Ես չեմ պատրաստվում հրաժարական տալ . Ալվինա Գյուլումյան 09/27/2019 12:23 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավոր Ալվինա Գյուլումյանն այսօր հայտարարել է, որ չի պատրաստվում հրաժարական տալ ։
«Ես կարող եմ խոսել իմ անունից և հայտարարում եմ, որ ես չեմ պատրաստվում հրաժարական տալ», - հայտարարեց Գյուլումյանը։
Նշենք, որ հանրության քննարկմանը ներկայացված «Դատական օրենսգիրք» և «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու նախագծով հստակեցվում է Սահմանադրական դատարանի անդամների՝ վաղ կենսաթոշակի անցնելու կարգավորումը։Նախագծով առաջարկվում է Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից երկամսյա ժամկետում Սահմանադրական դատարանի անդամի կողմից հրաժարական ներկայացվելու դեպքում ֆինանսական փոխհատուցում։ Մասնավորապես՝ լիազորությունները դադարելուց հետո մինչև իր համար Սահմանադրությամբ սահմանված պաշտոնավարման տարիքը լրանալը նա ստանա կենսաթոշակ հրաժարականի պահին ստացած պաշտոնային դրույքաչափի ու հավելավճարի չափով:
Հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնությունը, համարում է այն ճնշում Սահմանադրական դատարանի վրա, Գյուլումյանը պատասխանեց.
«Թույլ տվեք քաղաքական գնահատականներ չտամ։ Սահմանադրական դատարանն այն կառույցն է, որի գործունեության հետ կապված միշտ կարող են լինել տարբեր կարծիքներ։ Եթե մենք զբաղվենք այդ կարծիքների վերլուծությամբ, ապա կարող ենք խախտել մեր քաղաքական չեզոքություն և զսպվածություն ցուցաբերելու մասին օրենսդրական պահանջը»։

Альвина Гюлумян заявила, что не собирается подавать в отставку 09/27/2019   12:52  |  Лента новостей
Судья Конституционного суда Армении Альвина Гюлумян не намерена уходить в отставку. Об этом она заявила  журналистам в пятницу, 27-го сентября.
“Я могу говорить лишь от своего имени, и я заявляю, что не собираюсь подавать в отставку”, - сказала Гюлумян.
Отметим, что проектом поправок в Судебный кодекс  и закон “О Конституционном суде”, который вынесен на обсуждение общественности, уточняется положение, регулирующее ранний выход членов КС на пенсию. Проектом закона предлагается денежное возмещение в случае ухода члена Конституционного суда в  отставку в двухмесячный срок с момента вступления  вышеупомянутого закона в силу. В частности,  после прекращения полномочий до достижения установленного для него Конституцией предельного возраста пребывания в должности, член КС будет получать пенсию в размере должностного оклада и доплаты, полученных в момент отставки.
В ответ на вопрос о том, как она оценивает эту законодательную инициативу, считает ее давление на КС, Гюлумян отметила: “Позвольте мне воздержаться от политических оценок. Конституционный суд – этот та структура,  в связи с деятельностью которой всегда могут бытовать различные мнении. Если мы будем заниматься анализом этих мнений, то можем нарушить законодательное требование нашей политической нейтральности и сдержанности”.