Եթե մարդը գտնվում է Ռուսաստանում, չի նշանակում, որ նա քաղաքական ապաստան է ստացել. Սերգեյ Կոպիրկին 09/11/2019   15:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Որտե՞ղ եք դուք նման տենդենց տեսնում, ի՞նչ է, Պողոսյանը քաղաքական ապաստա՞ն է ստացել, ես նման տեղեկություններ չունեմ։ Եթե մարդը գտնվում է Ռուսաստանում, դա չի նշանակում, որ նա քաղաքական ապաստան է ստացել»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ անդրադառնալով ԴԱՀԿ նախկին պետ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Միհրան Պողոսյանի՝ Ռուսաստանից ապաստան խնդրելու հարցին եւ լրագրողների այն դիտարկմանը, թե Ռուսաստանը միտումնավոր ապաստան է տրամադրում այն մարդկանց, որոնք Հայաստանում մեղադրվում են կոռուպցիայի եւ սահմանադրական կարգի տապալման մեջ։
Կոպիրկինի խոսքով, Միհրան Պողոսյանի պարագայում, խոսքը համապատասխան փաստաթղթերի տրամադրման իրավական գործընթացի մասին է։
Ինչ վերաբերում է «Մարտի 1»-ի գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված՝ քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանին, Կոպիրկինը լրագրողներին հորդորել է դիմել իրավասու մարմիններին ։
«Կրկնում եմ՝  որեւէ միտում ես չեմ նկատում։ Որեւէ մեսիջ չկա։  ՌԴ-ի մեսիջը ՀՀ-ի նոր իշխանություններին  հստակ է՝ մենք ռազմավարական դաշնակիցներ ենք, եղբայրական ժողովուրդներ ու եղբայրական պետություններ, ՌԴ –ի դիրքորոշումն այս առումով չի փոխվել»,-ասել է Կոպիրկինը։
Հարցին, թե իր կարծիքով արդյո՞ք պետք է հոկտեմբերին ակնկալել ՌԴ նախագահ Պուտինը այցը Հայաստան, դեսպանն արձագանքել է. «Պետք է»։  Նա նշել է, որ այս հարցի առնչությամբ այլ տեղեկություն չունի եւ ելնում է այն հանգամանքից, որ անցկացվելու է  ԵԱՏՄ բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստը. «Ինչպես երեկ նշեց Հայաստանի փոխարտգործնախարարը, դա պետությունների ղեկավարների ընդհանուր որոշումն է եղել»։
Լրագրողի ճշտող հարցին, արդյո՞ք նախագահի այցելության վերաբերյալ  որոշում կա, Կոպիրկինը պատասխանել է.«Կա որոշում հոկտեմբերի 1-ին այստեղ անցկացնել ԵԱՏՄ բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստը, այլ որոշումներ չեն եղել»։

Посла России расспросили о ситуации с экстрадицией Миграна Погосяна и предстоящем визите Путина в Ереван 09/11/2019   16:13  |  Лента новостей
Чрезвычайный и Полномочный посол РФ в Армении Сергей Копыркин заявил, что не получал информации о предоставлении Миграну Погосяну политического убежища в России.
В ответ на муссируемые суждения, что люди, которые в Армении обвиняются в коррупции и свержении конституционной власти, получают убежище в России, посол заявил, что не видит такой тенденции.
“А что Погосян получил политическое убежище?Если человек находится в России, – это не значит, что он получил политическое убежище, насколько я понимаю”, - заявил он.
По словам Копыркина, в случае с Миграном Погосяном, речь, по его информации, идет о правовой процедуре предоставления необходимых документов.
Что касается  бывшего главы следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 года Ваагна Арутюняна, Копыркин призвал журналистов обратиться в компетентные органы.
“Повторяю, что не вижу какой-либо тенденции. Месседжа никакого я здесь не вижу. Месседж России новым властям Армении очень четкий: мы стратегические союзники, братские страны, братские народы. Позиция России на этот счет ни в коей мере не изменилась”, -заявил Копыркин.
В ответ на вопрос одного из журналистов о том, можно ли ожидать визит президента России в Ереван в октябре, он ответил: "Нужно".
“А у вас есть другая информация? У меня другой информации нет. Мы исходим из того, что в Ереване будет заседание Высшего Евразийского совета. Как сказал заместитель министра иностранных дел Армении вчера, по-моему, в парламенте, это было общее решение глав государств", - сказал Копыркин.
На очередной уточняющий вопрос журналиста о том, есть ли действительно решение о визите президента, Копыркин ответил, что есть решение о проведении здесь заседания Высшего Евразийского экономического совета.
"Других решений не было ", - добавил дипломат.
13:10 11/09/2019  |  ЭкономикаЕдиный рынок ЕАЭС без барьеров возможно сформировать только через самодисциплину, основанную на цифровой прозрачности - Минасян
12:25 05/09/2019  |  Лента новостейТигран Саркисян и Дмитрий Медведев обсудили вопросы взаимодействия и текущего развития ЕАЭС