Պաշտպանները միջնորդեցին անհապաղ վերացնել Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը 09/12/2019   15:02  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում շարունակվում է Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատաքննությունը։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Արամ Օրբելյանը դատարանին ներկայացրեց միջնորդություն՝ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը վերացնելու մասին․ «Սահմանադրական դատարանը, քննության առնելով Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումները, եկել է եզրակացության, որ 35-րդ հոդվածը, այնքանով, որքանով չի նախատեսում պաշտոնաթող նախագահի անձեռնմխելիության հարցի կանոնակարգ կամ չափանիշներ, օրենսդրական մասի առումով հակասում է Սահմանադրությանը։ Այս պայմաններում դատարանը պարտավոր է ձեռնարկել բոլոր միջոցները վերացնելու անձի իրավունքների սահմանադրական խախտումները»։
ՍԴ որոշմանն անդրադարձավ նաեւ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբաններից Արամ Վարդեւանյանը․ «Ակնհայտ էր այն հարցը, որը մենք բարձրացնում էինք ՍԴ-ի առաջ․ գործառութային անձեռմխելությամբ օժտված անձը այդ մասով չունի արդար դատաքննության իրավունք։ Ինչպե՞ս կարելի է որոշել՝ պաշտոնաթող նախագահը գործառութային անձեռնմխելության շրջանակում է գործել թե ոչ։ Օրենսդիրը դա չի նախատեսել։ ՍԴ-ն արձանագրեց նաեւ, որ ինքը՝ սահմանադիրը եւս, նման լիազորություն ոչ մի կառույցի չի տվել»,-ասաց նա։
Ըստ Արամ Վարդեւանյանի՝ ՍԴ-ն, ի վերջո անդրադարձել է քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքներին, որը իրենից չի ենթադրում խափանման միջոցի հարցի քննարկում․ «Դատախազությունը, դատարանները չունեին պարտականությունը՝ ուսումնասիրելու 35-րդ հոդվածը։ Ինչու՞։ Որովհետեւ այդ հիմքը առկա չէ այդ հոդվածում»,-նշեց Վարդեւանյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ գործառութային անձեռնմխելիությամբ օժտված անձանց ընթացակարգային պաշտպանության երաշխիքներ մեր Սահմանադրությունը չի նախատեսել․ «Այս առումով ՍԴ-ն տվեց որոշ ելակետեր, որոնք կարող են կարեւոր լինել ԱԺ-ի համար։ Բայց այսօր այդ օրենսդրական բացերի առկայությամբ առկա է կալանավորում, որը ինքնին ենթադրում է իրավունքի խախտում»։
Գործով մյուս ամբաստանյալների պատշպանները՝ Էրիկ Ալեքսանյանը, Միհրան Պողոսյանը եւ Կարեն Մեժլումյանը միացան միջնորդությանը։
Այս պահին միջնորդության դեմ առարկում է մեղադրող կողմը։
14:59 12/09/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՍա ՀՀ պատմության մեջ ամենից խայտառակ քրեական գործն է․ Ռոբերտ Քոչարյան

Адвокаты Кочаряна попросили суд немедленно отменить меру пресечения в отношении экс-президента 09/12/2019 15:57 | Суд по делу второго президента РА
Адвокат второго президента Армении Арам Орбелян ходатайствовал перед судом об отмене избранной в отношении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу, передает корреспондент “ФактИнфо”.
“Конституционный суд Армении, взяв на рассмотрение заявления Роберта Кочаряна, пришел к заключению, что статья 35 УПК постольку, поскольку не предусматривает процедуры или критериев в вопросе неприкосновенности отставного президента, в плане законодательной части противоречит Конституции. В этих условиях суд обязан предпринять все меры для устранения конституционных нарушений прав человека”, - сказал он.
Решения КС коснулся также адвокат экс-президента Арам Вардеванян.
“Поднятый нами вопрос в КС был очевиден: лицо, наделенное функциональной неприкосновенностью, по этой части не имеет права на справедливое судебное разбирательство. Как можно определить, действовал ли отставной президент в рамках функциональной неприкосновенности или нет. Законодательство этого не предусмотрело. КС также констатировал, что он, конституционный орган в том числе, не давал ни одной из структур подобного полномочия”, - сказал он.
По словам Вардеваняна, КС в конце концов коснулся обстоятельств, исключающих уголовное преследование, что не подразумевает рассмотрения вопроса о мере пресечения.
“Прокуратура, суды не наделены обязанностью по изучению статьи 35. Почему? Потому что этого основания нет в статье”, - сказал Вардеванян.
По его словам, гарантий процедурной защиты лиц, наделенных функциональной неприкосновенностью, наша Конституция не предусмотрела.
“В этом плане КС обозначил некоторые отправные точки, которые могут оказаться значимыми для КС. Однако сегодня в условиях наличия этих брешей в законодательстве имеет место содержание под стражей, которое само по себе подразумевает нарушение права”, - сказал он.
Адвокаты остальных подсудимых по делу – Эрик Алексанян, Мигран Погосян и Карен Межлумян присоединились к ходатайству.