Վարչապետն աշխատանքային այց կկատարի Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ 09/17/2019 10:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 21-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նիկոլ Փաշինյանի այցը ԱՄՆ կմեկնարկի Լոս Անջելեսից. կիրակի օրը՝ սեպտեմբերի 22-ին, վարչապետը կմասնակցի Լոս Անջելեսի կենտրոնում գտնվող Գրանդ Փարք վայրում նախատեսված հանրահավաքին, որտեղ հանդես կգա ելույթով: Նիկոլ Փաշինյանը նաև հանդիպումներ կունենա Քալիֆորնիայի և Լոս Անջելեսի ղեկավարության, ԱՄՆ արևելյան ափի հայ համայնքի հոգևոր և աշխարհիկ կառույցների ղեկավարների և հայկական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ: Նախատեսվում է գործարար համաժողով, որին կմասնակցեն տեղի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ:
Լոս Անջելեսից վարչապետը կայցելի Սան Հոզե՝ Սիլիկոնյան հովիտ, որտեղ կհանդիպի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև հայազգի մասնագետների հետ:
Այնուհետև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում կմասնակցի Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին և հանդես կգա ելույթով: Նախատեսվում է Հայաստանի վարչապետի հանդիպումը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ, տեղի կունենան նաև մի շարք երկկողմ հանդիպումները տարբեր երկրների գործընկերների հետ: Նյու Յորքում Նիկոլ Փաշինյանը կհանդիպի տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, կայցելի Թավշյա հեղափոխությանը նվիրված ցուցահանդես և Կոլումբիայի համալսարան:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱՄՆ այցի շրջանակում նախատեսվում են համագործակցության մասին հուշագրերի ստորագրում:

Пашинян едет с рабочим визитом в США 09/17/2019   11:15  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 21-го сентября отправится с рабочим визитом в США. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
Визит Пашиняна в США начнется в воскресенье с Лос-Анджелеса. 22 сентября премьер-министр примет участие в митинге в Гранд-парке в центре Лос-Анджелеса, где выступит с речью. Никол Пашинян также проведет встречи с руководством Калифорнии и Лос-Анджелеса, руководителями духовных и светских структур армянской общины восточного побережья США, а также представителями армянских СМИ. Планируется проведение  бизнес-форума, в котором примут участие представители местных деловых кругов.
Из Лос-Анджелеса премьер-министр отправится в Сан-Хосе, Силиконовую долину, где встретится с представителями компаний сферы высоких технологий, а также армянскими специалистами.
Затем премьер-министр Армении примет участие в 74-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке и выступит с речью. Запланирована встреча премьера с генеральным секретарем ООН Антонио Гутерришем, а также ряд двусторонних встреч с коллегами из разных стран. В Нью-Йорке Пашинян встретится с представителями местной армянской общины, посетит выставку, посвященную "бархатной" революции, и Колумбийский университет.