Վանի Սուրբ Խաչի պատարագին Մուշի հայերը խաղող են հյուրասիրել ներկաներին (տեսանյութ) 09/10/2019   13:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 8-ին Վանա լճի Աղթամար կղզու պատմական Սուրբ Խաչ եկեղեցում 7֊րդ անգամ մատուցվեց պատարագ։  Պոլսո Հայոց պատրիարքի տեղապահ Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանի գլխավորությամբ մատուցված պատարագին ներկա էին հարյուրավոր հայեր Հայաստանից, Թուրքիայից և Սփյուռքից:
Նրանց թվում էր նաև Տարոնի և Մուշի հայերի համերաշխության և տուրիզմի հասարակական միության նախագահ Հայրեթթին Ասլանը: Նա իր հետ բերել էր դարավոր պատմություն ունեցող Մուշի քաղցրահամ խաղողը:
«Ermenihaber.am»-ին տված հարցազրույցում Մուշի հայ համայնքի ղեկավար Հայրեթթին Արսլանը նշեց, որ Մուշի՝ իրենց պապերի խաղողը բերել են Աղթամար կղզի, որպեսզի հյուրասիրեն պատարագի մասնակիցներին:
Այն հարցին, թե «Մուշից շա՞տ հայեր են եկել մասնակցելու պատարագին», Արսլանը պատասխանեց, որ Մուշից մոտ 150 հոգի եկել է:
«Միշտ գալիս են պատարագին: Սա առաջին անգամ չէ: Ոչ միայն Մուշից, այլև շրջակա նահանգներից էլ են գալիս: Մենք էլ այդ կապակցությամբ մեր պապերի հիշատակի համար խաղող ենք բերում ու բաժանում»,- նշեց Արսլանը:

Армяне Муша угостили виноградом присутствующих на литургии в церкви Сурб Хач в Ване(Видео) 09/10/2019   15:00  |  Лента новостей
8 сентября в армянской церкви Сурб Хач(Святого Креста) на острове Ахтамар в Ване в седьмой раз была отслужена Св.литургия. На литургии, которую отслужил местоблюститель Константинопольского патриарха Армянской Апостольской Церкви епископ Саак Машалян, присутствовали сотни армян из Армении, Турции и Диаспоры.
Среди них был также председатель общественного союза солидарности и туризма армян Тарона и Муша Хайреттин Аслан. Он привез с собой сладчайший виноград Муша, история которого насчитывает многие века.
В интервью изданию "Ermenihaber.am", глава армянской общины Муша Хайреттин Аслан отметил, что они привезли виноград своих предков на остров Ахтамар, чтобы угостить участников богослужения.
На вопрос о том, много ли армян приехало для участия в литургии, он заявил, что из Муша прибыло около 150 человек.
“Они всегда приходят на литургию. Это не в первый раз. И не только из Муша, но и из окрестных провинций. А мы по этому случаю в память о наших предках приносим и раздаем виноград”, - сказал Аслан.