Կառավարությունը հավանություն է տվել Իսրայելում դեպանություն ստեղծելու նախագծին 09/19/2019 11:53 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Կառավարությունը միաձայն ընդունեց Իսրայելում Հայաստանի դեսպանություն ստեղծելու մասին կառավարության որոշման նախագիծը։
«ՀՀ-ի և Իսրայելի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են դեռևս 1992թ-ի ապրիլին, և Իսրայելում դեսպանություն ստեղծելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ մերձավոր արևելյան տարածաշրջանում Իսրայելը հանդիսանում է կարևոր աշխարհաքաղաքական դերակատար»,-այս մասին այսօր Կառավարության նիստին ասաց Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
Նա նշեց, որ Իսրայելում Հայաստանի դեսպանատան ստեղծումը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների խորացմանն ու նոր հնարավորություններ կստեղծի համագործակցության մի շարք ոլորտների զարգացման համար։
«Դեսպանություն ստեղծելը միտված է ապահովելու Հայաստանի պետական մակարդակով բազմադարյա հայկական ներկայությանը մասնակից լինելը, հարուստ պատմամշակութային ժառանգության և հայ-առաքելական եկեղեցու սուրբ վայրերի իրավատեր լինելու պահպանմանը»,-ասաց ԱԳ նախարարը։

Армения откроет посольство в Израиле 09/19/2019 12:30 | Лента новостей
Правительство Армении на очередном заседании в четверг проект решения об открытии посольства РА в Израиле.
“Необходимость открытия посольства в Израиле обусловлена тем, что в ближневосточном регионе Израиль является важным геополитическим игроком", — сказал глава МИД Армении Зограб Мнацаканян.
Открытие посольства, по его словам, будет способствовать укреплению двусторонних отношений, создаст возможность для развития сотрудничества в ряде областей.
Он отметил, что богатое историко-культурное наследие и святые для Армянской Апостольской церкви места также служат факторами, указывающими на необходимость открытия посольства в Израиле. По его словам, решение нацелено на обеспечение присутствия Армении на государственном уровне, сохранение богатого историко-культурного наследия.