ՍԴ-ն Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ դիմումը մերժելու ֆորմալ հիմք չունի (տեսանյութ) 10/04/2019 16:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Եթե ՍԴ-ում Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ դիմումը վարույթ չընդունվի, ապա ԱԺ-ն կրկին այդ խնդիրները, հարցերը շտկելով կարող է դիմել ՍԴ։ Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը։
«Բոլոր ֆորմալ պահանջները ՍԴ-ի մասին օրենքի համապատասխան 24 և 25-րդ հոդվածների պահանջները պահպանված են օրենքում և ՍԴ-ն այս դիմումը մերժելու ֆորմալ հիմք չունի»,-ասաց Վլադիմիր Վարդանյանը։
Հիշեցնենք, որ այսօր խորհրդարանը 98 կողմ և 1 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու համար ՍԴ դիմելու որոշման նախագիծը։
Նախագծին կողմ քվեարկեցին «Իմ քայլ» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները, իսկ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը չմասնակցեց քվեարկությանը։

У КС нет формального основания для отклонения обращения о прекращении полномочий Грайра Товмасяна - Варданян 10/04/2019   16:44  |  Лента новостей
У Конституционного суда Армении нет формального основания для отклонения обращения о прекращении полномочий Грайра Товмасяна. Об этом заявил председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян.
“Если Конституционный суд не примет заявление о прекращении полномочий Грайра Товмасяна к производству, то НС может скорректировать его и вновь обратиться в КС”, - сказал Владимир Варданян в беседе с журналистами в пятницу.
По его словам, все формальные требования, требования статей 24 и 26 в соответствии с законом о КС соблюдены, и у КС нет формального основания для отклонения этого заявления.
Напомним, парламент Армении сегодня принял проект решения об обращении в Конституционный суд РА по вопросу о прекращении полномочий судьи (члена) КС Грайра Товмасяна.
Проект поддержали фракции “Мой шаг” и “Просвещенная Армения”. А “Процветающая Армения” не  приняла участия в голосовании.