Հայաստանի և Չեխիայի վարչապետերը քննարկել են երկկողմ գործակցությանը վերաբերող հարցեր 09/25/2019 09:48 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ աշխատանքային այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում հանդիպել է Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը նշել է, որ Չեխիան Հայաստանի լավ գործընկերն է, և Հայաստանը հետաքրքրված է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափով համագործակցության խորացմամբ։ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Չեխիայի խորհրդարանի կողմից Հայաստան-Եվրոպական միություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման համար՝ նշելով, որ համաձայնագիրը համահունչ է ՀՀ բարեփոխումների օրակարգին և դրա արագ վավերացումը կնպաստի այդ օրակարգի արդյունավետ իրագործմանը։
Անդրեյ Բաբիշի խոսքով՝ Չեխիան ևս կարևորում է Հայաստանի հետ փոխշահավետ ձևաչափերով հարաբերությունների խորացումը և պատրաստ է քննարկել այդ ուղղությամբ հետագա համատեղ քայլերը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են տնտեսական, այդ թվում՝ բարձր տեխնոլոգիաների, թվայնացման, ծառայությունների ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին։
Հայաստանի և Չեխիայի վարչապետերը մտքեր են փոխանակել նաև Եվրոպական միության շրջանակում փոխգործակցության, մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացի, ինչպես նաև միջազգային և տարածաշրջանային զարգացումների և մարտահրավերների շուրջ։
Հայաստանի վարչապետը կարևորել է Չեխիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում։

Премьеры Армении и Чехии в Нью-Йорке обсудили перспективы углубления сотрудничества 09/25/2019   10:45  |  Лента новостей
В рамках рабочего визита в США премьер-министр Армении Никол Пашинян в штаб-квартире ООН встретился с премьер-министром Чехии Андреем Бабишем.
Пашинян отметил, что Чехия является хорошим партнером Армении, и Ереван заинтересован в углублении сотрудничества как в двустороннем, так и многостороннем форматах.
Никол Пашинян поблагодарил парламент Чехии за ратификацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения - ЕС, отметив, что соглашение созвучно повестке реформ Армении, и его скорейшая ратификация будет способствовать эффективной реализации этой повестки.
В свою очередь Андрей Бабиш заявил, что Чехия также придает важное значение углублению отношений с Арменией во взаимовыгодном формате и готова обсудить дальнейшие совместные шаги в этом направлении.
В ходе встречи собеседники коснулись перспектив экономического сотрудничества, в том числе в сферах высоких технологий, оцифровки и услуг.
Премьер-министры Армении и Чехии обменялись мнениями также и вокруг взаимодействия в рамках Европейского союза, процесса либерализации визового режима, международных и региональных процессов и вызовов.
Премьер-министр Армении придал важность сбалансированной позиции Чехии в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.