Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հիմքերը բավարար են. Ռուստամ Բադասյան 09/27/2019   10:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հիմքերը բավարար են։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը։
«Փաստաթղթի հիմնավորումները կարդացել եմ ՝ ինչն են իրենք դիտում՝ որպես էական խախտման հիմնավորում։ Իմ կարծիքով կան խնդիրներ, որոնք ԱԺ-ի կողմից արձանագրվել են և ներկայացվել է համապատասխան փաստաթուղթ»,- ասաց Բադասյանը։
Հիշեցնենք, որ շրջանառության մեջ է դրվել «Իմ Քայլը» խմբակցության կողմից մշակված՝ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին նախագիծը։
Նախագծի հեղինակները ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցը բարձրացնելու համար մատնանշել են երկու հիմնավորում.
Հրայր Թովմասյանի կողմից իր ՍԴԱՈ-59 աշխատակարգային որոշմամբ քննության ընդունված գործով սեփական անձի՝ գործի քննությանը մասնակցելու անհնարինության հարցը չբարձրացնելը։ Ինչպես նաև ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանի կողմից Հրայր Թովմասյանի գործի քննությանը մասնակցելու անհնարինության հարցի բարձրացնելու պայմաններում մինչև վերջնական որոշման կայացումն այդ հարցը չքննարկելը։
Հավելենք, որ նախագծին կից ներկայացվել է նաև 24 տեսանյութ և մի շարք այլ հրապարակումներ։
21:27 25/09/2019  |  ՔաղաքականԱկնհայտ է, որ դա ճնշում է, ներգործություն է նաև ՍԴ դատավորների նկատմամբ.Գրիգոր Մուրադյան (տեսանյութ)
20:29 25/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու գործընթացի հիմքերը մտնում են քաղաքական տիրույթ. Վարդան Այվազյան (տեսանյութ)
14:51 25/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ անդամին քաղաքական պատասխանատվության կանչելու ցանկացած փորձ ուղիղ ճնշում է ՍԴ-ի վրա. Ղազինյան (տեսանյութ)
14:26 24/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդարադատության նախարարը հայտարարություն է արել բիզնես հատվածի ներկայացուցիչների համար
11:47 24/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախարար Բադասյանը մասնակցել է «Արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներ» թեմայով աշխատաժողովին

Оснований для прекращения полномочий Грайра Товмасяна достаточно – министр юстиции 09/27/2019   11:11  |  Лента новостей
Оснований для прекращения полномочий судьи Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна достаточно. Об этом заявил на встрече с журналистами в пятницу министр юстици Армении Рустам Бадасян.
“Я ознакомился с доводами, приведенными в документе, в частности, что именно они расценивают как нарушение. На мой взгляд, есть проблемы, который были зафиксированы Национальным Собранием и представлен соответствующий документ”, - заявил Бадасян.
Напомним, в обращении введен разработанный правящей парламентской фракцией “Мой шаг” проект о прекращении полномочий председателя КС Грайра Товмасяна.
Авторы проекта указали на два основания для прекращения его полномочий судьи: незатрагивание по принятому Грайром Товмасяном в соответствии с процедурным решением  делу вопроса о недопустимости  своего участия в рассмотрении дела, а также  нерассмотрение затронутого судьей КС Ваге Григоряном вопроса о невозможности участия Грайра Товмасяна в рассмотрении дела до вынесения окончательного решения.