Վերաքննիչ դատարանը բեկանեց Նորատուսցի Ալիկին՝ Ալիկ Բանդուրյանին արդարացնող դատավճիռը, բայց համաներում կիրառեց 09/11/2019   14:12  |  Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանի նախագահությամբ, մասամբ բեկանել է «Լիա» գեղեցկության սրահում տեղի ունեցած սպանության գործով առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը ու արդարացված քրեական հեղինակություն համարվող Նորատուսցի Ալիկին՝ Ալիկ Բանդուրյանին դատապարտեց ազատազրկման, բայց կիրառեց համաներում։
Հիշեցնենք, որ 2016 թ. նոյեմբերի 13-ին Չարբախում գործող «Լիա» գեղեցկության սրահի նկուղային հարկում կրակոցներ են հնչել, որի հետեւանքով 25-ամյա Գեւորգ Ավետիսյանը տեղում մահացել է, իսկ հրազենային վիրավորում ստացած 35-ամյա Արամ Պետրոսյանն ու 38-ամյա Մուշեղ Մուշեղյանը տեղափոխվել էին «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն, որտեղ եւ Մուշեղ Մուշեղյանը մահացել է: Քրեական գործով նախաքննական մարմինը Ալիկ Բանդուրյանին մեղադրանք էր առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-112 -րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից դիտավորյալ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելուն դրդելը), իսկ ՉարբախցիԳեղամ մականունով հայտնի Պետրոս Իսրայելյանին՝ ՀՀ ՔՕ 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով (սպանություն, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից)։
Առաջին ատյանի դատարանը՝ դատավոր Նելլի Բաղդասարյանի նախագահությամբ, 2018 թվականի դեկտեմբերի 18-ին, ամբաստանյալ Ալիկ Բանդուրյանին՝ Նորատուսցի Ալիկին, արդարացրեց և ազատ արձակեց դատական նիստերի դահլիճից։ Չարբախցի Գեղամ մականունով հայտնի Պետրոս Իսրայելյանը մեղավոր ճանաչվեց ՀՀ ՔՕ 113-րդ հոդվածով ու դատապարտվեց 4 տարվա ազատազրկման եւ համաներումով ազատվեց: Բդո մականունով հայտնի Արմեն Գասպարյանը նույնպես արդարացվեց:
Առաջին ատյանի դատավճռի դեմ վերաքննիչ բողոք էր ներկայացրել դատախազը եւ Պետրոս Իսրայելյանի փաստաբանը։ Վերաքննիչ դատարանը որոշեց մերժել Չարբախցի Գեղամի պաշտպան Միհրան Պողոսյանի վերաքննիչ բողոքը, իսկ դատախազի վերաքննիչ բողոքը մասնակի բավարարեց։ Բանդուրյանին մեղավոր ճանաչեց դիտավորությամբ առողջությանը միջին վնաս պատճառելուն դրդելու համար և դատապարտեց 4 տարվա ազատազրկման. պատժին հաշվակցեց կալանքի տակ գտնվելու ժամկետը և նրա նկատմամբ վերջնական պատիժ նշանակեց 1 տարի 11 ամիս ժամկետով ազատազրկումը, սակայն համաներման հիմքով նրան ազատեց պատժի կրումից։

Апелляционный суд Армении отменил оправдательный приговор Алику Норатусскому, но амнистировал его 09/11/2019   15:01  |  Судебный репортаж
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Рузанны Барсегян частично отменил вердикт суда первой инстанции по делу об убийстве в салоне красоты Лиа“ и приговорил, ранее оправданного криминального авторитета Алика Бандуряна(Алик  Норатусский) к лишению свободы. При этом суд применил амнистию.
Напомним, 13-го ноября 2016 года в повальном помещении салона красоте “Лиа” в ереванском районе Чарбах произошла стрельба, в результате которой  скончался 25-летний Геворк Аветисян. Еще двое – 35-летний Арам Петросян и 38-летний Мушег Мушегян с огнестрельными ранениями были госпитализированы в медцентр “Сурб Аствацамайр”, где Мушегян скончался.
Следствие предъявило Алику Бандуряну обвинение по пункту 6 части 2 статьи 38-112(“Подстрекательство в умышленном причинении тяжкого вреда здоровью, совершенном группой лиц”) УК Армении, а Петросу Исраеляну по прозвищу “Гегам Чарбахский” – по пункту 7 части 2 статьи 104(Убийство, совершенное группой лиц ”) УК РА.
Суд первой инстанции под председательством Нелли Багдасарян 18-го декабря 2018 года оправдал подсудимого Алика Бандуряна и освободил его в зале суда. Петрос Исраелян, известный по прозвищу Гегам Чарбахский, был признан виновным и приговорен к 4 годам лишения свободы, однако освобожден от отбывания наказания по амнистии. Армен Гаспарян по кличке Бдо также  был отпущен на свободу.
Решение суда первой инстанции обжаловали прокурор и адвокат Петроса Исраеляна. Апелляционный суд постановил отклонить жалобу адвоката Гегама Чарбахского и частично удовлетворить  жалобу прокурора. Бандурян был признан виновным в подстрекательстве в умышленном причинении тяжкого вреда здоровью и приговорил к 4 годам лишения свободы.  Ему засчитали в срок период содержания под стражей  и назначили окончательное наказание в виде лишения свободы сроком на 1 год и 11 месяцев, но освободили его по амнистии.