Դատարանը որոշեց կալանավորել ՀՀ երրորդ նախագահի եղբորը 09/13/2019 13:00 | Քրեական խրոնիկոն
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբոր՝ Լևոն Սարգսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին միջնորդությունը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ փաստաբան Ամրամ Մակինյանից։
Հարցին՝ պատրաստվում են բողոքարկել դատարանի որոշումը,թե ոչ, պաշտպանն արձագանքեց. «Այս պահին դեռ այդ հարցը չեմ քննարկել իմ վստահորդի հետ։ Ինքս դեռ ծանոթ չեմ դատարանի որոշմանը։ Հիմնավորումներին ծանոթ չեմ և չեմ կարող մեկնաբանել։ Եզրափակիչ մասի հետ, իհարկե, համաձայն չենք»,-նշեց պաշտպանը։
Հիշեցնենք, որ Լևոն Սարգսյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել Հյուսիս-հարավ ճանապարհի շինարարության ընթացքում թույլ տրված առերևույթ չարաշահումների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում՝ իր ազդեցությունը շահադիտական նպատակներով օգտագործելու համար։ ՔԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից ավելի վաղ տեղեկացել էին, որ Լևոն Սարգսյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում և կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան։
Ավելի վաղ Ամրամ Մակինյանը հայտնել էր, որ Լևոն Սարգսյանը տեղյակ է նոր քրեական գործի շրջանակներում որպես մեղադրյալ ներգրավված լինելու մասին։
«Նա ծանոթ է մեղադրանքի փաստական և իրավական կողմերին։ Լևոն Սարգսյանն ամբողջությամբ չի ընդունում այն, քանի որ գտնում ենք՝ առաջադրված մեղադրանքը հիմնավորված չէ։ Նա առնչություն չունի իրեն մեղսագրված արարքին»,-նշեց պաշտպանը։
Այսպիսով՝ Լեւոն Սարգսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն է ընտրվում արդեն երկու քրեական գործով։ Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ Լեւոն Սարգսյանը հետախուզման մեջ է գտնվում դեռեւս 2018թ.-ի հուլիսից։ «Հայտարարագրման ենթակա գույքը թաքցնելու և ապօրինի հարստանալու դեպքերի վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում հուլիսի 6-ին ծառայության քննիչի կողմից որոշում է կայացվել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբայր Լյովա Սարգսյանին և վերջինիս դստերը` Անի Սարգսյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք է առաջադրվել նաև Լ. Սարգսյանի որդուն` Նարեկ Սարգսյանին»,- հայտարարել է ՀՔԾ-ն:

Суд решил арестовать брата экс-президента Армении Сержа Саргсяна 09/13/2019   13:28  |  Криминальная хроника
В отношении бывшего посла по особым поручениям Левона Саргсяна, брата третьего президента Армении Сержа Саргсяна, избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Об этом в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" сообщил его адвокат Амрам Макинян.
Адвокат заявил, что пока не обсуждал со своим доверителем планы по обжалованию решения суда.”Я пока не знаком с постановлением суда, не знаком с обоснованиями и поэтому не могу прокомментировать. С заключительной частью, естественно, не согласен”, - сказал он.
Напомним, Левон Саргсян  привлечен в качестве обвиняемого по уголовному делу, возбужденному по фактам предполагаемых злоупотреблений, допущенных при строительстве автомагистрали "Север-Юг". Ему инкриминируют использование реального или предполагаемого влияния в корыстных целях. Как ранее сообщили в пресс-службе Следственного комитета Армении, Левон Саргсян объявлен в розыск. В суд подано ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
Ранее адвокат Амрам Макинян заявил, что Левон Саргсян проинформирован о том, что он проходит обвиняемым по новому уголовному делу.
“Он знаком с фактической и правовой сторонами обвинения. Левон Саргсян полностью отвергает обвинение, поскольку оно не имеет под собой основания. Он не имеет отношения к инкриминируемому ему деянию”, - отметил адвокат.
Это уже второе уголовное дело в отношении Левона Саргсяна. По обоим делам в отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Левон Саргсян находится в розыске еще с июля 2018 года.
В рамках расследуемого в Специальной следственной службе Армении уголовного дела о сокрытии подлежащего декларированию имущества и незаконном обогащении 6-го июля следователем было принято решение о привлечении Левы Саргсяна и его дочери - Ани Саргсян в качестве в качестве обвиняемых по части 1 статьи 310.1 ("Увеличение за отчетный период имущества и (или) уменьшение обязательств лица, имеющего обязательство по представлению установленной Законом Республики Армения "Об общественной службе" декларации, которые существенно превышают его законные доходы и не обосновываются ими, и если отсутствуют другие признаки преступления, являющиеся основанием для незаконного обогащения") и части 2 статьи 314.3 ("Представление ложных данных в декларациях или сокрытие данных, подлежащих декларированию, которые повлекли уклонение от декларирования имущества или дохода в особо крупных размерах")  УК РА. Обвинение по части 1 статьи 310.1 было предъявлено и сыну Л. Саргсяна – Нареку Саргсяну”, - заявили ранее в ССС.