Մեր խնդիրը Հայաստանում խորքային փոփոխություններ անելն է, և շնորհակալ եմ, որ աջակցում եք այդ խնդրի լուծման հարցում. վարչապետը Նյու Յորքում հանդիպել է տեղի հայության ներկայացուցիչների հետ 09/25/2019   16:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում։
Նյու Յորք այցի առաջին օրվա ավարտին Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանը Նյու Յորքի Սուրբ Վարդան եկեղեցում հանդիպում են ունեցել տեղի հայ համայնքի շուրջ 500 ներկայացուցիչների հետ։
Եկեղեցու մուտքի մոտ Հայաստանի վարչապետին և նրա տիկնոջը դիմավորել են ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի առաջնորդ Դանիել Եպիսկոպոս Ֆընդիկյանը, Վիգեն Արքեպիսկոպոս Այքազյանը և Մեսրոպ վարդապետ Պարսամյանը։ Նյու Յորքի հայության ներկայացուցիչները Նիկոլ Փաշինյանին և Աննա Հակոբյանին դիմավորել են ջերմ ծափողջույններով և մեծ խանդավառությամբ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Նյու Յորքի հայության հարյուրավոր ներկայացուցիչներին և հանդես եկել ելույթով.
ինձ համար իսկապես մեծ պատիվ և հաճույք է հանդիպել ձեզ հետ։ Անցյալ տարի, երբ մենք այցելեցինք եկեղեցի, ինչը ծրագրում նախատեսված չէր, որովհետև մտածում էինք, որ ժամանակի խնդիր կլինի, բայց այնպես ստացվեց, որ այցելեցինք, ափսոսանքի մեծ զգացում ունեցա, որ չենք պլանավորել նաև Նյու Յորքի հայության հետ հանդիպում։ Այս տարի մտածեցինք, որ չենք հեռանա Նյու Յորքից՝ առանց ձեզ հետ հանդիպելու։ Այնպես որ շատ ուրախ եմ։
Երեկ չէ առաջին օրը մենք Լոս Անջելեսում բավական լավ և տպավորիչ հավաք ունեցանք, և այդ հավաքում ես ելույթ ունեցա, որտեղ խոսեցի մեր համազգային կյանքի մի քանի կարևոր ասպեկտների մասին։ Ես չեմ ցանկանա կրկնել այն, ինչ ասել եմ նախորդ օրը Լոս Անջելեսում։ Ընդհանուր առմամբ կուզենայի կիսվել հետևյալով, թե ինչպիսի տպավորություններ ունեմ հեղափոխությունից անցած 1 տարի 5 ամսից։
Ամենակարևոր տպավորությունը հետևյալն է. ընդհանրապես փոփոխությունների ճանապարհը բավական դժվար ճանապարհ է, և երբ հեղափոխությունը տեղի ունեցավ, հեղափոխությունից հետո ամենակարևոր մարտահրավերը, որին մենք ականատես ենք լինում, այն է, որ մարդիկ հասկանան, որ այն ամենը, ինչ ասվում է և տեղի է ունեցել, իսկապես իրականություն է, որովհետև ինչքան էլ տարօրինակ թվա՝ ոչ բոլորը և միշտ չէ, որ արձանագրում են, որ դա իսկապես իրականություն է։
Օրինակ, ես չեմ հասկանում, թե ինչպես կարելի է այս բոլոր իրադարձություններից, քաղաքական փոփոխություններից հետո Հայաստանի Հանրապետությունում լինել պետական պաշտոնյա և մտածել, որ հնարավոր է նորից կաշառք վերցնել, ինչ-որ ապօրինություն թույլ տալ։ Դա ինձ համար ամենազարմանալի հարցն է, որի պատասխանը չեմ գտնում։ Դուք գիտեք, որ շատ հաճախ՝ ամեն ամիս, երբեմն ամեն շաբաթ կաշառքով, ընդ որում, առձեռն ինչ-որ պաշտոնյա է ձերբակալվում, և ես չեմ կարողանում հասկանալ այդ մարդկանց մտքի աշխատանքի տրամաբանությունը։ Ես միշտ այդ հարցն եմ տալիս՝ այդ մարդիկ հեռուստացույց չե՞ն նայում, այդ մարդիկ լուրեր չե՞ն կարդում, այդ մարդիկ Հայաստանի Հանրապետությունի՞ց են, թե՞ ոչ։
Սա թերևս ամենամեծ մարտահրավերն է, որովհետև հեղափոխությունից հետո, երբ այդ տոնախմբությունն իր ավարտն է ունենում, և անցնում ես առօրյա աշխատանքին, երբեմն հանդիպում ես հայացքների, առաջարկությունների՝ ինչ եղավ, այս ամեն ինչը լավ է, իսկ ե՞րբ ենք բաժանելու մեր փողերը, ոլորտները, ներմուծման քվոտաները, և հասկանում ես, որ իրականում առանձին վերցրած փոքր խմբի մեծ չի տարածված այդ երևույթը։ Սա թերևս ամենամեծ մարտահրավերն է։
Ուզում եմ նորից, ևս մեկ անգամ կրկնել, որ այն ամենը, ինչ տեղի է ունեցել և տեղի է ունենում, իրականություն է, և նրանք, ովքեր չեն արձանագրելու սա, նրանց դեպքում՝ անկախ նրանից, թե որտեղ են, չի կարող լինել կոմպրոմիս։ Մարդկանց թվում է, թե ամեն ինչ նույնն է մնալու, բայց ուղղակի Սերժ Սարգսյանի փոխարեն լինելու է այնտեղ նստած ուրիշ մարդ։ Սկզբից կար այդպիսի արտահայտություն՝ սրա՞ համար ենք հեղափոխություն անում, այսինքն՝ մարդիկ, որ երթևեկության կանոնները խախտում են, տուգանվում են, նեղվում են, ասում են՝ մենք սրա՞ համար էինք հեղափոխություն անում, գողը գողություն է անում, բռնվում է, ասում է՝ սրա՞ համար էինք հեղափոխություն անում, կաշառակերը կաշառք է վերցնում, բռնվում է, ասում է՝ սրա՞ համար էինք հեղափոխություն անում, մյուսը չի կարողանում իր ծանոթին աշխատանքի ընդունել, ասում է՝ սրա՞ համար էինք հեղափոխություն անում, այսինքն՝ հեղափոխության այդպիսի ընկալում կար, որ ենթադրենք, նրանք, ովքեր երկար տարիներ աշխատել են, որ յուղոտ պաշտոն ստանան կամ իրենց բարեկամներին յուղոտ պաշտոնների տեղավորեն և չի ստացվել, և մտածում են, որ եղավ հեղափոխությունը, այն, ինչ մենք ուզում էինք և չէինք կարողանում անել, հիմա կանենք՝ պետք է այդ փողն աշխատեինք, անպատիժ լինեինք։
Սա թերևս ամենամեծ մարտահրավերն է, որ գոյություն ունի, բայց ես էլի ուզում եմ արձանագրել, որ ինչպես ասել եմ, չեմ պատկերացնում կոմպրոմիս այսպիսի երևույթների հետ, որովհետև եթե հանկարծ ինքս մտնեմ այդպիսի երևույթների հետ կոմպրոմիսի մեջ, դա կնշանակի, որ այս փոփոխությունները, հեղափոխությունը, որ տեղի են ունեցել, ուղղակի անիմաստ են։
Հետևաբար, մեր առաքելությունը ոչ թե ինչ-որ կարգավիճակի հասնելն է և այդ կարգավիճակը վայելելը, այլ մեր խնդիրը երկրում խորքային, բովանդակային, ինստիտուցիոնալ փոփոխություններ բերելն է, և մեր երկրի որակը, մեր երկրում կյանքի որակը, մեր երկրում ինստիտուտների աշխատանքի որակը փոխելը։ Սա մի ճանապարհ է, որտեղ կոմպրոմիսներ չեն լինելու։ Ես համարում եմ, որ շատ ուժեղ մանդատ եմ ստացել Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդից, որպեսզի Հայաստանից արմատախիլ արվեն կոռուպցիան, ապօրինությունները, հովանավորչությունը, մենաշնորհները, և դա պետք է արվի մինչև վերջ և անմնացորդ։
Ուզում եմ հավաստիացնել, որ հիմա նույնիսկ այդ հարցում ավելի վճռական եմ, քան մեկ տարի առաջ, որովհետև հասկանում եմ, որ այդ վճռականությունն է այն միակ մեթոդը, որով պետք է մեր երկրի առաջ կանգնած բոլոր խնդիրները լուծենք, որի արդյունքը պետք է լինի հետևյալը՝ Հայաստանը պետք է լինի իրապես ժողովրդավարական, իրապես ինքնիշխան, իրապես սոցիալական, իրապես իրավական պետություն։ Ահա սա է մեր խնդիրը։ Շնորհակալ եմ ձեզ, որ մեզ աջակցում եք, ինձ աջակցում եք այդ խնդրի լուծման համար։ Հիմա հաճույքով կպատասխանեմ ձեզ հետաքրքրող բոլոր հարցերին։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի ելույթից հետո Նյու Յորքի հայության ներկայացուցիչները հարցեր են ուղղել նրան։ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է Հայաստանում կաշառակերության դեմ պայքարին, պետական կառավարման որակի բարձրացմանը, տնտեսության առաջնահերթություններին,  գործազրկության հաղթահարմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, մարդկանց տնտեսական գործունեության քաջալերմանը, Հայաստանում կրթության ոլորտի բարեփոխումներին և տեսլականին, տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման գերակայություններին, սփյուռքահայ երիտասարդության կապը հայրենիքի հետ ամրապնդելուն և հայկական ինքնության պահպանմանը, բժշկական նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրմանը վերաբերող և մի շարք այլ հարցերի։
Կից ներկայացվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Նյու Յորքի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման տեսանյութը։
Նյու Յորքի Սուրբ Վարդան եկեղեցու տարածքում բացվել է նաև թավշյա հեղափոխությանը նվիրված ցուցահանդես։
14:44 24/09/2019  |  ՏնտեսությունՎարչապետի հայտարարությունը ծանր նստեց շինարարության վրա
12:59 24/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍիլիկոնյան հովտում Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է «Սինոփսիս» ընկերության ղեկավարության հետ և քննարկել համագործակցության զարգացման հարցեր
12:57 24/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը ժամանել է Սիլիկոնյան հովիտ. ՀՀ կառավարության և Դրափեր համալսարանի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր
10:08 24/09/2019  |  ՄամուլՓաշինյանը որոշել է չմեծացնել «աբիժնիկների» բանակը. «Հրապարակ»
09:56 24/09/2019  |  ՄամուլՈստիկանությունն անցնելու է «հատուկ» ռեժիմի. Փաշինյանը վերստին ցնցելու է կառավարությունը. «Իրատես»
14:13 23/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր ժպիտները թող ոչ ոք որպես թուլություն չընկալի. Փաշինյանի մեսիջները՝ եկեղեցուն, մամուլին, դատարաններին
13:27 23/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄիայն այն բանի պատճառով, որ Կառավարության վրա ճնշում են գործադրում՝ մենք չենք պատրաստվում Ամուլսարի հանքը փակել. Փաշինյան (տեսանյութ)

Пашинян на встрече с представителями армянской общины в Нью-Йорке рассказал о миссии возглавляемого им правительства 09/25/2019   18:16  |  Лента новостей
В конце первого дня своего визита в Нью-Йорк Никол Пашинян и Анна Акопян в церкви Святого Вардана встретились с около 500 представителями местной армянской общины.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, у входа в церковь премьер-министра Армении и его супругу приветствовали глава Армянской епархии США епископ Даниил Финдикян, архиепископ Виген Айказян и архимандрит Месроп Парсамян. Представители армянской общины Нью-Йорка встретили Никола Пашиняна и Анну Акопян теплыми аплодисментами и с большим энтузиазмом.
Премьер-министр Никол Пашинян поприветствовал представителей армянской общины Нью-Йорка и выступил с речью:
Для меня большая честь и большое удовольствие встретиться с вами. В прошлом году, когда мы посетили церковь, и этот визит не был запланирован в рамках официальной программы, потому что мы думали, что возникнет проблема со временем, однако получилось так, что мы посетили церковь, и мне было очень жаль, что мы не запланировали встречу с армянами Нью-Йорка. В этом году мы подумали, что не покинем Нью-Йорк без встречи с вами. Так что я очень рад.
Позавчера мы провели довольно хороший и впечатляющий митинг в Лос-Анджелесе, и я выступил на этом митинге с речью, в которой рассказал о нескольких важных аспектах нашей общенациональной жизни. Я не хотел бы повторять то, что я говорил накануне в Лос-Анджелесе. В целом, я хотел бы поделиться своими впечатлениями за этот год и 5 месяцев после революции.
Самым важным впечатлением является следующее: путь перемен в целом довольно трудный, и когда произошла революция, самым важным вызовом после революции, с которым мы столкнулись, является то, чтобы люди понимали, что все то, что говорится и произошло, является действительностью, потому что, как бы странно это ни звучало, не все и не всегда осознают, что это действительность.
Например, я не понимаю, как после всех этих событий, после политических изменений можно быть должностным лицом в Республике Армения и думать, что можно снова брать взятку и допускать какую-либо незаконность. Это самый удивительный вопрос для меня, на который я не могу найти ответ. Вы знаете, что очень часто - каждый месяц, иногда каждую неделю, арестовывается какое-то должностное лицо за получение взятки, в том числе в момент получения взятки, и я не могу понять логику мышления этих людей. Я всегда задаю этот вопрос: не смотрят ли эти люди телевизор, не читают ли они новости, они из Республики Армения или нет?
Вероятно, это самый большой вызов, потому что после революции, когда празднество заканчивается и ты переходишь к своей повседневной работе, иногда сталкиваешься с мнениями, предложениями - что произошло, все это хорошо, а когда же мы будем делить деньги, сферы, квоты на импорт, и ты понимаешь, что на самом деле это явление не распространено внутри небольшой группы людей. Это, наверное, самый большой вызов.
Хочу снова, еще раз повторить, что все, что произошло и происходит, является реальностью, и тот, кто не поймет это, независимо от того, где он находится, должен знать, что не может быть никакого компромисса. Людям кажется, что все будет по-прежнему, но вместо Сержа Саргсяна будет сидеть другой человек. Сначала все говорили: “Разве для этого мы совершили революцию?” Tо есть люди, которые нарушали правила дорожного движения и должны были платить штрафы, обижались и говорили: разве для это мы совершили революцию? Вор совершает кражу, его задерживают, он говорит: разве для это мы совершили революцию? Взяточник берет взятку, попадается на этом, потом говорит: разве для это мы совершили революцию? Другой не может устроить на работу своего знакомого, потом говорит: разве для это мы совершили революцию? То есть было такое восприятие революции, что, предположим, если кто-то много лет старался получить должность пожирнее или устроить своих родственников на такую должность и не получалось, и они думают, что произошла революция и то, что они хотели и не могли сделать, теперь смогут и заработают эти деньги, останутся безнаказанными.
Возможно, это самый большой вызов, который существует, но я еще раз хочу заявить, что, как я уже говорил, я не представляю себе компромиссов в плане подобных явлений, потому что, если я сам вдруг начну думать о компромиссе в плане подобных явлений, то это будет означать, что эти изменения, революция просто бессмысленны.
Следовательно, наша миссия состоит не в том, чтобы достичь какого-либо статуса и наслаждаться этим статусом, а наша задача заключается в том, чтобы добиться глубинных, содержательных, институциональных изменений в стране, а также изменить качество нашей страны, качество жизни в нашей стране, качество работы институтов в нашей стране. Это путь, на котором не будет никаких компромиссов. Я считаю, что я получил очень сильный мандат от народа Республики Армения, чтобы искоренить коррупцию, незаконность, покровительство, монополии в Армении, и это должно быть сделано до конца.
Я хочу заверить вас, что сейчас я более решителен в этом вопросе, чем год назад, потому что понимаю, что эта решимость - единственный метод решить все проблемы, стоящие перед нашей страной, и результатом этого должно стать следующее: Армения должна быть действительно демократическим, действительно суверенным, действительно социальным, действительно правовым государством. Вот наша задача. Спасибо вам за то, что поддерживаете нас, поддерживаете меня в решении этой задачи. Теперь я с удовольствием отвечу на все ваши вопросы.
После выступления премьер-министра Республики Армения представители армянской общины Нью-Йорка направили ему вопросы. Никол Пашинян ответил на вопросы, которые касались борьбы с коррупцией в Армении, повышения качества государственного управления, экономических приоритетов, преодоления безработицы, создания новых рабочих мест, стимулирования экономической активности людей, реформы и видения сферы образования, приоритетов развития сферы технологий, укрепления связей молодых представителей армянской диаспоры с Родиной, сохранения армянской идентичности, внедрения инновационных медицинских технологий и др.
К материалу прикреплена видеозапись встречи премьер-министра Никола Пашиняна с представителями армянской общины Нью-Йорка.
На территории церкви Святого Вардана в Нью-Йорке также открылась выставка, посвященная бархатной революции.