Արտակարգ դեպք Վանաձորում. սպանություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է մեկ քաղաքացի 10/05/2019 10:34 | Քրեական խրոնիկոն
Երեկ՝ հոկտեմբերի 4-ին ժամը 23:55-ին, Վանաձորի բժշկական կենտրոնից ոստիկանություն ահազանգ է ստացվել որ, Վանաձոր քաղաքի Միչուրինի փողոցի տներից մեկում բժիշկների հերթապահ խումբ է մեկնել, որտեղ հայտնաբերվել են երկու երիտասարդի դի: Հայտնել են նաև, որ մարմնական տարբեր վնասվածքներով Վանաձորի բժշկական կենտրոն են տեղափոխել մի քանի երիտասարդ: Այս մասին հայտնում է Քննչական Կոմիտեն։
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը: Վանաձոր քաղաքի Միչուրինի փողոցի տներից մեկի նկուղում հրազենային վնասվածքներով հայտնաբերվել է 1989 թվականին ծնված երկու երիտասարդի դի:
Նույն հասցեից Լոռու մարզի 6 բնակիչներ տարբեր մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել են Վանաձորի բժշկական կենտրոն: Նրանցից մեկը՝ 1994 թվականին ծնված երիտասարդը, մահացել է հիվանդանոց տեղափոխվելու ճանապարհին:
Դեպքի առթիվ Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2 մասի 1-ին կետով, և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Կազմվել է քննչական խումբ, մշակվել քննչական պլան: Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ժամանակ հայտնաբերվել են արնանման հետքեր, վերցվել նմուշներ: Հայտնաբերվել են «Մակարով» տեսակի ատրճանակ, 5,45մմ 6 պարկուճ, 2 գնդակ/, 9մմ 4 պարկուճ և 2 գնդակ, 9մմ գազային փամփուշտ և նույնատիպ 2 փամփուշտներ՝ պահունակի մեջ: Հայտնաբերվել են դանակներ, կանեփ բույսի նմանվող չորացված զանգված:
Առգրավվել են մահացածների հագին դեպքի պահին եղած հագուստները, որոնց վրա առկա են եղել արնանման հետքեր: Վերցվել են կրակոցի արգասիքի նմուշներ: Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ:
Քրեական գործի շրջանակներում սպանություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է Վանաձոր քաղաքի 1979 թվականին ծնված բնակիչը, ով տվել է ինքնախոստովանական ցուցմունք:
Ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական, օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ, դեպքի հանգամանքները պարզելու, մասնակիցների գործողություններն անհատականացնելու և նրանցիցի յուրաքանչյուրի գործողություններին քրեաիրավական գնահատական տալու վերաբերյալ:

3 человека погибли и несколько пострадали в результате вооруженного инцидента в Ванадзоре 10/05/2019   11:22  |  Криминальная хроника
Следственное управление СК Армении по Лорийской области проводит выясняет обстоятельства вооруженного инцидента в городе Ванадзоре.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, по предварительным данным, в 23:55 4-го октября из медцентра Ванадзора в Полицию поступило сообщение, что в один из домов на улице Мичурина города Ванадзора направилась дежурная бригада врачей, где были обнаружены тела 2 молодых людей.
Также сообщили, что с телесными повреждениями в медцентр Ванадзора доставлены несколько молодых людей.
На место происшествия немедленно направилась оперативно-следственная группа.  В подвале одного из домов на улице Мичурина города Ванадзора были обнаружены тела двух молодых людей (1989 г.р.) с огнестрельными ранениями.
С того же адреса 6 жителей Лорийской области Армении с травмами разной степени тяжести были госпитализированы в медцентр Ванадзора. Один из них – молодой человека (1994 г.р.) – скончался по дороге в больницу.
По факту случившегося в следственном управлении СК Армении по Лорийской области возбуждено уголовное дело по признакам пункту 1 части 2 статьи 104 и части 1 статьи 235 УК РА.
"Сформирована следственная группа, проработан план следственных действий. Произведен осмотр места происшествия, в ходе которого были обнаружены следы, похожие на кровь, взяты образцы. Обнаружены пистолет Макарова, гильзы калибра 5,45мм., две пули, 4 гильзы калибра 9 мм. и еще две пули, патрон к газовому оружию калибра 9 мм. и еще два аналогичных патрона в обойме. Также найдены ножи и сушеная масса, похожая на коноплю", - говорится в сообщении.
Изъята одежда, которая была на погибших в момент инцидент; на ней были следы, похожие кровь. Отобраны пробы продуктов выстрела. Для установления обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначен целый ряд экспертиз.
В рамках уголовного дела по подозрению в совершении убийства задержан житель Ванадзора(1979 г.р.), который дал признательные показания.
“Предпринимаются неотложные следственные, оперативно-розыскные мероприятия для установления обстоятельств произошедшего, индивидуализации действий участников инцидента и дачи им уголовно-правовой оценки. Предварительное следствие продолжается”, - отмечается в сообщении.