Մեր ժողովուրդների պատմությունը բարեկամական ու եղբայրական հարաբերությունների լավ օրինակ է. Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիին 10/01/2019   09:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նախագահական նստավայրում հյուրընկալել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանիին, որը Հայաստան է ժամանել Եվրասիական տնտեսական միության Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին հրավիրյալ երկրի ղեկավարի կարգավիճակով մասնակցելու նպատակով։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը:
Նախագահ Սարգսյանը, ողջունելով բարեկամ և հարևան երկրի նախագահի այցը Հայաստան, մասնավորապես ասել է․ «Հետաքրքիր ժամանակներ են գալիս, բայց մենք հետաքրքիր ժամանակներ միասին ապրել ենք հազարավոր տարիներ: Ու եթե մարդիկ աշխարհում փնտրում են բարեկամական, եղբայրական հարաբերությունների օրինակներ, մեր ժողովուրդների պատմությունը դրա լավ օրինակ է: Որպես Հանրապետության նախագահ, ես պատրաստ եմ իմ փոքր ներդումը բերել այդ մեծ գործին»:
ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանին շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին ջերմ ընդունելության համար։ «Բարեբախտաբար, Հայաստանի և Իրանի միջև դարերից եկող շատ սերտ ու մտերիմ հարաբերություններ են ձևավորվել: Ես անչափ ուրախ եմ, որ Հայաստանն այսօր նախագահում է մի շատ կարևոր միջոցառում, և ես էլ այդ միջոցառման հյուրն եմ»,- ասել է նա:
Նախագահների առանձնազրույցին հաջորդել է երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով հանդիպումը։
«Ցանկանում եմ մեր գործընկերների ներկայությամբ մեկ անգամ ևս հավաստել, որ մենք շատ հետաքրքիր զրույց ունեցանք, որի հիմնական միտքն այն է, որ Իրան-Հայաստան հարաբերությունները շատ ավելի մեծ ներուժ ունեն, քան կարողանում ենք իրացնել»,- ողջունելով բարձրաստիճան պատվիրակությանը՝ նշել է նախագահ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ երկու երկրների միջև պատմական, բարեկամական հարաբերություններն ավելի խորացնելու և ամրապնդելու գործում:
«Վաղը Հայաստանը նախագահում է մի կարևոր միջոցառում, որին մասնակցելու են տարածաշրջանի և տարածաշրջանից դուրս երկրների ղեկավարները,- իր խոսքում նշել է Իրանի նախագահ Ռոհանին: -Անչափ ուրախ ենք Հայաստանի և Իրանի միջև առկա բարեկամական ու բարիդրացիական հարաբերություններով։ Եվրասիական տնտեսական միությունը կսերտացնի այդ համագործակցությունը: Մոտ մեկ ամիս անց մենք արդեն գործնականորեն կմտնենք ԵԱՏՄ-ի հետ հարաբերություններ ստեղծելու փուլ: Անշուշտ, այդ համագործակցությունը կարող է առավել ամրապնդել մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունները»: Իրանի նախագահը հույս է հայտնել, որ երևանյան համաժողովը կնպաստի ոչ միայն ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ համագործակցությանը, այլև Հայաստանի հետ հարաբերություններն ավելի սերտացնելուն։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել հայ-իրանական օրակարգի և երկու երկրների միջև հարաբերություններին վերաբերող տարբեր հարցերի շուրջ: Երկու երկրների նախագահները համակարծիք են եղել, որ Իրանը եւ Հայաստանը համագործակցության շատ ավելի մեծ ներուժ ունեն, քան իրականում օգտագործում են։ Նշվել է, որ ազատ վիզային ռեժիմը նպաստել է երկկողմ հարաբերությունների և զբոսաշրջության զարգացմանը։ Առևտրատնտեսական կապերի զարգացման գործում նախագահները կարևոր են համարել ազատ տնտեսական գոտիների արդյունավետ աշխատանքը։
Նշելով, որ Հայաստանն ունի էկոլոգիապես մաքուր էներգետիկայի մեծ ներուժ՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ էներգետիկայի ոլորտում համագործակցությունը կարող է շատ ավելի լայն լինել, և առաջարկել է ավելի շատ ուշադրություն դարձնել այս ուղղություններին, հատկապես որ Իրանն արևային էներգետիկայի բնագավառում մեծ հաջողություններ ունի։ Անդրադառնալով տրանսպորտային ոլորտին՝ Հայաստանի նախագահը նշել է, որ Հայաստանն Իրանին կապող ավտոճանապարհը ժամանակակից դարձնելով՝ էականորեն կավելանան տրանսպորտային փոխադրումները։
Զրուցակիցները մեծագույն դրվատանքով են խոսել իրանահայ համայնքի մասին՝ ընդգծելով նրա մեծ դերակատարությունը երկկողմ միջպետական հարաբերություների ամրապնդման գործում:
13:40 30/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է Ազգային ժողովի ընդունած մի շարք օրենքներ
13:38 30/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել եզդիական Տաուսե Մալակի տաճարի օծման և բացման առիթով
13:12 30/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը հյուրընկալել է «Իզմիրլյան» հիմնադրամի խորհրդի անդամ Գրեգորի Ջերեջյանին
11:33 30/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ այցելել է Հայաստանում ՉԺՀ դեսպանություն
09:36 30/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Սի Ծինփինին՝ ՉԺՀ կազմավորման տարեդար­ձի առթիվ
16:58 28/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը ծննդյան 80-րդ տարեդարձի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Արթուր Չիլինգարովին
16:56 28/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը 90-ամյա հոբելյանի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Նիկոլայ Ռիժկովին
11:50 28/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանին՝ ծննդյան օրվա առթիվ
14:48 27/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻտալական «Լեոնարդո»-ն անցնում է ավելի գործնական քայլերի․ նախագահ Սարգսյանին ներկայացվել է ընկերության պատրաստած փաստաթուղթը Հայաստանի հետ գործընկերության վերաբերյալ
11:29 27/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է Թուրքմենստանի նախագահին Անկախության օրվա առթիվ

“Интересные времена грядут”: президенты Армении и Ирана обсудили возможности расширения сотрудничества 10/01/2019   10:23  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян принял президента Исламской Республики Иран(ИРИ) Хасана Роухани, который прибыл в Ереван для участия в заседании Высшего Евразийского экономического совета в расширенном составе в качестве главы приглашенной стран. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Армен Саркисян приветствовал визит президента дружественной страны в Армению.
“Интересные времена грядут, но мы вместе проживали интересные времена на протяжении тысячелетий. Если люди в мире ищут примеры дружеских и братских отношений, история наших народов – хороший  тому пример. Как президент республики я готов привнести свой скромный вклад в это большое дело”, - сказал Армен Саркисян.
В свою очередь президент ИРИ Хасан Роухани выразил благодарность Армену Саркисяну за теплый прием. “Естественно, между Арменией и Ираном сформировались идущие из глубины веков очень тесные и близкие отношения. Я безмерно рад, что Армения сегодня председательствует на очень важном мероприятии, гостем которого являюсь я”, - сказал он.
За переговорами президентов в формате тет-а-тет последовала расширенная встреча  с участием делегаций двух стран.
“Желаю в присутствии наших партнеров еще раз заверить, что у нас состоялась весьма интересная беседа, в основе которой была мысль о том, что отношения Ирана и Армения заключают в себе гораздо больший потенциал, нежели реализуемый”, - отметил президент Саркисян.
Он добавил, что аппарат президента Республики Армения готов внести свой вклад в дальнейшее углубление и укрепление исторических, дружественных отношений между странами.
В свою очередь президент Ирана заявил, что 1 октября Армения будет председательствовать на важном мероприятии, в котором примут участие руководители региональных и внерегиональных стран.
“Безмерно рад дружеским и добрососедским отношениям между Арменией и Ираном. Евразийский экономический союз укрепит это сотрудничество. Спустя примерно месяц мы  практически вступим в этап формирования отношения с ЕАЭС. Безусловно, это сотрудничество может еще больше укрепить наши торгово-экономические отношения”, - сказал Роухани. Президент Ирана выразил надежду, что ереванский саммит поспособствует не только сотрудничеству со странами ЕАЭС, но и  дальнейшему сближению отношений с Арменией.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями вокруг армяно-иранской повестки и различных вопросов, касающихся двусторонних отношений. Президенты двух стран сошлись во мнении относительно того, что сотрудничество Ирана и Армении заключает в себе гораздо больший потенциал, нежели, тот, который используется. Было отмечено, что свободный визовый режим способствовал развитию двусторонних отношений и туризма. В деле развития торгово-экономических связей президенты сочли важным эффективную работу свободных экономических зон.
Отметив, что Армения имеет огромный потенциал экологически чистой энергетики, президент Саркисян указал на возможность расширения сотрудничества в сфере энергетики и предложил  уделить больше внимания этим направлениям с учетом крупных успехов Ирана в сфере солнечной энергетики. Коснувшись транспортной сферы, Армен Саркисян указал, что модернизация дороги, связывающей Армению с Ираном, нарастит объемы транспортных перевозок.
Собеседники с  большой похвалой отозвались об армянской общине, подчеркнув ее большую роль  деле укрепления  двусторонних межгосударственных отношений.