Նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ այցելել է Հայաստանում ՉԺՀ դեսպանություն 09/30/2019 11:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ազգային օրվա առթիվ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ այսօր այցելել է Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանություն: Նախագահը մեր ժողովրդի և անձամբ իր անունից դեսպան Թիան Էրլունին, դեսպանության աշխատակազմին և, ի դեմս նրանց, Չինաստանի ողջ ժողովրդին շնորհավորել է ազգային տոնի՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 70-րդ տարեդարձի առթիվ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը:
«Չինաստանը բարեկամ երկիր է, որը մոտ է մեզ: Այն ավելի ու ավելի մոտ է դառնում «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» ծրագրի շնորհիվ՝ ինչպես տնտեսապես, այնպես էլ քաղաքական առումով: Մենք ունենք ներուժ՝ առավել ընդլայնելու ու խորացնելու մեր հարաբերությունները Չինաստանի հետ»,-նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Դեսպան Թիան Էրլունը շնորհակալություն է հայտնել նախագահին՝ այցելության և շնորհավորանքի համար. «Տոնի առթիվ տարբեր միջոցառումներ ենք կազմակերպել, սակայն այսօրվա Ձեր այցը դեսպանություն ամենակարևորն է: Պատրաստակամ ենք ընդլայնել համագործակցությունը մեր երկրների միջև: Որպես դեսպան՝ ես հարաբերությունների զարգացման հսկայական ներուժ եմ տեսնում»:
Նախագահ Սարգսյանն ու դեսպանը Թիան Էրլունը մտքեր են փոխանակել հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման ուղղությունների, ինչպես նաև, Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ, Հայաստանում Չինաստանին վերաբերող համաժողով կազմակերպելու հնարավորությունների շուրջ, որը դեսպանը համարել է կարևոր ձեռնարկ: Անդրադարձ է կատարվել է նաև նախագահական նոր նախաձեռնություններից մեկի՝ Հայաստանում գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced tomorrow) ծրագրի շրջանակում հնարավոր համագործակցությանը:

Президент Армении констатировал наличие потенциала для расширения и углубления отношений с Китаем 09/30/2019 17:50 | Лента новостей
По случаю Национального дня Китайской Народной Республики президент Армении Армен Саркисян с супругой Нунэ Саркисян сегодня посетил посольство КНР в Армении. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Армен Саркисян от имени армянского народа и от себя лично поздравил посла Тиана Эрлуна, персонал посольства и в их лице весь народ Китая с национальным праздником – 70-ой годовщиной создания Китайской Народной Республики.
"Китай – дружественная страна, которая нам близка. Благодаря программе «Один пояс, один путь», она становится всё ближе и ближе как экономически, так и в политическом плане. У нас есть потенциал для дальнейшего расширения и углубления наших отношений с Китаем", - отметил президент Саркисян.
Посол Тиан Эрлун выразил благодарность президенту за визит и поздравление: "По случаю праздника мы организовали различные мероприятия, однако Ваш сегодняшний визит в посольство – самое главное. Как посол я вижу огромный потенциал для развития отношений".
Президент Саркисян и посол Тиан Эрлун обменялись мыслями о направлениях развития армяно-китайских отношений. Речь шла также об инициативе президента организовать в Армении посвящённую Китаю конференцию, которую посол посчитал важной.
Собеседники обсудили также возможности сотрудничества в рамках одной из новых президентских инициатив – проекта научного и технологического развития Армении ATOM (Advanced tomorrow).