Պատճեն` ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին
ՀՀ քննչական կոմիտեի կայքից տեղեկացել եմ, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննություն է իրականացվում՝ պարզելու «Հայելի» ակումբի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի հանգամանքները:
Դեպքի առթիվ ՀՀ Ոստիկանության կենտրոնական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին և ընդունվել է վարույթ: Քրեական գործով չորս անձ՝ Դավիթ Հովհաննիսյանը, Սարգիս Մանուկյանը, Արտակ Մարգարյանը և Հայկ Ստեփանյանը, ներգրավվել են որպես կասկածյալ։ Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին: Սույն քրեական գործի հարուցման համար հիմք է հանդիսացել համացանցում շրջանառության մեջ հայտնված տեսանյութը:
Սույն դիմումով հայտնում եմ, որ 2019 թվականի հոկտեմբերի 5-ին «Հայելի» մամուլի ակումբը հարձակման է ենթարկվել մի խումբ անձանց կողմից, ովքեր խուլիգանություն կատարելու, ինչպես նաև քաղաքացիների իրավահավասարությունը խախտելու միջոցով, տարաբնույթ խտրական հայտարարություններ հնչեցնելով՝ խոչընդոտել են իրականացնել իմ՝ լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությունը: Վերոնշյալ դեպքի վերաբերյալ 2019 թվականի հոկտեմբերի 5-ին «Հայելի» մամուլի ակումբի խմբագրությունը զանգվածային լրատվության միջոցներով տարածել է հանցագործության մասին հաղորդում
Հարձակում իրականացնող անձինք` Դավիթ Հովհաննիսյանը, Սարգիս Մանուկյանը, Արտակ Մարգարյանը և Հայկ Ստեփանյանը, գործող կառավարության և ՀՀ Ազգային ժողովում իշխող քաղաքական ուժի` «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավորների հետ ունեն մտերիմ կապեր: Սույն պնդումը հաստատվում է նաև համացանցում տարածում ստացած մի շարք լուսանկարների առկայությամբ։ Նրանց գործողությունները, մասնավորապես՝ ձվեր նետելը, ակումբի պատին և դռներին պաստառներ փակցնելը, ինչպես նաև նրանց կողմից հնչեցված հայտարարությունը, համաձայն որի՝ վերջիններս պատրաստվել էին նույն գործողություններն իրականացնել ակումբի ներսում, եթե դուռը բաց լիներ, և վերջապես նրանց առաջադրած պահանջը, որը վերաբերում էր լրատավամիջոցը փակելուն, քանի որ ըստ նրանց պնդումների՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի քույրը Անժելա Թովմասյանը, իրավունք չունի որևէ գործունեություն իրականացնել Հայաստանում, պարունակում է այնպիսի հանցակազմեր, որոնք մասնավորապես նախատեսված են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 143 հոդվածի 1-ին մասով` քաղաքացիների իրավահավասարության խախտելը և 258 հոդվածի 3-րդ մասի առաջին կետով`խուլիգանությունը։
Ուստի, հիմք ընդունելով վերոգրյալը, պահանջում եմ՝
Դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցակազմով, այն է՝ լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը, լրացնել նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 143 հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցակազմով, այն է՝ քաղաքացիների իրավահավասարությունը խախտելը, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258 հոդվածի 3-րդ մասի առաջին կետով սահմանված հանցակազմով, այն է՝ խուլիգանությունը:
Որպես մեղադրյալներ ներգրավել Դավիթ Հովհաննիսյանին, Սարգիս Մանուկյանին, Արտակ Մարգարյանին և Հայկ Ստեփանյանին:

Руководитель пресс-клуба "Зеркало" Анжела Товмасян обратилась к главе Следственного комитета Армении 10/09/2019   13:01  |  Лента новостей
Руководитель пресс-клуба “Зеркало” Анжела Товмасян обратилась с заявлением к председателю Следственного комитета Армении Гайку Григоряну в связи с инцидентом, имевшим место 5-го октября.
Ранее Следственный комитет сообщил, что  СК проводит расследование для  установления обстоятельств инцидента с воспрепятствованием законной профессиональной деятельности клуба “Зеркало”. 5-го октября в Сети появилось видео инцидента с участием группы в составе молодых людей, которые забросали стену пресс -клуба “Зеркало” яйцами, заклеили плакатами.В деле о нападении на пресс-клуб “Зеркало” в Ереване появились четверо подозреваемыхПо данному факту в центральном отделе Полиции Армении было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 164(“Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста”)  УК РА, производство предварительного следствия по которому было поручено следственному отделу по административным районам Кентрон и Норк-Мараш СК РА.
Четверо участников инцидента привлечены по уголовному делу в качестве подозреваемых. В отношении них избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
“Настоящим заявлением сообщаю, что 5-го октября с.г. пресс-клуб “Зеркало” подвергся нападению со стороны группы лиц, которые совершили хулиганство также посредством нарушения равноправия граждан, озвучивая разного рода дискриминационные заявления, препятствовали мне как журналисту в осуществлении законной профессиональной деятельности. В связи с данным инцидентом 5-го октября редакция пресс-клуба “Зеркало” распространила через СМИ заявление о преступлении”, - говорится в обращении.
Товмасян указала, что совершившие нападение лица – Давид Ованнисян, Саркис Манукян, Артак Маркарян и Гайк Степанян – состоят в близких отношениях с представителями действующего правительства и депутатами от парламентской фракции “Мой шаг”.
“Данное утверждение подтверждает и наличие целого ряда фотографий, распространенных в сети. Их действия, в частности забрасывание яйцами, заклеивание дверей и стены клуба плакатами, а также озвученное ими заявление, согласно которому они собирались совершить аналогичные действия и внутри помещения, если бы дверь была открыта, и, наконец, выдвинутое ими требование, касающееся закрытия СМИ, поскольку, согласно их утверждениям, сестра председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна – Анжела Товмасян - не имеет права осуществлять какую-либо деятельность в Армении, содержат такие признаки состава преступления, которые, в частности, предусмотрены частью 1 статьи 143(“Нарушение равноправия граждан”) и пунктом 1 части 3 статьи 258(“Хулиганство, совершенные группой лиц или организованной группой”) Уголовного кодекса РА”, - отмечается в обращении.
С учетом вышеизложенного, Анжела Товмасян требует дополнить уголовное дело, возбужденное по части 1 статьи 164(“Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста”), составом преступлений, предусмотренных частью 1 статьи 143(“Нарушение равноправия граждан”), а также пунктом 1 части 3 статьи 258(“Хулиганство, совершенные группой лиц или организованной группой”) УК РА, и привлечь Давида Ованнисяна, Саркиса Манукяна, Артака Маркаряна и Гайка Степаняна по делу в качестве обвиняемых.
“Анжелу Товмасян и пресс-клуб “Зеркало” признать потерпевшими”, - говорится также в заявлении.
Копии обращения Анжела Товмасян направила также генеральному прокурору РА Артуру Давтяну и омбудсмену Арману Татояну.