Գագիկ Խաչատրյանի վերաբերյալ երկու քրեական գործերը միացվել են մեկ վարույթում. ԱԱԾ 09/06/2019 12:35 | Քրեական խրոնիկոն
ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի վերաբերյալ՝ նախկինում Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործը միացվել է Ազգային անվտանգության ծառայությունում քննվող քրեական գործին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ԱԱԾ մամուլի խոսնակ Սամսոն Գալստյանից։ Վերջինս հայտնեց, որ նախաքննությունը շարունակվում է, և այլ տեղեկություններ այս պահին չեն հաղորդում։
Նշենք, որ ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գործով Գագիկ Խաչատրյանը մեղադրյալի կարգավիճակ ունի շուրջ 6 ամիս, ինչի մասին հայտնի դարձավ օգոստոսի 27-ին-ին, երբ ԱԱԾ-ում քննվող մեկ այլ գործով Գագիկ Խաչատրյանը ձերբակալվել է
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 27-ին «Փաստինֆո»-ն հայտնել էր, որ ԱԱԾ-ն քննչական գործողություններ են իրականացվում Գագիկ Խաչատրյանի առանձնատանը: Ավելի ուշ՝ ԱԱԾ-ի բակում հրավիրված ճեպազրույցի ընթացքում, ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը նշել էր, խուզարկություն է իրականացվում ինչպես Խաչատրյանին, այնպես էլ նրա մերձավոր անձանց, այդ թվում՝ ՊԵԿ ներքին անվտանգության վարչության պետ Կարեն Խաչատրյանին պատկանող տարածքներում։
Օրվա վերջում ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը հաղորդագրություն էր տարածել՝ տեղեկացնելով, որ Գագիկ Խաչատրյանը և նրա եղբորորդին՝ Կարեն Խաչատրյանը, պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և առանձնապես խոշոր չափերով գույքի վատնման կասկածանքով բերման են ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ և ձերբակալվել։ Հետագայում Նրանց մեղադրանք էր առաջադրվել եւ միջնորդություն ր ներկայացվել դատարան կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, որոնք բավարարվել են։
Օգոստոսի 27-ին նաև ՀՔԾ մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանն էր հայտնել էր նաեւ, որ իրենց մոտ քննվող քրեական գործով եւս Գագիկ Խաչատրյանն ունի մեղադրյալի կարգավիճակ: Նա մեղադրվում է 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ առանձնապես խոշոր չափերի վատնում կազմակերպելը, սակայն այս գործով ամիսներ առաջ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։ Մ.Օհանջանյանը փոխանցել էր, որ նախաքննության փուլում այս գործով կատարվել էր 800 միլիոն դրամի վերականգնում ։ «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ խոսքը պարարտանյութերի բաշխման գործընթացում արձանագրված չարաշահման դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի մասին է։
Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը մեզ հետ զրույցում նշել էր, որ Գագիկ Խաչատրյանի վերաբերյալ՝ Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործը ուղարկվել է Ազգային անվտանգության ծառայություն` նախաքննությունն այնտեղ շարունակելու, որտեղ էլ դրանք միացվել են մեկ վարույթում։

Два уголовных дела в отношении Гагика Хачатряна объединили в одно производство - СНБ 09/06/2019   13:02  |  Криминальная хроника
Расследуемое в Специальной следственной службе уголовное дело в отношении бывшего председателя Комитета государственных доходов Армении, экс-министра финансов Гагика Хачатряна объединено в одно производство с уголовным делом, расследуемым в Службе национальной безопасности. Об этом “ФактИнфо” сообщил пресс-секретарь СНБ Самсон Галстян. Он завил, что предварительное следствие продолжается, иные подробности пока не разглашаются.
Отметим, что по расследуемому в ССС уголовному делу Гагик Хачатрян уже на протяжении 6 месяцев имеет статус обвиняемого. Об этом стало известно 27 августа, в ходе задержания Гагика Хачатряна по другому уголовному делу, расследуемому  в СНБ.
Напомним, 27-го августа ИА “ФактИнфо” сообщило, что СНБ проводит следственные действия в особняке Гагика Хачатряна. Позже, в ходе брифинга во дворе здания Службы нацбезопасности, директор СНБ Армении Артур Ванецян заявил, что обыски проводятся на территориях, принадлежащих как Хачатряну, так и аффилированным с ним лицам, в том числе бывшему высокопоставленному чиновнику КГД Карену Хачатряну.
Позже пресс-центр СНБ Армении распространил заявление, в котором сообщил, что Гагик Хачатрян и его племянник Карен Хачатрян по подозрению в злоупотреблении должностным положением и растрате имущества в особо крупных размерах были подвергнуты приводу в СНБ РА и задержаны. Им были предъявлены обвинения. Суд удовлетворил ходатайство об избрании в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу.
27-го августа пресс-секретарь Специальной следственной службы Армении Марина Оганджанян сообщила “ФактИнфо”, что Гагик Хачатрян имеет статус обвиняемого и по расследуемому в ССС уголовному делу. Ему инкриминируют пункт 1 части 3 статьи 38-179(“Организация растраты в особо крупных  размерах”). В рамках данного несколько месяцев назад в отношении него была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Оганджанян также сообщила, что сумма возмещения по данному делу составила 800 миллионов драмов.
По сведениям “ФактИнфо”, речь идет об уголовном деле, возбужденном по факту злоупотребления, зафиксированного в процессе распределения удобрений.
Начальник отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщила, что расследуемое в Специальной следственной службе уголовное дело в отношении Гагика Хачатряна направлено в СНБ для дальнейшего производства предварительного следствия.