Արա Մխիթարյանի առողջությանը դիտավորությամբ ծանր վնաս պատճառելու գործով մեղադրանք է առաջադրվել ևս մեկ անձի 10/04/2019   10:54  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում շարունակվում են ձեռնարկվել ակտիվ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ ՀՀ ՊՆ զորամասի սպային՝ Արա Մխիթարյանին, ծանր մարմնական վնաս պատճառելու դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Մեղադրանք է առաջադրվել ևս մեկ անձի՝ Զավեն Գրիգորյանին: Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:  Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ 2019թ. սեպտեմբերի 18-ին անգիտակից վիճակում, «գլխուղեղի աջ կիսագնդի միջին աստիճանի սալջարդ, աջ քունք-գագաթային, ճակատային բլթերի շրջանի սուբդորալ հեմատոմա՝ արտահայտված քունքտենտորյալ լատերալ դիսլոկացիայով» նախնական ախտորոշմամբ, հիվանդանոց էր տեղափոխվել ՀՀ ՊՆ զորամասի սպա Արա Մխիթարյանը և ենթարկվել է շտապ վիրահատության:
Դեպքի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Քննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ սպան մարմնական վնասվածքներն ստացել է 2019թ. սեպտեմբերի 17-ին՝ ժամը 23:40-ի սահմաններում, պարզաբանումներ ստանալու հարցի շուրջ ծագած վիճաբանության ժամանակ:
Նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են միջադեպի մի շարք հանգամանքներ, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանցից երկուսի ինքնությունը, ովքեր Եղեգնաձոր քաղաքի բնակիչներ են՝ եղբայրներ Հարություն և Զավեն Գրիգորյանները:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանցից մեկին՝ Հարություն Գրիգորյանին, մեղադրանք էր առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով, և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը:
Մեղադրանք է առաջադրվել նաև Զավեն Գրիգորյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով: Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորում ընտրելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:
Քրեական գործով շարունակվում են իրականացվել անհրաժեշտ քննչական գործողություններ:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա կայացվող դատավարական որոշումների մասին տեղեկություն կտրամադրվի լրացուցիչ։
17:08 25/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍպա Արա Մխիթարյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալու նպատակով Պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են հոսպիտալ․ գրություն է ուղարկվել Դատախազություն
11:36 24/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԾեծի ենթարկված փոխգնդապետը շարունակում է մնալ ծայրահեղ ծանր վիճակում
15:36 23/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՓոխգնդապետին ծեծելու գործով վկային զանգերով ահաբեկում են. պահեստազորի փոխգնդապետ
15:08 23/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎայոց Ձորի մարզպետի լիազորությունները ժամանակավորապես դադարեցնելու հարցն այս պահին չի քննարկվում. ՔԿ
14:03 23/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Մխիթարյանի վիճակը ծայրահեղ ծանր է. այս պահին նա կոմայի մեջ է (տեսանյութ)
13:50 23/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱստված չանի Արա Մխիթարյանը մահանա. Բողոքի են դուրս եկել զինվորականները

В деле об инциденте с избиением офицера в Ехегнадзоре появился еще один обвиняемый 10/04/2019 11:14 | Криминальная хроника
По уголовному делу о причинении тяжкого вреда здоровью офицера воинской части Министерства обороны Армении Ара Мхитаряну обвинение предъявлено еще одну лицу – Завену Григоряну. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Ранее сообщалось, что 18-го сентября 2019 года в бессознательном состоянии в больницу был доставлен офицер в/ч Минобороны Армении Ара Мхитарян, которого срочно прооперировали.
По факту возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 112("Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью") УК Армении.
Следствием получены данные о том, что офицер получил травмы во время потасовки, имевшей место 17-го сентября 2019 года, примерно в 23:40.
В результате предпринятых в ходе предварительного следствия следственных действий установлен ряд обстоятельств инцидента, личности двух предполагаемых преступников: ими оказались жители города Ехегнадзор, братья Арутюн и Завен Григоряны.
На основе добытых достаточных доказательств одному из предполагаемых преступников – Арутюну Григоряну – предъявлено обвинение по части 1 статьи 112("Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью") УК Армении. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Обвинение предъявлено также Завену Григоряну по пункту 6 части 2 статьи("Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, совершенное группой лиц, организованной группой") 112 УК РА. Суд удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении меры пресечения в виде заклчючения под стражу.
“По уголовному делу продолжают предприниматься необходимые следственные действия”, - завили в ведомстве, пообещав предоставить дополнительную информацию о принимаемых на основе полученных доказательств решениях