Արտենիում տեղի ունեցած ավտոպատահարի դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 09/30/2019 12:41 | Քրեական խրոնիկոն
2019թ. սեպտեմբերի 29-ին՝ ժամը 16:30-ի սահմաններում, Արմավիր-Գյումրի ավտոճանապարհի 27-րդ կմ հատվածում, իրենց կցված հրանոթներով միմյանց են բախվել 2019թ. սեպտեմբերի 24-ից մինչև հոկտեմբերի 5-ը անցկացվող ուսումնավարժական հավաքների և պարապմունքների շրջանակներում ՀՀ ՊՆ N զորամասի ենթակայության ներքո գտնվող և զինվորական շարասյան կազմում ընթացող «Զիլ» մակնիշի 32 UU 875 հաշվառման համարանիշի, «Կամազ» մակնիշի 753 SL 45 հաշվառման համարանիշի, «Կամազ» մակնիշի 548 SL 45 հաշվառման համարանիշի և «Կամազ» մակնիշի 625 AF 61 հաշվառման համարանիշի ավտոմեքենաները և կայանել ճանապարհի երթևեկելի գոտում: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Երթևեկության անվտանգ պայմաններ ապահովված չլինելու և հետագա հնարավոր ճանապարհատրանսպորտային պատահարները կանխելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկված չլինելու հետևանքով ժամը 19:30-ի սահմաններում նշված ճանապարհահատվածով ընթացող «ԿԱՎԶ» մակնիշի 35 SN 646 հաշվառման համարանիշի ուղևորատար ավտոբուսը բախվել է «Կամազ» մակնիշի 625 AF 61 հաշվառման համարանիշի ավտոմեքենային կցված հրանոթին, որի հետևանքով ավտոբուսի վարորդը՝ Արագածոտնի մարզի Արագածավան գյուղի բնակիչ, 1958թ. ծնված Հակոբ Գրիգորի Հակոբյանը, տեղում մահացել է, իսկ 13 ուղևորները, տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով, տեղափոխվել են բժշկական կենտրոններ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության տասներորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 377-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:

По факту трагического ДТП в селе Артени возбуждено уголовное дело 09/30/2019   14:06  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту произошедшего  накануне  трагического ДТП в селе Артени, сообщает пресс-служба Следственного комитета.
Согласно сообщению, 29-го сентября около 16:30 на 27-м километре трассы Армавир-Гюмри столкнулись находившиеся в ведении N-ской воинской части Минобороны, следовавшие колонной и перевозившие орудия три грузовика марки "КамАЗ" и один грузовик марки "ЗИЛ" с прицепами, которые участвовали в проводимых в Армении с 24-го сентября по 5 октября учебно-тренировочных сборах. Автомашины припарковались на проезжей части дороги.
Ввиду того, что не были соблюдены правила безопасности движения и не были приняты меры для предотвращения возможных последующих ДТП, примерно в 19:30 следовавший по этому участку дороги пассажирский автобус марки "КАВЗ" врезался в прицеп с орудием одного из "КамАЗ"-ов. В результате столкновения водитель автобуса Акоп Акопян 1958 года рождения погиб на месте, а 13 пассажиров,  с травмами различной степени тяжести были госпитализированы в больницы.
По данному факту  шестым гарнизонным следственным отделом ГВСУ СК ТА возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 377 (“Нарушение правил вождения или эксплуатации машин, повлекшее по неосторожности смерть человека”) УК Армении. Ведется предварительное  следствие.