Ամբողջ օրն անմեղությունից են խոսում, անմեղության կանխավարկածից,բայց մեկ է դա անհասկանալի, վերացական հասկացողություն է դարձել այստեղ.Ա.Սարգսյան 09/26/2019 13:59 | Հարցազրույց
Հատուկ քննչական ծառայությունում Մարտի 1-ի քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ նախկին ոստիկանապետ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Ալիկ Սարգսյանին։ «Փաստինֆո»-ն առաջադրված մեղադրանքի վերաբերյալ զրուցել է նախկին պատգամավորի հետ։
- Ընդունու՞մ եք Ձեզ առաջադրված մեղադրանքը։
- Մեղադրանքն ինձ հետ որևիցե եզր, որևիցե կապ չունի։ Ես չեմ ընդունում այդ մեղադրանքը։ Համարում եմ, որ դա հերյուրանք է։ Արդարությունը հիվանդանում է, բայց չի մեռնում։ Շուտով ինքներդ կտեսնեք ընթացքը։
- Խոսք է գնում այն մասին, որ 2008 թվականի մայիսի 29-ից հուլիսի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում խորհրդակցություն եք հրավիրել։ Եղե՞լ է նման խորհրդակցություն։
- Դրանից անցել է 11 տարի։ Նախ որևիցե բան չեմ հիշում, բայց չեմ էլ բացառում։ Կարող է խորհրդակցություն եղած լինի։ Այդ ժամանակ ամեն օր եվրոպական կառույցները, մարդու իրավունքների պաշտպանության կառույցները, ազգային ժողովի համապատասխան հանձնաժողովը, փաստագրող խումբն ամեն օր փաստաթղթեր էին ուզում։ Ի՞նչ են պատասխանել երեք տարի առաջ, ի՞նչ գրություն է գնացել էս ինչ տեղը։ Ես այդ ամեն ինչը վերծանել ու նորից ուղարկել եմ իրենց։ Ես չգիտեմ ինչ պետք է անեի, չպատասխանեի՞ նրանց հարցերին։
- Ըստ նախաքննական մարմնի՝ խորհրդակցությունների նպատակը այլ է եղել, դրանց ժամանակ պահանջ է դրվել, որ ոստիկանության ծառայողները մարտի 1-2-ի իրադարձությունների վերաբերյալ հետին ամսաթվերով փաստթղթեր կազմեն։ Իսկ այդ ընթացքում հետին ամսաթվերով փաստաթուղթ ստորագրե՞լ եք։
- Այդպիսի բան չի կարող եղած լինի։ Դա ապացուել է պետք։ Փաստեր պետք է լինեն։ Ասելով չի։
- Այսինքն խորհրդակցություն գուցե հրավիրած լինեք, բայց ինչ վերաբերում է փաստաթղթերի ստորագրությանը...
- Գուցե։ Բայց այդ օրերին ե՞րբ խորհրդակցություն չի եղել։ Ամեն օր է եղել։ Ես ուղղակի հիմա չեմ հիշում՝ ինչի մասին է խոսքը։ Բայց հիշում եմ, որ բազմաթիվ հարցումներ են եղել, բազմաթիվ պատասխաններ է գնացել ոստիկանությունից, ինչու չէ իմ ստորագրությամբ։
- Ի՞նչ եք պատրաստվում անել։
- Առայժմ ոչ մի բան։ Այսօր կմասնակցեմ Հայկ Հարությունյանի հուղարկավորությանը, իսկ վաղը սառը գլխով կորոշեմ։ Ամեն դեպքում ժամանակն է ամեն ինչի դեղը։ Ժամանակը ցույց կտա էլի՝ էս գործի ճակատագիրն ինչ է լինում։ Մարդուն չի կարելի հանիրավի մեղադրել։ Ամբողջ օրն անմեղությունից են խոսում, անմեղության կանխավարկածից։ Բոլորը սովորել են այդ բառը։ Թող ամեն անգամ ասեն, մեկ է դա անհասկանալի, վերացական հասկացողություն է դարձել այստեղ։

Экс-глава Полиции Армении Алик Саркисян отвергает обвинения в свой адрес 09/26/2019 14:58 | Интервью
Бывшeму главе Полиции Армении, экс-депутату парламента РА Алику Саркисяну накануне предъявили обвинение по делу о событиях 1-2 марта 2008 года в Ереване. В этой связи ИА "ФактИнфо" побеседовало с бывшим парламентарием.
- Признаете ли вину в инкриминируемом Вам деянии?
- Выдвинутое обвинение не имеет какого-либо отношения ко мне. Я отвергаю обвинение. Я считаю, что это выдумки. Справедливость заболевает, но не умирает. Вскоре Вы сами сможете пронаблюдать за ходом.
- Речь идет о том, что в промежутке между 29-ым мая и 2-ым июля Вы созвали совещание. Имело подобное совещание место быть?
- С тех пор прошло 11 лет. Во-первых я ничего не помню, но и не исключаю. Возможно, совещание было. В то время каждый день европейские структуры, структуры по защите прав человека, соответствующая комиссия Национального Собрания, группа по сбору фактов требовали документы. Что ответили три года назад, какого рода письма были отправлены в какое-то место?Я все это расшифровал и вновь отправил им. Я не знаю, что я должен был делать – не отвечать что ли на их вопросы!?
- По данным следствия, совещания преследовали иную цель. Во время них было выдвинуто требование, согласно которому сотрудники Полиции должны были составить документы о событиях 1-2 марта, оформив их задним числом. За это время подписывали ли Вы документ задним числом?
- Такого быть не могло. Это надо доказать. Должны быть факты. Не одними же разговорами.
- То есть, возможно, и созвали совещание, но, что касается подписания документов…?
- Возможно. Но, когда не было в те дни совещаний; каждый день они были. Я просто сейчас не помню, о чем идет речь. Но я помню, что были многочисленные запросы, множество ответов последовали от Полиции, почему нет, под моей подписью.
- Что Вы собираетесь делать?
- Пока ничего. Сегодня я приму участие в похоронах Айка Арутюняна(экс-глава Полиции Армении- Прим.ред.), а завтра уже на холодную голову приму решение. Время покажет, что станется с этим делом. Нельзя человека несправедливо обвинять. Весь день говорят о невиновности, презумпции невиновности. Все выучили это слово. Пусть всякий раз повторяют, все равно это превратилось здесь в непонятное, абстрактное понятие.