Լարված իրավիճակ դատարանի մոտ. Քիչ անց կհրապարակվի Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ դատարանի որոշումը (տեսանյութ) 09/17/2019 12:17 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Այս պահին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրի առջև հավաքվել են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները, համախոհները, ինչպես նաև ընդդիմադիրները։ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները պահանջում են դատարանից անհապաղ կատարել ՍԴ որոշումը և ազատ արձակել նրանք, իսկ հակառակ կողմը պահանջում է Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ չարձակել։ Ընդդիմադիրները վանկարկում են «Քոչարյան մարդասպան», վիրավորական արտահայտություններ ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի, խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովի հասցեին։ Իսկ Քոչարյանի կողմնակիցներից՝ «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ Արամ Հարությունյանը կոչ արեց աջակիցներին ցուցաբերել հանդարտություն ու խաղաղ հավաք անցկացնել՝ սպասելով դատարանի որոշմանը։
«Եթե կլկտիանան՝ կստանան համարժեք պատասխան։ Մենք պահանջում ենք Աննա Դանիբեկյանից արդար որոշում կայացնել ու անհապաղ ազատել Ռոբերտ Քոչարյանին», ինչին հաջորդեցին «Ազատություն» վանկարկումները։ «Մենք իրավունք չունենք Հայաստանը տանել ցնցումների»,- հայտարարեց Ա.Հարությունյանը։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ ժամը 13:00-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (Շենգավիթի նստավայր)՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, կհրապարակի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդության վերաբերյալ որոշումը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 7-ին Ռ․ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը միջնորդել էր անհապաղ վերացնել նախագահի խափանման միջոց կալանքը և դադարեցնել նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը։

Напряженная ситуация у здания суда в Ереване, где ожидается оглашение решения по ходатайству защиты 09/17/2019   12:43  |  Суд по делу второго президента РА
Сторонники и противники второго президента Армении Роберта Кочаряна вновь собрались у здания суда общей юрисдикции Еревана в столичном районе Шенгавит.
Сторонники Кочаряна требуют от суда немедленно привести в исполнение решение Конституционного суда и освободить экс-президента из-под стражи. В свою очередь противники Кочаряна требуют оставить экс-президента под стражей.
Они скандируют “Кочарян-убийца” и выкрикивают оскорбления в адрес заместителя председателя Республиканской партии Армении Армена Ашотяна и пресс-секретаря РПА Эдуарда Шармазанова.
В свою очередь один из участников акции в поддержку Кочаряна, председатель партии “Национальное согласие” Арам Арутюнян призвал сторонников экс-президента проявлять спокойствие и проводить мирный митинг в ожидании решения суда.
“Если они обнаглеют, то получат соразмерный ответ. Мы требуем от Анны Данибекян вынести справедливое решение и немедленно освободить Роберта Кочаряна", - сказал он. В ответ на это сторонники второго президента стали скандировать “Свобода”.
“Мы не имеем право вести Армению к потрясениям”, - заявил А. Арутюнян.
Ранее “Фактинфо” сообщило суд общей юрисдикции под председательством судьи Анны Данибекян сегодня в 13:00 огласит решение по ходатайству защиты Роберта Кочаряна.
Напомним, 7-го сентября адвокаты Кочаряна ходатайствовали о немедленном освобождении экс-президента и прекращении уголовного преследования в отношении него.