ՀՀ ԱԳՆ խոսնակն արձագանքել է Ալիևի ելույթին 10/04/2019 17:00 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանություն է տարածել «Վալդայ» համաժողովին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթի վերաբերյալ: Նաղդալյանի մեկնաբանությունն ամբողջությամբ.
«Ստիպված ենք արձանագրել, որ Ադրբեջանի նախագահի խոսքում որևէ նոր բան չկար: Ադրբեջանի որդեգրած առավելապաշտական դիրքորոշումը, որը մշտական և հիմնական վտանգ է հանդիսանում խաղաղ գործընթացի համար, շարունակում է անփոփոխ մնալ՝ չնայած կողմերի միջև ձեռք բերված վերջին պայմանավորվածություններին, որոնք ենթադրում էին ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստում: Հենց այդ ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու հանձնառությունն առավել գործնական հարթություն բերելու նպատակին էր ուղղված ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից առաջարկված բանաձևը, համաձայն որի՝ հանգուցալուծումը պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
Այս բանաձևն ուղղված է բոլոր կողմերի համար փոխզիջումների գաղափարն ընդունելի դարձնելուն, խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձևավորման գործում հասարակություններին ներգրավմանը, ինչպես նաև իրենց ժողովուրդների առջև ղեկավարների պատասխանատվության և հաշվետվողականության ամրագրմանը:
Պատասխանելով հայկական կողմի այս առաջարկությանը՝ Ադրբեջանի նախագահը որևէ հղում չկատարեց տարածաշրջանի ժողովուրդների համար խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությանը, այլև նույնիսկ կասկածի տակ դրեց սեփական պատմական հայրենիքում ապրող Արցախի ժողովրդի գոյության փաստը:
ԼՂ հիմնահարցում իր առավելապաշտական մոտեցման հիմնավորման համար Ադրբեջանը մշտապես գործի է դրել Արցախի և ընդհանրապես հայ ժողովրդի ապամարդկայնացման հռետորաբանություն: Այդ ապամարդկայնացման դրսևորումներից են Ադրբեջանի նախագահի կողմից Ռամիլ Սաֆարովի ներումը և հերոսացումը, Արցախի դեմ Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիայի ժամանակ խաղաղ բնակչության և զինծառայողների հանդեպ իրականացված վայրագությունները, Արցախի՝ Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ գտնվող տարածքների հայաթափումը և Ադրբեջանի տարածքում հայկական պատմական ներկայության և հետքի վերացումը:
Ադրբեջանի առավելապաշտական մոտեցումները և Արցախի ժողովրդի ապամարդկայնացումն անվտանգության գոյաբանական սպառնալիք են ստեղծում Արցախի ժողովրդի համար: Դրան արդյունավետ դիմակայելը համահայկական խնդիր է, ինչը լավագույնս ձևակերպված է Ստեփանակերտում օգոստոսի 5-ին Արցախի ժողովրդի առջև ՀՀ իշխանությունների ստանձնած հանձնառությամբ:
Հայաստանը վստահ է, որ խնդրի խաղաղ կարգավորումը և տարածաշրջանում ժողովրդավարության հաղթանակն այլընտրանք չունեն և այդ տեսակետից կարևորում է ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու հանձնառության իրականացումը»:

В МИД Армении отреагировали на выступление Алиева на Валдайском форуме 10/04/2019   17:54  |  Лента новостей
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян распространила комментарий по поводу выступления президента Азербайджана Ильхама Алиева на форуме “Валдай”.
“Вынуждены констатировать, что в речи президента Азербайджана ничего нового не было. Взятая на вооружение Азербайджаном позиция, которая представляет постоянную и основную угрозу мирному процессу, продолжает оставаться неизменной, несмотря на достигнутые сторонами договоренности, подразумевающие подготовку народов к миру. Именно на перевод приверженности подготовке народов к миру в более практическую плоскость была нацелена предложенная премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном формула, согласно которой развязка должна быть приемлема для народов Армении, Арцаха и Азербайджана”, - говорится в комментарии.
Эта формула, как заявили в МИД Армении, направлена на достижение приемлемости идеи компромиссов для всех сторон, привлечение обществ к участию в деле формирования способствующей миру среды, а также подтверждение ответственности и подотчетности лидеров перед своими народами.
“Отвечая на это предложение армянской стороны, президент Азербайджана не только ни разу не сослался на необходимость мирного урегулирования для народов региона, но даже поставил под сомнение факт существования народа Арцаха, проживающего на собственной исторической родине”, - отмечается в комментарии.
В МИД указали, что для обоснования своего максималистского подхода в нагорно-карабахском вопросе Азербайджан всегда прибегал к риторике дегуманизации Арцаха и армянского народа в целом.
“Одним из проявлений этой дегуманизации является помилование и героизация президентом Азербайджана Рамиля Сафарова, зверства, учиненные в отношении мирного населения и военнослужащих в ходе развязанной Азербайджаном апрельской агрессии против Арцаха, деарменизация территорий Арцаха, находящихся под оккупацией Азербайджана, и уничтожение армянского исторического присутствия и следов на территории страны”, - подчеркивается в заявлении.
Во внешнеполитическом ведомстве отметили, что максималистские подходы Азербайджана и дегуманизация народа Арцаха создает экзистенциальную угрозу безопасности народа Арцаха.
“Эффективное противодействие этому – всеармянская задача, которая наилучшим образом была сформулирована во взятом на себя властями Республики Армения  перед народом Арцаха обязательстве, обозначенном 5 августа в Степанакерте. Армения уверена, что мирное урегулирование проблемы и победа демократии в регионе не имеет альтернативы и с этой точки зрения придает важность выполнению обязательства по подготовке народов к миру”, -  говорится в комментарии.