Հայտնի է, թե ով կքննի Դավիթ Սանասարյանի գործը 09/26/2019   11:26  |  Դատական ռեպորտաժներ
Պետական վերահսկողության ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանի գործով դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը եւ ուղարկել դատարան։ Այն Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում մուտք է եղել սեպտեմբերի 25-ին եւ մակագրվել դատավոր Դավիթ Բալայանին։
Հիշեցնենք, որ Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, այն է՝ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահումը՝ պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելը՝ շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռվածությունից կամ խմբային շահերից ելնելով, որն էական վնաս է պատճառել անձանց, կազմակերպությունների իրավունքներին ու օրինական շահերին, հասարակության կամ պետության օրինական շահերին։
Դավիթ Սանասարյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։ Քրեական գործը քննած քննիչի ապրիլի 18-ի որոշմամբ նրա լիազորությունները ժամանակավորապես կասեցվել են։
14:34 24/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԴավիթ Սանասարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատախազություն
23:08 12/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն գտնում է, որ Սանասարյանին առաջադրված մեղադրանքը հիմնավոր է. փաստաբանների միջնորդությունը մերժվել է

Дело Давида Санасаряна дошло до суда 09/26/2019   11:52  |  Судебный репортаж
Прокурор по делу начальника Государственной контрольной службы Армении Давида Санасаряна утвердил обвинительное заключение и направил дело в суд. 25-го сентября дело поступил в суд общей юрисдикции Еревана на рассмотрение  к судье Давиду Балаяну.
Напомним, Давиду Санасаряну инкриминируют часть 1 статьи 308 (“Злоупотребление должностными полномочиями”) Уголовного кодекса Армении.
В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. При согласии прокурора, осуществляющего надзор за законностью предварительного следствия, 18-го апреля следователь принял решение о временном прекращении полномочий Давида Санасаряна на посту главы Государственной контрольной службы.
Это означает, что власти Азербайджана не намерены решать этот конфликт. Вместо этого, они хотят победить народ Нагорного Карабаха. Они не хотят идти на какой-либо компромисс.