ՍԴ-ի որոշումները չպետք է փրկօղակ լինեն օրինազանցությունները քողարկելու համար. Մակունց 10/03/2019 16:23 | ԼՐԱՀՈՍ
«ՀՀ Սահմանադրական դատարանը չի վայելում ՀՀ քաղաքացիների վստահությունը։ Այդ անվստահութոյունը պայմանավորված է տարիներ շարունակ ակնհայտ կեղծված ընտրությունների լեգիտիմացմամբ, անհասկանալի տարընթերցումներ ենթադրող վճիռների կայացմամբ, որոնք օրվա իշխանություններին հնարավորություն են տվել դրանք մեկնաբանել յուրովի, ինչպես նաև սեփական հայտարարությունների նկատմամբ անհետևողական վերաբերմունքով»,- ԱԺ-ում նման հայտարարությամբ է հանդես եկել «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ-ն այս պահին քննարկում է Սահմանադրական դատարանի դատավոր Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու որոշման նախագիծը, որը մշակել է իշխանական խմբակցության կողմից։
Նա նշեց, որ ՍԴ-ն պետք է լինի այն մարմինը, որի որոշումները ոչ թե փրկօղակ պետք է լինեն օրինազանցությունները քողարկելու համար, այլ օրինականության երկաթե ամրագրում։
«Այն պետք է լինի անկախության, անաչառության այն փարոսը, որին հարցը հասնելու դեպքում ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի պիտի համոզված լինի, որ որոշումներն անվիճելի են և բացի իրավական հիմքերից որևէ այլ հիմքով պայմանավորված չեն, եթե անգամ մեզ՝ քաղաքացիներիս դուր չգան»,-ասաց Մակունցը։
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարի խոսքով, ՍԴ-ն պետք է լինի ապաքաղաքական և դատավորները չպետք է պարտավորություն ունենան որևէ մեկի, որևէ կառույցի ու ժամանակաշրջանի իշխանության նկատմամբ։

Решения КС не должны становиться спасательным кругом для сокрытия беззаконий - Макунц 10/03/2019   16:58  |  Лента новостей
Конституционный суд Армении не пользуется доверием граждан стран, заявила глава парламентской фракции “мой шаг” Лилит Макунц.
“Это недоверие обусловлено легитимизацией явно сфальсифицированных выборов на протяжении многих лет, вынесением решений, подразумевающих непонятные разночтения, которые позволяли тогдашним властям толковать их по-своему, а также непоследовательным отношением к собственным заявлениям”, - сказала Лилит Макунц, выступая с заявлением в НС.
Напомним, что Национальное Собрание в данный момент обсуждает проект о прекращении полномочий судьи Конституционного суда Грайра Товмасяна, который был разработан правящей фракцией.
Она отметила, что "КС должен быть тем органом, решения которого должны быть не спасательным кругом для сокрытия беззаконий, а железным закреплением законности".
“Он должно быть маяком независимости, беспристрастности и в случае, если вопрос дойдет  до него, каждый гражданин должен быть уверен в том, что вынесенные решения неоспоримы и обусловлены только лишь правовыми основаниями, если даже это не понравится нам, гражданам.
По словам главы фракции “Мой шаг”, КС должен быть аполитичным, а судьи не должны иметь обязательства перед кем бы то ни было, перед какой-либо структурой или властью.