Շատ կարեւոր բանից զրկվեցի, որը ուղղակի ինձ հոգեբանորեն շատ ճնշեց. Ալիկ Սարգսյանի մասնակցությամբ քննչական գործողություններ չեն կատարվում 10/09/2019   16:39  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին առաջադրված մեղադրանքի շրջանակում նախաքննական մարմինը նրա մասնակցությամբ քննչական գործողություններ չի կատարում։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը։
«Որեւէ քննչական գործողություն՝ ներառյալ առերեսում չի կատարվել»,-մեզ հետ զրույցում ասաց Ալիկ Սարգսյանը։ Նախկին ոստիկանապետը դժվարանում է նշել, թե նախաքննական մարմինն ինչու է հապաղում։
«Ես ասել եմ՝ համաձայն չեմ մեղադրանքի հետ։ Ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցի պատճառով շատ կարեւոր բանից զրկվեցի, որը ուղղակի ինձ հոգեբանորեն շատ ճնշեց, ես շատ վնասներ կրեցի այս մի քանի օրը չբացակայելու համար։ Շատ կարեւոր էր իմ բացակայելը մեկ-երկու օրով, դա էլ թույլ չտվեցին։ Նստած՝ սպասում եմ։ Մեկ տարի, երկու տարի...որքան պետք է կսպասեմ» ,-ասաց Ալիկ Սարգսյանը ՝ հավելելով, որ խնդիրը բարոյական է եւ իր պետք էր լինել մի մարդու կողքին, որն իր կարիքն ուներ։
«Դրանից էլ զրկեցին, ոչինչ, միեւնույնն է, ոչինչ չի ընկալվում, ոչինչ չի ընդունվում , այս մեթոդներով առաջ են գնում։ Հետո կբացատրեմ, թե ինչ խնդիր էր»,-ասաց Ալիկ Սարգսյանը։
Նախկին ոստիկանապետը չցանկացավ գնահատական տալ, առհասարակ , նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ իշխանության վարած քաղաքականությանը.«Եթե քաղաքականություն բառը արդեն կա, ես որեւէ մեկնաբանություն տալ չեմ ցանկանում»։
Հարցին, արդյո՞ք իր նկատմամբ քրեական հետապնդման մեջ քաղաքական ենթատեքստ է տեսնում, Ալիկ Սարգսյանն արձագանքեց. «Առայժմ չեմ դիտարկում, սպասում եմ։ Չեմ կարծում, թե իմ դեմ հարուցված գործը որեւէ կերպ նպաստելու է Մարտի 1-ի գործի բացահայտմանը։ Ափսոսում եմ, բայց, դե հարուցել են, երեւի նպատակ ունեն, սպասենք քննությանը, երեւի ինչ-որ բաներ պետք է պարզաբանել, իմ կարիքն էլ կար, թող հարցաքննեն»։
Սեպտեմբերի 29-ին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ Մարտի 1-ի քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գործի շրջանակում նախկին ոստիկանապետին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 314-րդ հոդվածի 1-ին և 334-րդ հոդվածի 1-ին մասերով: Ըստ առաջադրված մեղադրանքի` 2008 թվականի մարտի 1-ին և 2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, համատեղությամբ նաև 2006 թվականի մարտի 14-ից ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ, իսկ 2008 թվականի հուլիսի 2-ից՝ ՀՀ նախագահի օգնական Գևորգ Կոստանյանը և ՀՀ նախագահի օգնական, իսկ 2008 թվականի հուլիսի 2-ից՝ ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Գևորգ Մհերյանը ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ կատարված առանձնապես ծանր հանցագործության՝ սահմանադրական կարգի տապալման գործիքներն ու միջոցները, ինչպես նաև հանցագործության հետքերը, այն է՝ 2008 թվականի մարտի 1-ին և 2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ ՀՀ ոստիկանության կողմից իրականացված անօրինական գործողությունները և ՀՀ զինված ուժերի հակասահմանադրական օգտագործման, այդ թվում՝ զինված ուժերի ծառայողների կողմից հրազենի ապօրինի գործադրման իրական հանգամանքները թաքցնելու և մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ու միջազգային այլ կառույցներում տեղի ունեցածն իրավաչափ քողի ներքո ներկայացնելու խմբային շահերից ելնելով, ինչպես անձամբ, այնպես էլ այլ անձանց հետ հանցակցությամբ, չարաշահել են իրենց պաշտոնեական լիազորությունները, ՀՀ ոստիկանության մի խումբ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց, այդ թվում՝ 2008 թվականի մայիսի 29-ից ՀՀ ոստիկանության պետ Ալիկ Սարգսյանի և սույն քրեական գործով նշված ժամանակահատվածում վարույթն իրականացնող մարմնի միջոցով կազմակերպել են նշված՝ առանձնապես ծանր հանցագործությունը նախապես չխոստացված պարտակելը՝ իրենց հանձնարարություններով ու ցուցումներով պաշտոնատար անձանց դրդելով պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն, պաշտոնեական կեղծիքների կատարման և ապացույցները կեղծելուն:
13:59 26/09/2019  |  ՀարցազրույցԱմբողջ օրն անմեղությունից են խոսում, անմեղության կանխավարկածից,բայց մեկ է դա անհասկանալի, վերացական հասկացողություն է դարձել այստեղ.Ա.Սարգսյան
10:30 26/09/2019  |  ՄամուլՀՔԾ-ի մանևրը. ինչպե՞ս են հիմնավորելու Մհերյան-Կոստանյանին ուղղված մեղադրանքները․ «Ժողովուրդ»
19:24 25/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՄարտի 1-ի քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին
12:37 21/04/2019  |  Քաղաքացիական իրավունքԴատարանը պարտավորեցրել է Վարդգես Հովակիմյանին` հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել նախկին ոստիկանապետից
14:07 20/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՄեղադրյալներ՝ Հովիկ եւ Ջոնիկ Աբրահամյաններին եւ Ալիկ Սարգսյանին առնչվող գործով. թիվը՝ գաղտնի

Каких-либо следственных действий с участием экс-главы Полиции Армении Алика Саркисяна не проводилось 10/09/2019   17:25  |  Криминальная хроника
Орган предварительного следствия не проводит следственных действий с участием бывшего начальника Полиции Армении Алика Саркисяна в рамках предъявленного ему обвинения. Об этом в беседе с “ФактИнфо” заявил сам экс-глава Полиции Алик Саркисян.
“Каких-либо следственных действий, включая очных ставок, не проводилось”, - сказал он. Экс-начальник Полиции затруднился с ответом на вопрос о том,  почему орган предварительного следствия медлит с этим.
“Я сказал, что не согласен с выдвинутым обвинением. Из-за подписки о невыезде я лишился очень важного. Это оказало на меня сильное психологическое давление. Мне надо было выехать на дня два, но мне не позволили сделать это. Сижу, жду. Сколько понадобится, подожду”, - заявил Алик Саркисян. Он добавил, что ему надо было быть рядом с одним человек, который нуждался в нем.
Он пообещал позже объяснить, о чем шла речь.
Экс-глава Полиции не захотел давать оценок политике, проводимой властями по отношению к бывшим высокопоставленным чиновникам.
На вопрос о том,  видит ли он политический подтекст в  уголовном преследовании в отношении него, Алик Саркисян заявил: “Пока я не рассматриваю, пока жду. Я не думаю, что уголовное дело против меня каким-либо образом будет способствовать раскрытию дела о событиях 1 марта. Я жду, но ведь возбудили. Видимо, есть цель, дождемся завершения следствия. Вероятно, надо, что прояснить. Если и я понадобился, то пусть допросят”, - заявил он.
Бывшему начальнику Полиции Армении Алику Саркисяну предъявлено обвинение по расследуемому в Специальной следственной службе  делу о событиях 1-2 марта 2008 года в Ереване.
Саркисяну инкриминируют часть 2 статьи 308 (“Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия”), часть 1 статьи 314 (“Служебный подлог”) и часть 1 статьи 334 (“Укрывательство преступления”) УК Армении.
В отношении Алика Саркисяна избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
По данным следствия, после событий, имевших место 1 и 2 марта 2008 года в Ереване, полномочный представитель правительства Армении в Европейском суде по правам человека, по совместительству заместитель министра юстиции, занимавший этот пост с 14-го марта 2006 года, помощник президента (с 2-го июля 2008 года) Геворк Костанян и помощник президента Армении и с 2-го июля 2008 года заместитель главы Полиции Геворк Мгерян вступили в предварительный сговор и превысили свои должностные полномочия с целью сокрытия инструментов, средств и последствий совершения особо тяжкого преступления: свержения конституционного строя экс-президентом Армении Робертом Кочаряном  по предварительному сговору с другими лицами.
Также сообщалось, что указанные лица при помощи ряда высокопоставленных полицейских, в том числе и Алика Саркисяна - главы Полиции Армении с 29 мая 2008 года, совершили действия по сокрытию особо тяжкого преступления путем подстрекательства должностных лиц к злоупотреблению должностными полномочиями, совершению служебного подлога и фальсификации доказательств.