Բացահայտվել է դիտավորյալ ավտովթարներ կազմակերպելու և խաբեությամբ գումար հափշտակելու դեպք 10/03/2019 10:54 | Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցավորության դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական համալիր գործողությունների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափի ուրիշի գույքը դիտավորությամբ վնասելու և խարդախությամբ գումարներ հափշտակելու դեպքեր: Այս մասին հայտնում են Ազգային անվտանգության մամուլի ծառայությունից։
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն` ՀՀ քաղաքացին 2018թ հոկտեմբերից մինչև 2019թ սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, նախապես որպես զոհ թիրախավորելով իգական սեռի և «ոսկե» համարանիշներով թանկարժեք մեքենաներ ունեցող վարորդներին, իր կողմից վարվող, վթարված «Դեյվու Նեքսիա» և «Վազ 21-154» մակնիշների ավտոմեքենաներով,պարբերաբար դիտավորյալ բախվել է տարբեր ավտոմեքենաների՝ ստեղծելով վթարային այնպիսի իրավիճակներ,որոնցում հնարավորություն է ունեցել մեղքը բարդել տուժող կողմի վրա, որից խաբեությամբ պահանջել և ստացել է մոտ 600 000 ՀՀ դրամի գումար, պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր առմամբ 4 697 000 ՀՀ դրամի վնաս: Որոշ դեպքերում էլ ապահովագրական ընկերություններից որպես վթարի փոխհատուցում նույնպես խաբեությամբ գումար է ստացել՝ մոտ 350 000 ՀՀ դրամ:
Բերման ենթարկվելուց հետո հիշյալ անձը խոստովանել է կատարած առերևույթ հանցագործությունները։ Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով:

В Армении разоблачили автоподставщика, неплохо "заработавшего" на инсценировке ДТП с участием дорогих машин 10/03/2019   13:54  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении раскрыла случай умышленного повреждения чужого имущества в особо крупных размерах и выманивания денег обманным путем.
Как сообщает пресс-центр СНБ Армении, по предварительным данным,  гражданин Армении с октября 2018 года по сентябрь 2019 года, на своих автомобилях  марки "Daewoo Nexia" и "ВАЗ 21-154" регулярно преднамеренно подстраивал столкновения с различными автомобилями таким образом, чтобы потом взвалить вину на потерпевшую сторону, у которой выманивал обманным путем  и получал около 600 000 драмов, причинив в целом ущерб на  сумму в размере 4 697 000 драмов.
В некоторых случаях злоумышленник обманным путем также получил от страховой компании в качестве компенсации 350 тыс. драмов.
В качестве "мишеней" он выбирал женщин-водителей и владельцев дорогих машин с золотыми номерами.
Вышеупомянутый мужчина после привода признался в совершении преступлении. По данному факту в следственном департаменте СНБ возбуждено уголовное дело, ведется предварительное следствие.