ԱԺ-ն ընդունեց «Հարկային օրենսգրքում» փոփոխությունների կատարելու խնդրահարույց նախագիծը. ընդդիմադիրները հետևողական են լինելու 09/23/2019 12:02 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն այսօր երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջովին ընդունեց ՀՀ Կառավարության կողմից ներկայացված «Հարկային օրենսգրքում» փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։
Նախագիծն ընդունվեց 92 կողմ ձայներով։
Հիշեցնենք, որ ըստ փոփոխություն ավելի քան 56 մլրդ դրամ ավելացված արժեքի հարկի դեբետային մնացորդները նախատեսվում է վերադարձնել տնտեսավարողներին: Նախատեսվում է հետ վերադարձնել ինչպես նոր, այնպես էլ հին դեբետային մնացորդները:
ԱԺ-ն քննարկում էր գումարը տրամադրվող ընկերությունների ցանկի հասանելի լինելը պատգամավորների համար։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը նիստի ավարտին տեղեկացրեց, որ իրենց խմբակցությունը նախագծին կողմ է քվեարկել, սակայն պատրաստվում են հետևողականորեն պահանջել ՊԵԿ-ի կողմից իրականացվող ստուգումների ու ուսումնասիրությունների արդյունքում բոլոր խոշոր ընկերությունների տվյալները։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն էլ ասաց, որ խորհրդարանը պետք է իմանա, թե ում է տալիս գումար. «Պատգամավորը հույժ գաղտնի տեղեկատվություն ստանալու իրավունք ունեն, և մենք հետևողական ենք լինելու, որ ցանկը ստանանք»։
Մարուքյանը նշեց նաև, որ ՊԵԿ ղեկավարին պատրաստվում են հրավիրել իրենց խմբակցություն և քննարկել նախագծի վիճահարույց կետերը։

Парламент Армении принял поправки в Налоговый кодекс 09/23/2019   12:24  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении на  заседании в понедельник приняло во втором и окончательном чтении представленный правительством законопроект о внесении поправок в Налоговый кодекс страны.
За проект проголосвлаи 92 депутата.
Напомним, поправками предлагается вернуть хозяйствующим субъектам дебетовые остатки по НДС на общую сумму 56 млрд. драмов. Планируется вернуть как новые, так и старые дебетовые остатки.
Депутат от “Процветающей Армении” Микаел Мелкумян под занавес заседания сообщил, что их фракция поддержит проект, однако собирается последовательно требовать  данные всех крупных компаний по итогам проверок и исследований, проведенных Комитетом госдоходов.
В свою очередь глава фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян заявил, что парламент должен знать, кому отдает эти деньги. “Депутаты имеют право получить секретную информацию, и мы проявим последовательность в вопросе получения перечня”, - сказал он.
Марукян также отметил, что они планируют пригласить главу Комитета госдоходов  на встречу с представителями фракции и обсудить спорные пункты законопроекта.
13:15 20/09/2019  |  ЭкономикаПарламент Армении обсуждает вопрос о возврате налогоплательщикам долга в 56 млрд. драмов