Սահմանադրական դատարանն էականորեն շեղվել է օրենսդրական բացի առնչությամբ իր իսկ արտահայտած իրավական դիրքորոշումներից. Արարատ Միրզոյան (տեսանյութ) 09/16/2019 11:38 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն այսօր ԱԺ-ում գնահատականներ է հնչեցրելՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի գործով ՍԴ կայացրած որոշման վերաբերյալ։
«Հետեւելով ՀՀ Սահմանադրական դատարանում եւ դրա շուրջ ստեղծված իրավիճակին՝ չեմ կարող չկիսել այդ կապակցությամբ հանրության շրջանում տեղ գտած հետեւյալ մտահոգությունները.
1. ՍԴՈ-1476 որոշման մասով՝
Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա գործը քննելիս եւ իր ՍԴՈ-1476 որոշումը կայացնելիս Սահմանադրական դատարանը պատշաճ քննարկման առարկա չի դարձել եւ/կամ առանց հիմնավոր պատճառաբանության մերժել է դեպի դիմողը ունեցած առերեւույթ կողմնակալության հիմքով ՍԴ 3 անդամի՝ գործի քննությանը մասնակցության անհնարինության վերաբերյալ ՍԴ դատավորի դիմումը՝ դրանով իսկ հանրության շրջանում կասկածի տակ դնելով անաչառ դատարանի ապահովումը:
Ի հավելումն՝ ՍԴՈ-1476 որոշման առնչությամբ ներկայացված հատուկ կարծիքներից մեկում տվյալ գործով համազեկուցողի կողմից ուղղակիորեն մատնանշվել է, որ դատարանը չհիմնավորված շտապողականություն է ցուցաբերել այս որոշման ընդունման հարցում եւ ըստ էության արձանագրել է, որ որոշումը կարող էր այլ լիներ, եթե չլիներ այդպիսի շտապողականություն: Նույն կարծիքում, արձանագրելով գործի հիմքում ընկած խնդրի բարդությունը եւ հանրային հնչեղությունը, համազեկուցողն անուղղակիորեն բարձրացրել է Սահմանադրական դատարանի մասին ՀՀ սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով այն բանավոր ընթացակարգով քննելու անհրաժեշտությունը, ինչը, սակայն, տեղի չի ունեցել:
Ընդ որում՝ այս ճանապարհով (զերծ եմ մնում անփութության կամ դիտավորության վերաբերյալ գնահատականներից) կայացված որոշումն ուղղակիորեն առնչվում է այլ դատական ատյանում քննվող մի գործի, որի շրջանակներում մեղադրանքը վերաբերում է Հայաստանում ժողովրդավարության եւ սահմանադրական կարգի դեմ ուղղված ոտնձգություններին եւ դրանով իսկ պատմական եւ քաղաքական կարեւորություն ունի Հայաստանի համար:
Ինչ վերաբերում է ՍԴՈ-1476 որոշման բովանդակությանը, ապա կարելի է վստահաբար նշել, որ առանց որեւէ առերեւույթ հիմնավորման Սահմանադրական դատարանն էականորեն շեղվել է օրենսդրական բացի առնչությամբ առավել քան մեկ տասնամյակ իր իսկ արտահայտած իրավական դիրքորոշումներից:
2. ՄԻԵԴ եւ Վենետիկի հանձնաժողով ուղղված ՍԴ դիմումների մասով՝
Առ այսօր չեն փարատվել կասկածներն այն մասին, թե ինչ ընթացակարգով է ՍԴ-ն դիմումներ ներկայացրել ՄԻԵԴ եւ Վենետիկի հանձնաժողով՝ հաշվի առնելով այն կարեւոր հանգամանքը, որ հուլիսի 18-ի ՍԴԱՈ-81 եւ ՍԴԱՈ-81 աշխատակարգային որոշումներով ՍԴ-ն արդեն իսկ կասեցրել էր տվյալ գործերի քննությունը:
Սահմանադրական դատարանը մարտիմեկյան դատավարությունից բխող դիմումների քննության այդ գործերով պատասխանող ճանաչված ՀՀ Ազգային ժողովին առ այսօր չի տրամադրել ՄԻԵԴ եւ Վենետիկի հանձնաժողով ուղղված իր դիմումների հայերեն տեքստը: Ի պատասխան ԱԺ աշխատակազմի կողմից ՍԴ աշխատակազմին ուղղված գրության՝ ստացվել է ֆորմալ գրություն, որ սույն գործերով պատասխանող կողմը ԱԺ աշխատակազմը չէ եւ դիմումի հայերեն տարբերակը վերջինիս տրամադրվել չի կարող:
3. ՍԴ ինքնավարության եւ քաղաքական ազդեցության մասով՝
Ավելորդ չեմ համարում նշել, որ 2018թ. ապրիլին ուժի մեջ մտած սահմանադրական կարգավորումներով ՍԴ դատավորներին դատարանի նախագահ ընտրելու իրավունք է վերապահվել: Մինչդեռ այդ կարգավորումների՝ ուժի մեջ մտնելուց օրեր առաջ՝ 2018թ. մարտի 23-ին, ՍԴ անդամ, իսկ մինչ այդ պաշտոնում ընտրվելը ՀՀԿ անդամ, ԱԺ քաղաքական մեծամասնության՝ ՀՀԿ խմբակցության անդամ, քաղաքական գործիչ՝ ՍԴ նախագահ նշանակվելու փաստը, ինչպես նաեւ այդ փաստի բերումով այս պաշտոնում Հ. Թովմասյանի մինչեւ 2035թ նախատեսվող պաշտոնավարումն ըստ էության զրկել են ՍԴ դատավորներին դատարանի նախագահ ընտրելու հնարավորությունից:
Սա հանրության կողմից մեկնաբանվել է որպես իշխող քաղաքական կուսակցության կողմից կամայականություն՝ ուղղված իր ներկայացուցչին ՍԴ նախագահի պաշտոնում նշանակելուն, ինչպես նաեւ ոտնձգություն Սահմանադրական դատարանի ինքնավարության դեմ:
Կարծում եմ, որ ՀՀ Ազգային ժողովը՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի օրինական եւ լեգիտիմ ներկայացուցիչ եւ առաջնային մանդատով օժտված միակ պետական ինստիտուտ, իր իրավասությունների շրջանակներում իր դիրքորոշումը պիտի արտահայտի վերը նկարագրված խնդիրների եւ իրավիճակի կապակցությամբ»,- նշված է նրա հայտարարության մեջ:

Спикер парламента Армении прокомментировал решение КС по заявлению Роберта Кочаряна 09/16/2019   12:39  |  Лента новостей
Спикер Национального Собрания Армении сегодня в ходе заседания парламента озвучил оценки относительно вынесенного Конституционным судом РА решения по заявлению второго президента Роберта Кочаряна.
По его словам, он, проследив за сложившейся ситуацией в Конституционном суде, не может не разделять обеспокоенности  общества.
Мирзоян отметил, что Конституционный суд при рассмотрении дела на основании заявления Роберта Кочаряна и вынесении решения не сделал предметом должного рассмотрения и/или без приведения обоснованных доводов отклонил заявление судьи КС относительно невозможности участия троих судей КС на основании их предполагаемой предвзятости, и тем самым поставил под сомнение обеспечение беспристрастного суда.
Кроме того, по словам спикера парламента,  в одном из специальных мнений о решении КС содокладчиком по данному делу было напрямую указано, что суд проявил необоснованную поспешность при вынесении этого решения и, по сути, констатировал, что решение могло быть другим, если бы этой поспешности не было.
“В том же мнении, указав на сложность лежащей в основе дела проблемы и  общественный резонанс, содокладчик косвенно затронул необходимость рассмотрения его в порядке устной процедуры, установленной конституционным законом РА “Конституционном суде, чего, однако, не произошло. Причем подобным способом(воздержусь от оценок относительно халатности  или предумышленности)вынесенное решение напрямую связано с рассматриваемым в судебной инстанции делом, в рамках которого обвинение касается посягательств на демократию и конституционный порядок в Армении и этим самым имеет исторически важное значение для Армении”, - сказал Мирзоян.
Что касается содержания вышеупомянутого решения КС, то, по словам Мирзояна, можно с уверенностью отметить, что без всякого видимого обоснования Конституционный суд существенно отклонился от им же высказанных десяток правовых позиций.
Он также коснулся заявлений КС, направленных в Европейский суд по правам человека и Венецианскую комиссию.
“До сих пор не развеяны сомнения по поводу процедуры подачи заявлений КС в ЕСПЧ и в Венецианскую комиссию с учетом того важного обстоятельств, что  КС в соответствии с  процедурными решениями от 18 июля уже приостановил рассмотрение данных дел”, - сказал спикер парламента.
Он также заявил, что Конституционный суд до сих пор не предоставил Национальному Собранию, признанному ответчиком по делам касательно рассмотрения заявлений, вытекающих из судебного процесса по делу 1 марта, армянскую копию своих обращений, направленных в ЕСПЧ и ВК. “Поступило формальное письмо, согласно которому ответчиком по данным делам является не аппарат НС и что предоставить армянскую копию обращения не может”, - сказал Мирзоян.
Он также счел нелишним отметить, что  в соответствии со вступившими в апреле 2018 года положениями судьи КС наделены правом избирать председателя Конституционного суда. Между тем, как указал он, за несколько дней до вступления их в силу, 23-го марта 2018 года, факт назначения члена КС, а до избрания на эту должность члена фракции Республиканской партии, политического деятеля Грайра Товмасяна на пост председателя Конституционного суда, а также ввиду этого факта его пребывание на этом посту до 2035 года, по сути дела, лишило судей КС возможности избирать председателя КС.
“Это было истолковано обществом как своеволие со стороны правящей политической партии, нацеленное на назначение своего представителя на пост председателя КС, а также против автономности Конституционного суда. Полагаю, что Национальное Собрание как  законный и легитимный представитель Республики Армения, как единственный государственный  институт, наделенный первичным мандатом, в рамках своих полномочий должно высказать свою позицию относительно вышеописанных проблем и сложившейся ситуации”, - отмечается в заявлении спикер парламента.