Խորհրդարանը քննարկում է 2835 հարկ վճարողներին 56 մլրդ դրամ գումարը վերադարձնելու նախագիծը 09/20/2019   12:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պետությունը պարտք է 56 մլրդ դրամ. դրանք այն գումարներն են, որոնք առաջացել են մինչև 2017 թվականի հուլիսի 1-ը և պետությունը, այսօր ունենալով բավարար ֆինանսական միջոցներ, նպատակ ունի հետ վերադարձնել այդ պարտքը հարկ վճարողներին։ Այս մասին ԱԺ արտահերթ նիստի ժամանակ «Հարկային օրենսգրքում» փոփոխությունների և լրացումներ կատարելու մասին նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը։
«Ակնկալում ենք՝ հարկ վճարողներն այդ պարտքը կներդնեն տնտեսության մեջ և դրանք կունենան իրենց արդյունքը գալիք ժամանակաշրջանում և կնպաստեն տնտեսական աճին»,-նշեց ՊԵԿ նախագահը։
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը փորձեց հստակեցնել նախագիծը.. «Ստացվում է՝ մենք 2835 հարկ վճարողի պետության շուրջ 56 մլրդ դրամ նախկինում հավաքագրված հարկերը, իսկ այժմ ըստ էության պարտքը վերադարձնում ենք տնտեսվարողներին»,-ասաց ԱԺ նախագահը։
ՊԵԿ նախագահը հավելեց, որ եթե հաջողվի մինչև տարվա վերջ վերադարձնել այդ գումարը, և տնտեսվարողներն ու հարկ վճարողները լսեն իրենց մտադրություններն ու հորդորները, ապա տնտեսական ակտիվության վրա նկատելի ազդեցություն կունենան։
10:02 17/09/2019  |  ՄամուլԱրարատ Միրզոյանին դատի են տվել. «Ժողովուրդ»
18:38 16/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՉլինել գերի. Երվանդ Վարոսյանը՝ Արարատ Միրզոյանի հայտարարության մասին
17:12 16/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության դեսպանի հետ
14:20 29/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը հաստատպես փոխվել է արժեքային, գաղափարական և փիլիսոփայական առումներով. Միրզոյան
09:09 29/08/2019  |  ՄամուլՕպտիմալացում քարոզելով՝ Արարատ Միրզոյանը ընդլայնում է աշխատակազմը. «Հրապարակ»
17:38 23/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել դեսպան Պյոտր Սվիտալսկու հետ

Парламент Армении обсуждает вопрос о возврате налогоплательщикам долга в 56 млрд. драмов 09/20/2019   13:15  |  Экономика
Парламент Армении на внеочередном заседании в пятницу обсуждает возможность возврата 2835 налогоплательщикам  задолженность по НДС на общую сумму 56 миллиардов драмов.
“Государство задолжало 56 млрд. драмов: это та сумма, которая образовалась до 1-го июля 2017 года. Государство, располагая сегодня достаточными средствами, намерено вернуть этот долг налогоплательщикам”, - сказал председатель Комитета государственных доходов Армении Давид Ананян в ходе обсуждения поправок в Налоговый кодекс РА.
Он отметил, что они надеются, что налогоплательщики внедрят эти деньги в экономику.
По словам Ананяна, если им удастся до конца года вернуть эту сумму, а  хозяйствующие субъекты в свою очередь прислушаются к их планам и откликнутся на их призывы, то это заметно скажется на активности экономики.