Պարոն Թովմասյան, դուք ՍԴ-ն չեք, դուք ընդամենը մեկ անդամ եք, մի վերագրեք Ձեզ ամբողջ դատարանի ֆունկցիան. Ալեն Սիմոնյան 10/03/2019 14:55 | ԼՐԱՀՈՍ
«Ես որպես ԱԺ փոխխոսնակ բացասական եմ գնահատում Հրայր Թովմասյանի ԱԺ-ում ներկա չլինելն ու ՀՀԿ-ական պատգամավորի վերջին հայտարարությունը, որտեղ նա ինստիտուտի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք է դրսևորել՝ տարանջատելով ԲՀԿ-ին։ Դիմելով ԲՀԿ-ին նա փաստացի հերթական քաղաքական հայտարարությունն է արել, որն անընդունելի եմ համարում»,-այս մասին այսօր ԱԺ-ում ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Անդրադառնալով Հրայր Թովմասյանի հայտարարությանը, թե նախաձեռնությունը հետապնդում է մեկ նպատակ, այն է՝ քաղաքական որոշումների ճանապարհին չեզոքացնել ՍԴ-ն, Սիմոնյանն ասաց. «Պարոն Թովմասյան, դուք ՍԴ-ն չեք, դուք ընդամենը մեկ անդամ եք այդ դատարանի, մի վերագրեք Ձեզ ամբողջ դատարանի ֆունկցիան և մի փորձեք դրանով չակերտավոր հանցակից դարձնել մնացած ՍԴ անդամներին, դատավորներին»։
Սիմոնյանը նշեց, որ ՍԴ դատավորն ու դատարանը պետք է վստահություն վայելեն ՀՀ քաղաքացիների մոտ, ապա շեշտեց, որ Թովմասյանն այդ վստահությունը չի վայելում. «Չեք վայելում, որովհետև գրել եք Սերժ Սարգսյանի համար Սահմանադրություն, Սերժ Սարգսյանի համար Ընտրական օրենսգիրք, որպեսզի կարողանա վերարտադրվել, հասկանալ ով ինչքան ձայն է բերում ու վարձահատույց լինի։ Հանրությունը Ձեզ չի վստահում և չի վստահելու Ձեր որոշումներին այսուհետ»։
ԱԺ փոխնախագահն ընդգծեց, որ նախորդ իշխանության տարիներին Սատանայի փաստաբան լինելը Հրայր Թովմասյանի միակ կարգավիճակն է եղել։

Ален Симонян назвал Грайра Товмасяна “адвокатом дьявола" и призвал его не приписывать себе всю функцию КС 10/03/2019   15:36  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян заявил, что оценивает отрицательно отсутствие председателя Конституционного суда РА Грайра Товмасяна на обсуждении по проекту прекращения полномочий последнего.
“Я как вице-спикер НС отрицательно оценивают отсутствие Грайра Товмасяна в НС и последнее заявление депутата от РПА, в котором он проявил неуважительное отношение к институту, дифференцировав “Процветающую Армению. Обращаясь к ППА, он фактически сделал очередное политическое заявление, которое считаю неприемлемым”, - заявил Ален Симонян.Грайр Товмасян не примет участия в предстоящем в парламенте обсуждении по вопросу прекращения его полномочийКоснувшись заявления Грайра Товмасяна о том, что инициатива преследует одну цель, – на пути принятия политических решений нейтрализовать КС, Симонян заявил, что Товмасян не КС и что он всего лишь один из членов этого суда.
Он призвал Товмасяна не приписывать себе всю функцию суда.
Симонян также отметил, что судья КС и суд должны пользоваться доверием среди граждан.  Вице-спикер подчеркнул, что Товмасян этим довериемне пользуется.
“Не пользуетесь, поскольку написали для Сержа Саргсяна Конституцию, написали Избирательный кодекс, чтобы он смог  добиться воспроизводства своей власти", - заявил парламентарий, заочно обращаясь к Товмасяну.
Вице-спикер НС заявил, что  при прежних властях Грайр Товмасян исполнял роль "адвоката дьявола" и что это был его единственный статус.