Արմեն Ավետիսյանի հյուրանոցը փոխանցվեց պետությանը 09/26/2019 12:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Ծաղկաձորի հանրահայտ «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցը որպես նվիրատվություն փոխանցվեց Հայաստանի Հանրապետությանը։ Այդ որոշումը ՀՀ կառավարության օրակարգում է։
Որոշման համաձայն` հյուրանոցի շուկայական արժեքը 7 535 889 000 ՀՀ դրամ է, շենք–շինությունների տարածքը 19 758 քառ. մետր, հողատարածքը` 1.38 հեկտար։ Նշվում է նաև, որ հյուրանոցը պետությանն է փոխանցվել շենք շինությունների ներսում առկա ամբողջ գույքով, որի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 312 889 000 դրամ։
Հիշեցնենք` 2018թ–ի նոյեմբերին ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել էր քրեական գործ Մաքսային պետական կոմիտեի նախկին նախագահ Արմեն Ավետիսյանի կողմից ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու և հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գումարներն օրինականացնելու (փողերի լվացում) փաստով։
Ըստ մեղադրանքի` Արմեն Ավետիսյանն իր երեք հյուրանոցները կառուցել է ապօրինի ձեռք բերված միջոցներով, իսկ դրանց ծագումը թաքցնելու համար ներկայացրել իբրև արտասահմանյան ներդրում։
Երևանի Ազատության պողոտայում գտնվող «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցային համալիրի կառուցումը, օրինակ, վերագրվել է Կիպրոսի օֆշորային գոտում հիմնադրված «Ռիվերհիլ Հոլդինգս» ընկերությանը։
Իսկ ներդրումների վարկածն ավելի համոզիչ դարձնելու համար 2005 թվականին հյուրանոցի բացման արարողության ժամանակ հանրությանը, որպես օտարերկրյա ներդրող ներկայացվել է իրականում այդ ընկերության գործունեության հետ որևէ կապ չունեցող Լիբանանի քաղաքացու, որը որոշ ժամանակ նույն հյուրանոցում աշխատել է ընդամենը որպես տնօրեն:
2010-2012 թթ. –ին նույն կազմակերպության անունից Ծաղկաձորում կառուցվել է «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցը: 2012 թվականին վերը նշված երկու հյուրանոցների սեփականատեր դարձել է Անգլիայի Դուգլաս քաղաքում հիմնադրված «Գոլդեն գրուպ լիմիտեդ» ՓԲԸ-ն, որի 100 տոկոս բաժնետեր հանդիսացել է Արմեն Ավետիսյանի որդին՝ Արտաշես Ավետիսյանը:
Իսկ 2018 թվականին Արմեն Ավետիսյանն ու նրա որդին Երևանի Հյուսիսային պողոտայում հիմնադրել են երրորդ` «Գոլդեն փելես բուտիկ» հյուրանոցը:
Երեք հյուրանոցների շուկայական ընդհանուր արժեքը, ըստ ԱԱԾ–ի, 2016 թվականի դրությամբ գնահատված է եղել շուրջ 90 մլն ԱՄՆ դոլար:
2018թ.-ի նոյեմբերի 19-ին Արմեն Ավետիսյանի ընտանիքը դիմում է ներկայացրել «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցը՝ պետությանը նվիրաբերելու մասին։

Фешенебельный отель Армена Аветисяна передан в дар государству 09/26/2019   12:45  |  Лента новостей
Фешенебельный отель "Голден Пэлэс" в курортном Цахкадзоре передан в дар Республике Армения. Соответствующее решение было принято на заседании правительства  Армениив четверг, 26-го сентября.
Согласно решению, рыночная стоимость гостиницы составляет 7 535 889 000 драмов. Общая площадь строений  насчитывает 19 758 кв.м., а земельный участок - 1.38 га.. Отмечается, что гостиница передана в дар вместе с мебелью общей стоимостью порядка 312 889 000 драмов.
Напомним,  что в ноябре 2018 года следственным управлением Службы национальной безопасности Армении было возбуждено уголовное дело по факту незаконного участия бывшего главы Государственного таможенного комитета РА в предпринимательской деятельности и легализации денежных средств  в особо крупных размерах, добытых преступным путем(отмывание денег).
По данным следствия, Армен Аветисян построил три своих отеля на незаконно полученные средства, а для сокрытия происхождения денег представил их как иностранные инвестиции.
Строительство гостиничного комплекса "Голден Пэлэс", расположенного на проспекте Азатутюн в Ереване, например, приписал ломпании "Риверхил Холдингс", основанной в кипрской оффшорной зоне.
Сообщалось, что для большей убедительности версии в пользу строительства гостиницы на иностранные инвестиции на церемонии открытия гостиницы в 2005 году общественности в качестве зарубежного инвестора был представлен  гражданин Ливана, в действительности не имеющий никакого отношения к  деятельности этой компании, который некоторое время проработал в этом отеле всего лишь в качестве директора.
В  2010-2012гг.  от имени той же компании в Цахкадзоре была построена гостиница "Голден Пэлэс".  2012 году владельцем вышеупомянутых двух гостиниц стало учрежденное в городе Дуглас в Англии ЗАО "Голден групп лимитэд", стопроцентным акционером которого являлся сын Армена Аветисяна – Арташес Аветисян.
А в 2018 году, Армен Аветисян и его сын основали на Северном проспекте в Ереване вторую гостиницу "Голдэн пэлэс бутик". Согласно сообщению СНБ, что рыночная стоимость вышеупомянутых трех гостиниц в 2016 году составляла почти 90 млн. долларов США.
19-го ноября 2018 года семья Армена Аветисяна представила заявление о передаче гостиницы "Голден Пэлэс" в дар государству.