Մեկնարկեց Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանի եւ եւս 7 մեղադրյալների գործով դատաքննությունը 09/12/2019   12:08  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ` Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում քիչ առաջ մեկնարկեց Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանի եւ եւս 7 մեղադրյալների գործով դատական նիստը։ Այն նախագահում է դատավոր Ռոբերտ Պապոյանը։
Հիշեցնենք, որ նախորդ դատական նիստը հետաձգվել էր տուժող կողմի ոչ լիարժեք ծանուցման և բացակայության պատճառով։ Այսօրվա դատական նիստին եւս կան պատշաճ ծանուցված եւ չներկայացած, ինչպես նաեւ՝ չծանուցված եւ չներկայացած տուժողներ։ Ընդհանուր առմամբ տուժողներից ներկա է միայն երկու հոգի։
Նշենք, որ նիստի սկզբում գործով պաշտպան Զորայր Հարությունյանը միջնորդություն ներկայացրեց ականատես 3 անձանց որպես վկա հարցաքննելու մասին։ Նրա խոսքով՝ նշված անձինք ներկա են եղել Հայանիստ-Հովտաշատ խաչմերուկում տեղի ունեցած միջադեպին եւ կարող են դատարանին հայտնել գործով կարեւոր նշանակության տեղեկություններ։
Մեղադրող դատախազներ Տիգրան Հակոբյանը եւ Հայկ Խաչատրյանը առարկեցին ներկայացված միջնորդության դեմ՝ նշելով, որ այս պարագայում այն պատճառաբանված չէ։ Պաշտպանն առաջարկեց գործի նյութերից ուղղակի մեջբերումներ անելով՝ պատճառաբանել իր միջնորդությունը։
Նախագահող դատավորը հայտնեց, որ ապացույցների հետազոտման փուլը դեռեւս սահմանված չէ, եւ այդ պարագայում գործի նյութերը հրապարակել հնարավոր չէ։ Այդպիսով, դատավորը որոշեց միջնորդությունը լուծել անհրաժեշտ հանգամանքների պարզաբանումներից հետո։
Դատավորը միաժամանակ հետաքրքրվեց՝ ինչպիսի՞ն է կողմերի դիրքորոշումը տուժողների բացակայության պայմաններում դատական նիստը շարունակելու վերաբերյալ։ Թե պաշտպանական, թե մեղադրող կողմերը չառարկեցին, եւ դատարանը անցում կատարեց բուն դատաքննությանը։
Այս պահին դատախազները հրապարակում են մեղադրական եզրակացությունների համառոտ բովանդակությունը։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ ըստ դատական-տեղեկատվական համակարգի՝ Դավիթ Համբարձումյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2018թ․ ապրիլի 22-ին Արարատի մարզի Հայանիստ-Հովտաշատ գյուղերի խաչմերուկի բանուկ հատվածում մի խումբ անձանց հետ դիտավորությամբ կոպիտ կերպով խախտել է հասարակական կարգը, որն արտահայտվել է հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք և զուգորդվել նույն օր՝ ժամը 19։00-ի սահմաններում, Հանրապետության հրապարակում կայանալիք հանրահավաքին մասնակցելու նպատակով դեպի նշված հրապարակ երթ կազմակերպած մասնակիցների նկատմամբ նախապես իրենց հետ վերցված զենքի և որպես զենք հանդիսացող առարկաների գործադրմամբ բռնություն գործադրելով և գույքը ոչնչացնելով։
Նրա եղբորը՝ Գոռ Համբարձումյանին, մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, 2018թ․ ապրիլի 16-ին հասարակական կարգը խախտելու դիտավորությամբ խմբի կազմում բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով , սեփական անձը վեր դասելով, հասարակության մեջ առանց պատճառի 5 րոպե տևողությամբ հայհոյանքներ է հնչեցրել Հերացի և կորյուն խաչմերուկները փակած ցուցարարների հասցեին, որի ընթացքում բռնություն գործադրելով՝ ձեռքերով և ոտքերով հարվածներ է հասցրել նրանց։
Գործով մյուս ամբաստանյալները մեղադրվում են քննությամբ դեռևս չպարզված մի խումբ անձանց հետ անհայտ անձի կողմից կազմակերպված զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, ցուցարարների հասցեին հայհոյանքներ հնչեցնելու եւ խուլիգանական մղումներով գույքային վնաս պատճառնելու մեջ։
12:22 29/08/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՄասիսի քաղաքապետի եւ մյուսների գործով նիստը դարձյալ հետաձգվեց
11:54 29/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՄեկնարկեց Մասիսի քաղաքապետի եւ մյուսների գործով առաջին դատական նիստը
11:04 09/07/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՄասիսի քաղաքապետի եւ գործով 7 ամբաստանյալի առաջին դատական նիստը հետաձգվեց
15:27 23/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԴավիթ Համբարձումյանը շարունակում է մնալ մեղադրյալ. ՔԿ
15:53 01/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄասիսի քաղաքապետի եղբայրը գրավի դիմաց ազատ կարձակվի
00:19 07/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԿալանավորված Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանը դիմել է վարչապետին
21:49 24/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանին երկրորդ մեղադրանքն է առաջադրվել
14:28 07/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄասիսի քաղաքապետը կարող է բողոքարկել դատախազի որոշումը, եթե համաձայն չէ. դատախազություն

В Ереване проходят слушания по делу мэра Масиса Давида Амбарцумяна 09/12/2019   12:36  |  Судебный репортаж
Слушания по делу мэра Масиса Давида Амбарцумяна и еще семерых обвиняемых начались в суде общей юридикции Еревана в столичном районе Шенгавит, передает корреспондент “ФактИнфо”.
Дело рассматривает судья Роберт Папоян.
Напомним, предыдущее судебное заседание было отложено из-за отсутствия потерпевшей стороны. На заседании суда  с потерпевшей стороны присутствуют двое.
Отметим, что в начале заседания адвокат Зорайр Арутюнян выступил с ходатайством о вызове на допрос трех лиц в качестве свидетелей. По его словам, вышеупомянутые люди присутствовали при инциденте, произошедшем на пересечении сел Айанист и Овташат и могут сообщить суду важные по делу сведения.
Поддерживающие обвинение в суде прокуроры Тигран Акопян и Айк Хачатрян возразили против ходатайства, указав на его необоснованность. В свою очередь адвокат предложил обосновать свое прошение прямыми отсылками на материалы дела.
Судья сообщил, что этап исследования доказательств еще не определен, поэтому материалы дела обнародовать невозможно. Судья принял решение разрешить ходатайство после выяснения необходимых обстоятельств.
При этом судья поинтересовался позицией сторон по поводу продолжения судебного заседания в условиях отсутствия потерпевших.  Обе стороны не стали возражать, и суд перешел к рассмотрению дела.
В данный момент прокуроры оглашают краткое содержание обвинительного заключения.
Напомним, Давид Амбарцумян проходит обвиняемым по делу об инциденте, произошедшем 22 апреля 2018 года на оживленной части перекрестка на автотрассе между селами Айанист и Овташат.
Ему предъявлено обвинение за то, что он вместе с группой лиц грубо нарушил общественный порядок, что выразилось в явном неуважении к обществу, и было сопряжено с применением силы в отношении участников, организовавших шествие в сторону Еревана для участия в намеченном на 19:00 22 апреля митинге на Площади Республики, которое сопровождалось применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия, и уничтожением имущества.
Его брата – Гора Амбарцумяна - обвиняют в том, что 16-го апреля 2018 года он, вынашивая умысел на нарушение общественного порядка в составе группы, проявил явное неуважение к обществу, в течение пяти минут нецензурно выражался в адрес демонстрантов, перекрывших перекресток улиц Гераци и Корюна в центре Еревана. Кроме того, он применил к ним силу, нанеся им удары руками и ногами.
Остальным фигурантам дела инкриминируют участие в массовых беспорядках, организованных неизвестным лицом вместе с группой лиц, личности которых пока не установлены следствием. Их обвиняют также в использовании нецензурной брани в адрес митингующих и причинении имущественного вреда, совершенном из хулиганских побуждений.