Իմ և Գևորգ Մհերյանի անվան հետ կապվող մեղադրանքներում առողջ բանականությունից բացի բացակայում է նաև որևէ իրավական հիմք.Գեւորգ Կոստանյան 09/26/2019 17:00 | Քրեական խրոնիկոն
Մամուլից տեղեկացա, որ ոստիկանության նախկին պետ Ալիկ Սարգսյանին մեղադրանք առաջադրելու որոշման մեջ առկա են նաև իմ և իմ հանգուցյալ ընկեր Գևորգ Մհերյանի անունները, և փորձ է արված ինչ-որ հանցագործությունների կատարման մեջ մեղադրել մեզ: Այսօր նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը։
«Մամուլում հրապարակված նյութից պարզ է դառնում, որ ես և Գևորգ Մհերյանը մեղադրվում ենք ոստիկանության պետին ինչ-որ ցուցումներ ու հանձնարարականներ տալու մեջ, ինչն, ի դեպ, բացարձակ հերքում է հենց այդ մտացածին ցուցումների և հանձնարարականների հասցեատեր Ալիկ Սարգսյանը: Միայն այսքանը բավարար է արձանագրելու, որ իմ և Գևորգ Մհերյանի անվան հետ կապվող մեղադրանքներում առողջ բանականությունից բացի բացակայում է նաև որևէ իրավական հիմք:
Ակնհայտ է դառնում, որ Մարտի 1-ի զոհերի համար իրական մեղավորներին գտնելու անկարողությունը քողարկելու նպատակով փորձ է արվում քրեական գործում հնարավորինս մեծ թվով հնչեղ անուններ ներգրավելով` ստեղծել արդյունավետ գործունեության պատրանք: Համոզված եմ, որ եթե նույնիսկ ՀՀ «նոր» իրավապահ համակարգը մեղադրանք առաջադրի և կալանավորի 2008-2018 թվականներին որևէ պաշտոն զբաղեցրած բոլոր անձանց, միևնույնն է դրանով չի մոռացվելու այն հարցը, թե, ի վերջո, ո՞վ կամ ովքե՞ր են Մարտի 1-ի տաս զոհերի և հարյուրավոր վիրավորների համար իրական պատասխանատուները:
Այդ կապակցությամբ կարծում եմ, որ քրեական իրավունքի դասագրքերը մեր երկում այլևս արժեք չունեն և ենթակա են փոփոխման, քանի որ մերօրյա «իրավաբանների» իրականացված քրեական արդարադատությունն ուղղակի հակասության մեջ է անգամ դասագրքային ճշմարտությունների հետ: Նաև ցանկանում եմ ընդգծել, որ ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային պայմանագրերով նախատեսված բոլոր հնարավորություններն օգտագործելու եմ այս անհեթեթ մեղադրանքներից իմ, ինչպես նաև Գևորգ Մհերյանի անունը պաշտպանելու համար:
Մյուս կողմից ցանկանում եմ հիշեցնել մեր ողջ իրավապահ համակարգին, որ նրանք, ովքեր իրենց գործունեության ընթացքում թույլ կտան կամ արդեն թույլ են տվել ապօրինություններ, անպայման կրելու են անձնական քրեական և բարոյական պատասխանատվություն իրենց գործողությունների համար` օրենքի տառին համապատասխան:
Մամուլում առկա տեղեկատվության հիման վրա այս պահին այսքանը: Մեղսագրվող արարքների մասին ընդհանրապես և հանցակազմի հատկանիշների մասին` մասնավորապես, հանգամանորեն կխոսեմ ավելի ուշ»:

Геворк Костанян заявил об отсутствии здравого смысла и правовых оснований в обвинениях, связываемых с его именем 09/26/2019   18:00  |  Криминальная хроника
Бывший генеральный прокурор Армении Геворк Костанян отреагировал на заявление Специальной следственной службы о деле, в котором фигурирует и его имя.
"Из прессы узнал, что в решении о предъявлении бывшему начальнику Полиции Армении Алику Саркисяну обвинения фигурирует и мое имя, а также имя моего покойного друга Геворка Мгеряна. Тем самым предпринята попытка обвинить нас в каких-то преступлениях Из опубликованного в прессе материала становится ясно, что я и Геворк Мгерян обвиняемся в даче каких-то указаний и поручений главе Полиции, что, кстати, категорически опровергает адресат этих надуманных указаний и поручений Алик Саркисян", - заявил он.
По его словам, "только этого достаточно, чтобы констатировать, что в обвинениях, связываемых с его именем и именем Геворка Мгеряна, отсутствуют не только здравый смысл, но и какие-либо правовые основания".
"Становится очевидным, что с целью скрыть неспособность найти настоящих виновников в смерти людей 1 марта, предпринимается попытка вовлечь в уголовное дело как можно больше резонансных имен и тем самым создать иллюзию эффективной деятельности. Убежден, что даже в случае, если “новая” правоохранительная система выдвинет обвинение  всем, кто занимал какую-либо должность в 2008-2018гг., и арестует их, все равно тем самым вопрос о настоящих ответственных за гибель 10 и  ранение сотен человек 1 марта не забудется", - сказал Костанян.
В этой связи он считает, что учебники по уголовному праву в нашей стране не имеют больше никакой ценности и подлежат замене, поскольку, по его словам, осуществляемое современными "юристами"  уголовное правосудие вступает в прямое противоречие даже с хрестоматийной истиной.
Он также подчеркнул, что воспользуется всеми возможностями, предусмотренными законодательством Армении и международными договорами для защиты своего имени, а также имени Геворка Мгеряна от этих нелепых обвинений.
"С другой стороны, хочу напомнить всей нашей правоохранительной системе, что те, кто в ходе своей деятельности допустит или уже допустил беззакония, обязательно понесут личную уголовную или моральную ответственность за свои действия в соответствии с буквой закона", - отметил он, пообещав позже коснуться инкриминируемых деяний.