Նարեկ Մութաֆյանին և Սարգիս Օհանջանյանին առաջադրված մեղադրանքը կապված է քաղաքական հայացքների հետ. Վահե Եփրիկյան 09/30/2019 14:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանին ուղիղ եթերում «վնգստացող դատավորների» մասին հարցեր ուղղած երիտասարդների պաշտպանը պատրաստվում է բողոքարկել նրանց կալանավորելու վերաբերյալ որոշումը։ «Փաստինֆո»-ն այս մասին տեղեկացավ պաշտպան Վահե Եփրիկյանից։
«Այս պահին դեռ չենք բողոքարկել, սակայն ժամկետի մեջ անպայման բողոքարկելու ենք այն»,-ասաց Վահե Եփրիկյանը՝ հավելելով, որ երիտասարդները, բնականաբար, չեն ընդունել իրենց առաջադրված մեղադրանքները և իրենց մեղավոր չեն ճանաչել։
Վահե Եփրիկյանը ստեղծված իրավիճակը որակեց որպես բացարձակ անօրինություն և՛ առաջադրված մեղադրանքների, և՛ ընտրված խափանման միջոցների տեսակետից։
Վերջինս կիսում է Արցախի նախկին օմբուդսմեն Ռուբեն Մելիքյանի կարծիքն այն մասին, որ Նարեկ Մութաֆյանն ու Սարգիս Օհանջանյանը փաստացի ազատությունից զրվկելու պահից քաղբանտարկյալ են. «Միանշանակ այդպես է, որովհետև կարելի է ասել նույն իրավիճակներում նման գործընթացներ չեն նախաձեռնվել, իսկ այս պարագայում նախաձեռնվել են և հետևապես կարծում եմ, որ դա կապված է միայն այդ մարդկանց քաղաքական, քաղաքացիական հայացքների, դիրքորոշումների հետ»,-ընդգծեց Վահե Եփրիկյանը։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո» -ն հայտնել է, որ Սարգիս Օհանջանյանը և Նարեկ Մութաֆյանը, որոնք հայտնի են որպես Ռ. Քոչարյանի աջակիցներ, օրերս հետապնդել են դատավոր Դանիբեկյանին` նրան զուգահեռ քայլելով և շարունակ հարցեր հղելով մասնավորապես այն մասին` արդյո՞ք նա դատարանների պատերի տակ վնգստացող դատավորների ցանկում կա թե ոչ։ Երիտասարդների հարցերին դատավորը չէր պատասխանել, իսկ դատարան հասնելով` խնդրել էր կարգադրիչներին դիմել իրավապահ մարմիններին` նշելով, որ իր նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք են ցուցաբերել։
Հետագայում դեպքի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ 343-րդ հոդվածի 3-րդ մասով։ Երիտասարդներին մեղադրանք էր առաջադրվել 332-րդ հոդվածի 1-ին մասով և որպես խափանման միջոց ընտրվել էր կալանավորումը։

Адвокат заявил о политическом подтексте в деле против двоих сторонников Кочаряна 09/30/2019   14:57  |  Лента новостей
Адвокат одного из молодых людей, проходящих обвиняемыми по делу об инциденте с судьей суда общей юрисдикции Анной Данибекян, собирается обжаловать решение об аресте. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Ваге Еприкян.
“Мы пока не подали жалобу, однако обязательно обжалуем в сроки”, - сказал Ваге Еприкян, добавив, что молодые парни, естественно, не признают себя вину в инкриминируемых им деяниях. Ваге Еприкян квалифицировал создавшуюся ситуацию как беззаконие – как в с точки зрения выдвинутого обвинения, так и избранной в отношении них меры пресечения.
Адвокат разделяет мнение бывшего омбудсмена Арцаха Рубена Меликяна о том, что Нарек Мутафян и Саркис Оганджанян с момента ареста являются политзаключенными.
“Это однозначно так, поскольку можно сказать, что подобного процесса в аналогичных ситуациях не было инициировано, следовательно, полагаю, что это связано с политическими взглядами и позицией этих людей”, - пояснил Ваге Еприкян.
Как сообщило ранее “ФактИнфо”, Саркис Оганджанян и Нарек Мутафян, которые более известны как сторонники Роберта Кочаряна, на днях преследовали судью Анну Данибекян. Они шли с ней по улице и параллельно задавали ей вопросы, в частности, интересовались, значится ли она в списке “скулящих судей”. Судья оставила их вопросы без ответа .  Дойдя до здания суда, Анна Данибекян попросила судебных распорядителей обратиться в правоохранительные органы, указав, что в отношении нее проявили неуважение.
Позже по данному факту было возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 343(“Неуважение к суду”) УК Армении. Двум молодым людям предъявлено обвинение по части 332(“Воспрепятствование осуществлению правосудия и следствию”) УК РА, они взяты под стражу.