Վլադիմիր Գասպարյանի մեղադրանքը կխստացվի 09/27/2019   17:35  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտարարել է, որ դատախազության կողմից ցուցում է տրվել խստացնել նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին առաջադրված մեղադրանքը։
Պարզաբանման մեջ նշվում է. «ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում Վլադիմիր Գասպարյանին առաջադրված մեղադրանքի կապակցությամբ վերջինիս պաշտպանի կողմից համացանցում հրապարակում է տարածվել` մեղադրանքի ոչ ճիշտ որակված լինելու վերաբերյալ:
Այդ կապակցությամբ հարկ ենք համարում հայտնել, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով հարուցված քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների փոխկապակցված համակցությամբ՝ 2019թ. սեպտեմբերի 18-ին Վլադիմիր Սերգեյի Գասպարյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
2019 թվականի սեպտեմբերի 25-ին ստացվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի ցուցումը՝ Վլադիմիր Գասպարյանին առաջադրված մեղադրանքը փոփոխելու և վերջինիս ավելի ծանր հոդվածով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածով մեղադրանք առաջադրելու մասին, որի հիման վրա նախատեսվում է փոփոխել Վլադիմիր Գասպարյանին առաջադրված մեղադրանքը և նրան նոր մեղադրանք առաջադրել՝ առանձնապես խոշոր չափերի վատնում կատարելու համար:
Միաժամանակ հայտնվում է, որ նախաքննության ընթացքում ՀՀ երրորդ նախագահի եղբոր՝  Ալեքսանդր Սարգսյանի կողմից ամբողջությամբ՝ 54.790.433 դրամի չափով, վերականգնվել է Վլադիմիր Գասպարյանի և այլ պաշտոնատար անձանց հանցավոր գործողությունների արդյունքում պետությանը պատճառված վնասը:
13:45 18/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՎլադիմիր Գասպարյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ իշխանությունը չարաշահելու համար
10:25 04/07/2018  |  ՄամուլՎլադիմիր Գասպարյանին հրավիրել են ԱԱԾ. «Հրապարակ»
09:38 14/06/2018Վլադիմիր Գասպարյանի եղբայրը ստիպված է եղել քանդել իր գազալցակայանի մի մասը. «Ժամանակ»

Экс-главе Полиции Армении Владимиру Гаспаряну ужесточат обвинение 09/27/2019   18:07  |  Криминальная хроника
В Следственном комитете Армении заявили, что Прокуратура распорядилась ужесточить обвинение, предъявленное бывшему начальнику Полиции Армении Владимиру Гаспаряну.
В пояснении, распространенном ведомством в пятницу, говорится, что “в связи с предъявленным  Владимиру Гаспаряну  обвинением в рамках предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел СК РА, его адвокат распространил в соцсети  публикацию относительно неверной квалификации обвинения”.
В этой связи в ведомстве посчитали необходимым сообщить, что по взаимосвязанной совокупности достаточных доказательств, полученных по уголовному делу, возбужденному по части 1 статьи 375, пункту 1 части 3 статьи 179 УК РА, 18-го сентября 2019 года Владимиру Гаспаряну было предъявлено обвинение по части 2 статьи 375(“Злоупотребление властью, превышение или бездействие власти, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия”) УК РА.Экс-главе Полиции Армении Владимиру Гаспаряну предъявлено обвинение25-го сентября 2019 года было получено указание прокурора, осуществляющего надзор за законностью предварительного следствия, об изменении выдвинутого против Владимира Гаспаряна обвинения и предъявлении ему обвинения по более тяжкой статье – по ст. 179 Уголовного кодекса РА, на основании которого планируется изменить Владимиру Гаспаряну обвинение и предъявить  ему новое обвинение за совершение растраты в особо крупных размерах.
В СК также сообщили, что в ходе предварительного следствия брат третьего президента Армении Александр Саргсян полностью возместил ущерб в размере 54.790.433  драмов, причиненный  государству в результате преступных действий Владимира Гаспаряна и других должностных лиц. Предварительное следствие продолжается.
10:19 19/06/2014  |  Пресса “Грапарак”: Глава полиции Армении объявил “войну” не только “ворам в законе” и приблатненным, но еще и системе