11:13 05/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՊարզվում են ծննդկանի և նորածնի մահվան հանգամանքները
18:28 14/02/2017  |  Արտակարգ պատահարներ33-ամյա ծննդկանը մահացել է բժիշկների ներկայությամբ
16:28 26/12/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՔրեական գործ է հարուցվել 26-ամյա ծննդկանի մահվան դեպքի առթիվ
15:02 26/12/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՀերթական մայրական մահացության դեպքն է գրանցվել
21:54 08/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱռողջապահության նախարարն ընդունել է մահացած ծննդկանների հարազատներին
09:05 26/10/2016  |  ՄամուլԾննդատան բաժանմունքի վարիչի պատճառով ծննդկանն արդեն 3,5 տարի է՝ կոմայի մեջ է . «Ժողովուրդ»
14:00 10/08/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԶույգ երեխաներ լույս աշխարհ բերած ծննդկանի մահվան փաստով հարուցվել է քրեական գործ

47-летняя роженица скончалась в ереванском роддоме 10/14/2019   16:07  |  Чрезвычайное просшествие
47-летняя женщина скончалась при родах в ереванском медцентре “Эребуни”. Об этом сообщатся на странице в МЦ “Эребуни” в соцсети Facebook.
Трагический инцидент произошел 9-го октября.
“У беременной в результате ЭКО двойней 47-летней женщины была диагностирована прекэлампсия легкой степени. В ходе операции кесарева сечения, проведенной на 35-ой неделе беременности, в момент выведения второго плода самочувствие женщины резко ухудшилось, была зарегистрирована остановка дыхания, падение давления”, - говорится в сообщении.
В релизе отмечается, что женщину немедленно подключили к аппарату искусственного дыхания, вызвали реаниматолога и других узких специалистов смежных направлений. В клинике заявили, что медики провели все необходимые мероприятия по сердечно-легочной реанимации, а также ей сразу же были введели антикоагулянты.
Однако усилия не дали результатов. Спустя  полтора часа после предпринятых мер была констатирована биологическая смерть женщины.
У нее диагностировали тромбоэмболию легочной артерии, сердечно-сосудистую недостаточность, синдром "воротника" с тотальным цианозом шеи, головы и верхних конечностей.
В ходе касерева сечения родились близнецы – мальчик(1 кг. 880 гр., рост - 45 см.,) и девочка(2 кг. 40 г., рост – 45 см.)В момент их рождения у них были диагностированы проблемы с дыханием. Детям была оказана соответствующая медпомощь; их состояние оценивается как стабильное.
“В мире тромбоэмболия легочной артерии в этиологии материнской смертности рассматриваются как случаи непредотвратимой смерти”, - говорится в сообщении.
15:36 01/04/2019  |  Криминальная хроникаСледствие выясняет причины смерти беременной женщины в медцентре Гавара
15:19 29/01/2018  |  Чрезвычайное просшествие19-летняя роженица скончалась в Ереване спустя несколько дней после родов: родственники винят в ее смерти врачей
18:25 17/02/2017  |  Криминальная хроникаСтали известны новые подробности о смерти 33-летней роженицы в медцентре Алаверди
16:56 26/12/2016  |  Криминальная хроникаУголовное дело заведено по факту смерти 26-летней роженицы в медцентре армянского Капана
15:20 26/12/2016  |  Чрезвычайное просшествиеРоженица скончалась в медцентре города Капан на юге Армении
11:24 07/11/2016  |  Лента новостейГлава Минздрава Армении примет родственников троих скончавшихся рожениц
17:49 20/10/2016  |  Криминальная хроникаУголовное дело возбуждено по факту смерти 32-летней роженицы в медцентре Ванадзора
17:44 19/10/2016  |  Чрезвычайное просшествиеСК Армении выясняет обстоятельства смерти роженицы в медцентре Ванадзора
14:39 19/10/2016  |  Чрезвычайное просшествие32-летняя жительница армянского села Гугарк умерла при родах