Հոկտեմբերի 20-ից նոյեմբերի 30-ը կանցկացվեն վարժական հավաքներ 10/03/2019 13:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում հոկտեմբերի 20-ից մինչև նոյեմբերի 30-ը կանցկացվեն պահեստազորի շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմերի պահեստազորայինների վարժական հավաքներ։ Այս մասին որոշումը կայացվեց այսօր կառավարության նիստի ժամանակ։
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի խոսքով վարժանքները կիրականացվեն ռազմական ունակությունների կատարելագործման և մասնագիտական վերապատրաստման համար։ «Դրանց կներգրավվի 316 քաղաքացի՝ հրթիռահրետանային, հակաօդային պաշտպանության, կապի, հետախուզական և տեխնիկական մասնագիտություններով պահեստազորայինները»,-ասաց նախարարը։
Վերջինիս խոսքով նախկինում վարժանքներն իրականացվում էին նախարարի որոշումներով, սակայն օրենսդրության փոփոխություններով պայմանավորվածէ այս տարի վարժանքներն իրականացվում են կառավարության որոշմամբ, ինչն էլ նախարարի կարծիքով ապահովում է գործընթացի թափանցիկությունը։

В Армении с 20 октября пройдут учебные сборы резервистов 10/03/2019   13:31  |  Лента новостей
В Армении  с 20-го октября по 30-ое ноября пройдут учебные сборы резервистов, заявил на заседании правительства в четверг министр обороны Давид Тоноян.
По словам главы Минобороны, учебные сборы рядового и офицерского составов, а также прапорщиков, пройдут с целью совершенствования военных навыков и профессиональной подготовки.
Он отметил, что будут задействованы 316 граждан.
Тоноян отметил, что ранее учебные сборы проводились по решениям министра, однако ввиду законодательных изменений в этом году они пройдут по решению правительства. По мнению главы Минобороны, это обеспечивает прозрачность процесса.