Վերսկսվեց Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատաքննությունը․ ներկա են բոլոր մեղադրյալները 09/12/2019 13:31 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում քիչ առաջ մեկնարկեց Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատական նիստը։ Այն նախագահում է դատավոր Աննա Դանիբեկյանը։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել է, որ գործը նրան է մակագրվել օգոստոսի 19-ին, ինչից հետո` օգոստոսի 20-ին, այն ընդունվել է վարույթ։
Գործով մեղադրյալի կարգավիճակում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ՀՀ ԶՈՒ նախկին գլխավոր շտաբի պետ, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը և ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը։ Յուրի Խաչատուրովը և Սեյրան Օհանյանը մեղադրվում են սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ, Ռոբերտ Քոչարյանը՝ ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, իսկ Արմեն Գևորգյանը՝ ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու մեջ։
Նշենք, որ նիստին ներկա են մեղադրյալ Արմեն Գեւորգյանը, Սեյրան Օհանյանը, Յուրի Խաչատուրովը, Ռոբերտ Քոչարյանը եւ վերջինններիս պաշտպանները։ Մեղադրող կողմից ներկա են Երեւան քաղաքի դատախազ Գեւորգ Բաղդասարյանը եւ մեղադրանքը պաշտպանող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը։
Նիստի մեկնարկից րոպեներ անց այն ընդմիջվեց տեխնիկական հարցերը լուծելու համար, սակայն վերսկսվելուց հետո դարձյալ դահլիճում ձայնի հնչեղությունը բավարար լսելի չէ։

В Ереване возобновились слушания по делу Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников 09/12/2019   13:44  |  Суд по делу второго президента РА
В суде общей юрисдикции Еревана в столичном районе Шенгавит возобновились слушания по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и еще трех бывших высокопоставленных чиновников. Председательствует на суде судья Анна Данибекян.
Как сообщило ранее ИА “ФактИнфо”, дело было завизировано на имя судьи Анны Данибекян 19-го августа. На следующий день, 20 августа, судья приняла дело к производству.
Обвиняемыми по делу о  событиях 1 марта 2008 года проходят второй президент Армении Роберт Кочарян, экс-начальник Генштаба ВС РА, бывший генеральный секретарь ОДКБ Юрий Хачатуров, экс-министр обороны РА Сейран Оганян и бывший вице-премьер РА Армен Геворкян. Юрий Хачатуров и Сейран Оганян обвиняются в свержении конституционного строя, Роберт Кочарян – в свержении конституционного строя и получении взятки в особо крупных размерах, а Армен Геворкян – в пособничестве в свержении конституционного строя, получении взятки в особо крупном размере и легализации доходов, полученных незаконным путем.
Отметим, что на судебном заседании присутствуют обвиняемые Армен Геворкян, Сейран Оганян и Роберт Кочарян и их адвокаты. Со стороны обвинения на суде присутствуют прокуроры Геворк Багдасарян и Петрос Петросян.
Спустя несколько минут после начла судебного заседания, его пришлось прервать для урегулирования технических неполадок, в частности из-за плохой слышимости.