Մահացել է պրոֆեսոր Արմեն Սաղաթելյանը 10/08/2019   15:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր մահացել է Գիտությունների Ազգային  իսնտիտուտի Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սաղաթելյանը։
Երկրաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Սաղաթելյանը ծնվել է 1953 թվականին։ 1975 թ. ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի երկրաբանական ֆակուլտետը։
1975-1989 թթ. աշխատել է Երկրաբանական ճյուղի կազմակերպություններում՝ անցնելով ճանապարհ ինժեներից մինչև երկրաբանական պարտիայի պետ։ Առանց արտադրությունից կտրվելու 1987 թ. Մոսկվայի Հազվագյուտ տարրերի միներալոգիայի, երկրաքիմիայի և բյուրեղաքիմիայի ինստիտուտում պաշտպանել է թեկնածուական թեզը, իսկ 2000 թ.` դոկտորական թեզը։|
1989 թ. անցել է աշխատանքի ՀՀ ԳԱԱ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտ որպես առաջատար գիտաշխատող, ապա Տեխնաերկրաքիմիայի լաբորատորիայի վարիչ։
1993 թ. ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի հիմնադիր տնօրենն է։ Ադմինիստրատիվ գործունեության հետ մեկտեղ ղեկավարում է մի շարք պետբյուջետային թեմաների և ծրագրերի կատարումը, շնորհիվ ինչի Կենտրոնում ձևավորվել է շրջակա միջավայրի միջառարկայական հետազոտությունների ազգային գիտական դպրոց։
Ա. Սաղաթելյանը ղեկավար և համաղեկավար է եղե UNESCO-ի, OSCE-ի, NATO-ի, USAID-ի և այլ միջազգային նախագծերի։ Զուգահեռ հիմնական աշխատանքին Ա. Սաղաթելյանը հանդիսացել է ՀՀ ԳԽ «Շրջակա միջավայրի և բնական ռեսուրսների պահպանության հիմնահարցերով» մշտական հանձնաժողովի փորձագետ (1991-1994), ՄԱԿ-ի ազգային փորձագետ (1996), ՀՀ ԿԳՆ «Երկրի մասին գիտություններ» փորձագիտական հանձնաժողովի գիտական քարտուղար (1997-2008) Եվրամիության INTAS, ապա FP-7 ծրագրերի «Երկրի մասին գիտություններ» միջազգային նախագծերի գնահատման փորձագետ (1998-2010), «Կովկասի տարածաշրջանային էկոլոգիական կենտրոնի» (ք. Թբիլիսի) տնօրենների խորհրդի անդամ (2001-2002, 2005-2006)։ Ներկայումս Գիտության պետական կոմիտեի փորձագիտական հանձնաժողովի «երկրի մասին գիտություններ» սեկցիայի նախագահն է և ՀՀ Վարչապետին առընթեր «Կայուն զարգացման» խորհրդի անդամ է։ 2000 թ.-ից Ա.Սաղաթելյանը UNESCO-ի Հայաստանյան հանձնաժողովի «Մարդ և կենսոլորտ» (MAB) Ազգային կոմիտեի նախագահն է։
Ա. Սաղաթելյանը դասավանդել է Մոսկվայի ժամանակակից հումանիտար համալսարանի Երևանյան մասնաճյուղում, Երևանի պետական համալսարանում, 2011 թ.-ից ԳԱԱ Միջազգային գիտական կենտրոնի «Շրջակա միջավայրի պահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի վարիչն է։
Նա Էկոլոգիայի ու Կենսագործունեության անվտանգության գիտությունների միջազգային ակադեմիայի և ՌԴ Բնական գիտությունների ակադեմիայի իսկական անդամ է, անդամակցում է Գիտությունների ակադեմիայի «Աշխարհագրության հիմնարար խնդիրներ» միացյալ գիտական խորհրդին, «Երկրի մասին գիտությունների» Եվրոպական միությանը, Միջազգային Երկրաբանական միության «Բժշկական երկրաբանություն» ասոցիացիային, Ամերիկյան քիմիական ընկերությանը և մի շարք այլ արեստավարժական կազմակերպությունների։
Ա. Սաղաթելյանը ելույթներով մասնակցել է 50-ից ավելի միջազգային գիտաժողովներին, նա ավելի քան 170 գիտական հրատարակումների հեղինակ և համահեղինակ է, այդ թվում՝ 2 մենագրության և 3 ուսումնական ձեռնարկների, Գլխավոր խմբագիրն է գիտական աշխատությունների և ժողովների նյութերի 9 ժողովածուների, ինչպես նաև հայերեն լեզվով «Էկոլոգիական բացատրական բառարանի» երկու հրապարակումների։
19:40 07/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՔննություն է տարվում՝ պտղի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ
21:27 29/09/2019  |  Արտակարգ պատահարներՎթար` Արագածոտնի մարզում. զոհվել է 1, վիրավորվել 10 հոգի
18:30 29/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԶույգը սեքսի ժամանակ ընկել է պատշգամբից
21:17 27/09/2019  |  Արտակարգ պատահարներՃՏՊ Երևան-Սևան ավտոճանապարհին. կան տուժածներ և մեկ զոհ
21:23 20/09/2019  |  Արտակարգ պատահարներԱղջիկը հետևել է համացանցում տեղադրված խոհարարական խորհուրդներին և մահացել
23:56 19/09/2019  |  Արտակարգ պատահարներՓրկարարները հայտնաբերել են դի
23:59 13/09/2019  |  Արտակարգ պատահարներ20 տարի առաջ անհետացած տղամարդը գտնվել է արբանյակային քարտեզի վրա
19:19 08/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՄոսկովյան թոշակառուհին հրկիզել է բնակարանը, որում գտնվել են իր թասընկերները, և նրանք զոհվել են
23:11 03/09/2019  |  Արտակարգ պատահարներՃՏՊ Ղարիբջանյան գյուղի մոտակայքում (տեսանյութ)
23:16 29/08/2019  |  Միջազգային լրահոսՍպանել են օրգանների համար. ռուսաստանցի 16-ամյա աղջիկը մահացել է արտասահմանյան մասնավոր կլինիկայում

Ушел из жизни профессор Армен Сагателян 10/08/2019 16:12 | Лента новостей
Директор Центра эколого-ноосферных исследований НАН Армении Армен Карленович Сагателян скончался сегодня, 8-го октября, в возрасте 66 лет.
Доктор геолого-минералогических наук, профессор Армен Сагателян родился 2 августа 1953 года в Ереване. В 1975 году окончил Ереванский государственный университет (геологический факультет).
С 1975г. по 1989г. работал в различных организациях геологоразведочной отрасли - пройдя путь от инженера до начальника геологической партии.
В 1987г., без отрыва от производства, в Институте минералогии, геохимии и кристаллохимии редких элементов (г. Москва) защитил кандидатскую, а в 2000г. – докторскую диссертации.
В 1989г. перешел на работу в Институт геологических наук НАН РА в качестве ведущего научного сотрудника, затем заведующего лабораторией техногеохимии.
С 1993г. являлся директором-основателем Центра эколого-ноосферных исследований НАН РА.
Наряду с административной деятельностью, руководил выполнением ряда госбюджетных научных тем и программ, благодаря чему в Центре сформировалась национальная научная школа междисциплинарных исследований окружающей среды.
А.К.Сагателян был руководителем и соруководителем международных проектов UNESCO, OSCE, NATO, USAID и др..
Наряду с основной работой А.К. Сагателян являлся экспертом Постоянной комиссии ВС РА по проблемам охраны окружающей среды и природных ресурсов (1991-1994), Национальным экспертом ООН (1996), Ученым секретарем экспертной комиссии “Науки о Земле” Министерство образования и науки РА (1997-2008), экспертом программы INTAS, затем FP-7 Евросоюза по оценке международных проектов в области “Науки о Земле” (1998-2010), членом Совета директоров “Регионального экологического центра для Кавказа (г. Тбилиси) (2001-2002, 2005-2006).
Являлся председателем секции “Науки о Земле” экспертной комиссии Государственного комитета по науке РА и членом “Совета по устойчивому развитию” при премьер-министре РА. С 2000г. А.К. Сагателян был председателем Национального Комитета “Человек и биосфера” (МАВ) Армянской комиссии ЮНЕСКО.
А.К.Сагателян преподавал в Ереванском филиале Московского современного государственного университета, Ереванском государственном университете, с 2011г. был заведующим кафедрой “Охрана окружающей среды и природопользования” Международного научно-образовательного Центра РА.
Он - действительный член Международной Академии наук экологии и безопасности жизнедеятельности и Российской академии естественных наук, член Объединенного научного совета по фундаментальным проблемам географии МААН, Европейского Союза “Науки о Земле”, ассоциации “Медицинская геология” Международного Геологического Союза, Американского химического общества и ряда других профессиональных организаций.
А. Сагателян принимал участие с докладами в более 50 международных научных конференциях. А.Сагателян- автор и соавтор около 170 научных публикаций, в том числе 2 монографий, 3 учебных пособий, главный редактор 9 сборников научных трудов и материалов совещаний, а также двух изданий “Толкового экологического словаря” на армянском языке.