Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը չի առնչվում նրա գործառութային անձեռնմխելիությանը․ Գեւորգ Բաղդասարյան 09/12/2019 17:16 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
«Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը չի առնչվում նրա գործառութային անձեռնմխելիությանը, այսինքն՝ նրան մեղսագրվող արարքները չեն կարող դիտվել որպես նախագահի կարգավիճակից բխող»,-«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 12–ին, Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում հայտարարեց Քոչարյանի և մյուսների գործով մեղադրող, Երևան քաղաքի դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը․ «Հետեւաբար՝ Սահմանադրական դատարանի որոշման ուժով Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու հիմքեր չկան»,-ասաց նա։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները միջնորդել են անհապաղ վերացնել վերջինիս նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը, ինչին միացել են եւ մյուս պաշտպանները։
Ներկայացված միջնորդության դեմ առարկելիս Երեւան քաղաքի դատախազ Գեւորգ Բաղդասարյանը նշեց, որ պաշտպանական կողմի դիրքորոշման հիմքում ընկած է այն կարծիքը, որ եթե ՍԴ-ն արձանագրել է, որ չկա սահմանված ընթացակարգ՝ պարզելու՝ պաշտոնաթող նախագահի գործողությունները բխել են իր գործառութային կարգավիճակից թե ոչ, ուրեմն այդ հարցն առհասարակ քննարկման ենթակա չէ․ «Սա է ընկած պաշտպանության կողմի միջնորդության հիմքում։ Պաշտպանության կողմը գտնում է, որ այս հարցը չի կարող քննարկվել առհասարակ եւ հատկապես հիմնավոր կասկածի առկայության դեպքում։ Բայց ՍԴ որոշումը այդ իմաստը չունի, եւ ներկայացված միջնորդությունը չի բխում ՍԴ որոշման տրամաբանությունից»,-ասաց Բաղդասարյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ այն դիրքորոշումը, ըստ որի՝ պետք է Ռոբերտ Քոչարյանին անհապաղ ազատ արձակել կալանքից, չի բխում Սահմանադրական դատարանի որոշման տրամաբանությունից․ «Ինչ վերաբերում է պաշտոնաթող նախագահի գործառութային անձեռնմխելիության վերաբերյալ առկա իրավակարգավորումներին, Սահմանադրական դատարանն ընդամենը փաստել է, որ սահմանված չէ հատուկ ընթացակարգ, որի շրջանակներում ինքնուրույն եւ առանձին քննարկման առարկա պետք է դառնա եւ որոշվի այն հարցը՝ արդյոք մեղսագրվող գործողությունները կապված են նախագահի կարգավիճակի հետ թե ոչ։ Բայց ՍԴ-ն չի արձանագրել, որ որեւէ մեկը չի կարող որոշել պաշտոնաթող նախագահի գործառութային անձեռնմխելիության հարցը»,- նշեց Բաղդասարյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ հարցը պետք է գնահատվի եւ լուծվի քրեադատավարական ընդհանուր կարգավորումների շրջանակներում՝ մինչդատական վարույթում քննիչի կամ դատախազի, իսկ դատական վարույթներում՝ դատարանի կողմից․ «Այս գործով քննիչները, դատախազները, դատարանները բազմիցս անդրադարձել են պաշտոնաթող նախագահի անձեռնմխելիության հարցին և դրան տվել համապատասխան գնահատական»,-ասաց Գեւորգ Բաղդասարյանը։

Предъявленное Роберту Кочаряну обвинение не связано с функциональной неприкосновенностью - прокурор 09/12/2019 18:04 | Суд по делу второго президента РА
Предъявленное второму президенту Армении Роберту Кочаряну обвинение не связано с функциональной неприкосновенностью. Об этом заявил прокурор Геворк Багдасарян на заседании суда первой юрисдикции Еревана по делу экс-президента Роберта Кочаряна, передает корреспондент “ФактИнфо”.
По его словам, вменяемые второму президенту деяния не могут рассматриваться как вытекающие из его статуса.
Следовательно, как отметил он, основания для освобождения Роберта Кочаряна из-под стражи в силу решения Конституционного суда нет.Адвокаты Кочаряна попросили суд немедленно отменить меру пресечения в отношении экс-президентаРанее “ФактИнфо” сообщило, что адвокаты ходатайствовали перед судом об отмене избранной в отношении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу. К ходатайству присоединились и адвокаты остальных фигурантов дела.
По словам прокурора, позиция, согласно которой Роберт Кочарян должен быть немедленно освобожден из-под стражи, не исходит из логики решения Конституционного суда.
“Что касается существующих норм регулирования, касающихся функциональной неприкосновенности президента в отставке, то КС всего лишь констатировал отсуствие установленной специальной процедуры, в рамках которой самостоятельным и отдельным предметом рассмотрения должен стать и должен быть разрешен вопрос о том, действительно ли инкриминируемые деяния связаны со статусом президента или нет. Однако КС не констатировал невозможность определения кем-либо функциональной неприкосновенности президента в отставке”, - отметил Багдасарян.
По его словам, вопрос следует рассматривать и решать в рамках общего уголовно-процессуального регулирования: на этапе досудебного производства следователем, а в ходе судебного производства – судом.
“Следователи, прокуроры, суды по этому делу неоднократно обращались к вопросу о неприкосновенности президента в отставке, и дали этому соответствующую оценку”, - сказал Геворк Багдасарян.