Յուրա Իվանյանը եւ Սամվել Ավետիսյանը աշխատանքից ազատման դիմում են գրել 09/05/2019   12:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Սամվել Ավետիսյանը եւ ՔԿ Կոռուպցիոն, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչության պետ, Ամուլսարի գործով քննչական խմբի ղեկավար Յուրա Իվանյանը երեկ աշխատանքից ազատման դիմում են գրել։
Նշենք, որ մեզ հաջողվեց կապ հաստատել միայն Սամվել Ավետիսյանի հետ, ով մեր հարցին՝ արդյո՞ք ճիշտ է տեղեկությունը, որ ինքն ազատվել է աշխատանքից, պատասխանեց. «Ես չեմ ցանկանում մեկնաբանություն տալ»։
Մենք փորձեցինք կապ հաստատել նաեւ Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանի հետ, ով, սակայն, անհասանելի էր։
Հավելենք, որ ՔԿ նախագահի տեղակալն աշխատանքից ազատվում է վարչապետի որոշմամբ։ Նման որոշում այս պահին կառավարության կայքում առկա չէ։ Ինչ վերաբերում է Յուրա Իվանյանին, նա աշխատանքից կարող է ազատվել ՔԿ նախագահի որոշմամբ։
Սամվել Ավետիսյանը ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ-Հատկապես կարեւոր գործերի քննության գլխավոր վարչության պետ  էր նշանակվել ՀՀ վարչապետի՝ 2018 թվականի օգոստոսի 24-ի որոշմամբ: 2018 թվականի օգոստոսից էլ Յուրա Իվանյանը զբաղեցնում էր ՔԿ Կոռուպցիոն, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչության պետի պաշտոնը։
16:13 04/09/2019  |  Բնապահպանական իրավունքԿառավարությունում կայացել է Ամուլսարի ծրագրի վերաբերյալ հերթական քննարկումը
12:31 02/09/2019  |  Բնապահպանական իրավունքԱմուլսարի գործով քննչական խմբի ղեկավար Յուրա Իվանյանի նկատմամբ ծառայողական քննություն է նշանակվել

Замглавы СК Армении и руководитель группы по делу Амулсара подали в отставку 09/05/2019   13:07  |  Лента новостей
По сведениям “ФактИнфо”, заместитель председателя Следственного комитета Армении Самвел Аветисян и начальник Управления по расследованию коррупционных преступлений, преступлений против собственности и киберпреступлений Главного управления по расследованию особо важных дел СК РА, руководитель следственной группы по делу об Амусарском золотоносном месторождении Юра Иванян подали заявления об отставке.
Отметим, что корреспонденту агентства удалось связаться с Самвелом Аветисяном, однако он не пожелал прокомментировать информацию.
Добавим, что заместитель главы СК освобождается от занимаемой должности по решению премьер-министра. Подобного решения на сайте правительства к данному моменту нет. Что касается Юры Иваняна, то он может быть уволен по решению председателя СК.
Самвел Аветисян был назначен заместителем председателя Следственного комитета Армении, начальником главного управления по расследованию особо важных дел решением премьер-министр Армении от 24-го августа 2018 года. Что касается Юры Иванян, то и он занимал пост начальника Управления по расследованию коррупционных преступлений, преступлений против собственности и киберпреступлений СК РА с августа 2018 года.