Յուրա Իվանյանը շարունակում է պաշտոնավարել. Հայտնում է ՔԿ-ն 09/05/2019 14:44 | ԼՐԱՀՈՍ
Ամուլսարի գործով քննչական խմբի ղեկավար Յուրա Իվանյանը շարունակում է պաշտոնավարել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանը` ավելացնելով, թե նա աշխատանքից ազատման դիմում չի ներկայացրել։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ Քննչական կոմիտեի մեր աղբյուրների փոխանցմամբ Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ, ՀԿԳ գլխավոր վարչության պետ Սամվել Ավետիսյանն ու քննչական խմբի ղեկավար, Կոռուպցիոն, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչության պետ Յուրա Իվանյանը նախօրին աշխատանքից ազատվելու դիմումներ են ներկայացրել։
Նախքան նյութը հրապարակելը՝ «Փաստինֆո»-ն փորձել էր կապ հաստատել թե՛ ՔԿ լրատվական բաժնի, թե՛ Յուրա Իվանյանի եւ թե՛ Սամվել Ավետիսյանի հետ։ Վերջինս հեռախոսազանգին պատասխանել էր, սակայն, լսելով հարցը, ոչ հերքել և ոչ էլ հաստատել։ «Ես չեմ ցանկանում մեկնաբանություն տալ»,- ասել էր նա։
Իսկ ՔԿ լրատվականը նշված հարցի վերաբերյալ առավոտյան որեւէ մեկնաբանություն չէր տալիս։
Հավելենք, որ թե՛ Յու.Իվանյանը եւ թե՛ Ս.Ավետիսյանը նշված պաշտոններին նշանակվել են 2018 թվականի օգոստոսին եւ ունեն մասնագիտական գործունեության երկարամյա փորձ։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ՔԿ նախագահի տեղակալն աշխատանքից ազատվում է վարչապետի որոշմամբ, որն այս պահին կառավարության կայքում առկա չէ։ Իսկ Յուրա Իվանյանն աշխատանքից կարող է ազատվել ՔԿ նախագահի որոշմամբ։
Հիշեցնենք, որ Յուրա Իվանյանի նկատմամբ ծառայողական քննություն է սկսվել, որն այս պահին ընթացքի մեջ է։
Ավելի վաղ պարզ էր դարձել, որ Ամուլսարի գործով քննիչ Յուրա Իվանյանի և Ամուլսարի ծրագրի ՇՄԱԳ փաստաթղթի դրական եզրակացությունը ստորագրած ՀՀ բնապահպանության նախկին նախարար Արամայիս Գրիգորյանի միջև ազգակցական կապ կա, նրանք հորեղբոր որդիներ են։

В СК Армении опровергли информацию об увольнении главы следственной группы по Амулсару 09/05/2019   15:07  |  Лента новостей
Начальник Управления по расследованию коррупционных преступлений, преступлений против собственности и киберпреступлений Главного управления по расследованию особо важных дел СК РА, руководитель следственной группы по делу об Амусарском золотоносном месторождении Юра Иванян продолжает работу не своем посту. Об этом “Фактинфо” сообщила и.о. руководителя отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета Армении Наира Арутюнян, добавив, что Иванян не подавал заявления об увольнении.
Ранее “Фактинфо” со ссылкой на свои источники в СК сообщило, что заместитель председателя Следственного комитета Армении Самвел Аветисян и руководитель следственной группы по делу Амулсарского рудника Юра Иванян подали заявления об отставке.
До публикации материала, “ФактИнфо” попыталось  связаться как с пресс-службой СК, так и Юрой Иваняном  и Самвелом Аветисяном. Последний ответил на телефонный звонок, однако, выслушав вопрос, не подтвердил, но и не опроверг информацию.
“Я не желаю комментировать”, - заявил он.
Пресс-служба СК утром тоже никак не комментировала этот вопрос.
Добавим, что Юра Иванян и С. Аветисян, обладающие многолетним опытом профессиональной деятельности, были назначены на свои должности в августе 2018 года.
Как уже ранее сообщало агентство, заместитель главы СК освобождается от занимаемой должности по решению премьер-министра. Подобного решения на сайте правительства к данному моменту нет. Что касается Юры Иваняна, то он может быть уволен по решению председателя СК.
Напомним, что в отношении Юры Иваняна начато служебное расследование.
Ранее стало известно о родственной связи между следователем по делу Амулсара Юрой Иваняном и бывшим министром охраны природы Армении Арамаисом Григоряном, подписавшим положительное заключение по документу об оценке воздействия на окружающую среду. Они приходятся друг другу двоюродными братьями по отцовской линии.