Սահմանադրական դատարանը մասամբ բավարարեց Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը 09/04/2019   15:29  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Սահմանադրական դատարանը քիչ առաջ հրապարակեց  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի գործով որոշումը, որով արձանագրվեց, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածը հակասում է  ՀՀ Սահմանադրությանը։
Ռ.Քոչարյանի դիմումի մյուս մասը  վերաբերում էր 135-րդ հոդվածի 2-րդ մասի Սահմանադրականությանը. ՍԴ-ն գտել է, որ այն համապատասխանում է Սահմանադրությանը։ ՍԴ երկու դատավոր ներկայացրել են հատուկ կարծիք։
Հիշեցնենք, որ Ռ. Քոչարյանի դիմումի քննումը նախատեսվում էր օգոստոսի 29-ին, որը հետաձգվել էր՝ ելնելով լրացուցիչ ուսումնասիրություն կատարելու անհրաժեշտությունից։ ՍԴ-ում երկրորդ նախագահի ներկայացուցիչն է սահմանադրագետ Արամ Վարդեւանյանը։
Գործով զեկուցողներն են Սահմանադրական դատարանի դատավորներ Ա. Գյուլումյանը, Ա. Դիլանյանը, Ֆ. Թոխյանը, Ա. Թունյանը, Ա. Խաչատրյանը, Հ. Նազարյանը, Ա. Պետրոսյանը: Գործով որպես պատասխանող կողմ է ներգրավվել քրեական դատավարության օրենսգիրքն ընդունած մարմինը՝ Ազգային ժողովը:
ՍԴ աշխատակարգային որոշման համաձայն՝ ՍԴ դատավոր ընտրված Վահե Գրիգորյանը չի մասնակցում գործի քննությանը, քանի որ նա կանխակալ վերաբերմունք ունի որպես դիմող հանդես եկող սահմանադրական դատավարության մասնակիցների նկատմամբ, ինչպես նաեւ մասնակցել է հիշյալ գործերի քննությանն այլ դատարաններում։ Նշենք, որ Վահե Գրիգորյանը նախքան ՍԴ դատավոր նշանակվելը ներկայացնում էր «Մարտի 1»-ի գործով տուժողների և նրանց իրավահաջորդների շահերը։
Հիշեցնենք որ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ: Երկրորդ նախագահը կալանավորվել է երեք անգամ։
Երրորդ անգամ նա կալանավորվել է հունիսի 25-ին՝ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանի որոշմամբ, որով բեկանվեց նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունն ընտրելու մասին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի մայիսի 18-ի որոշումը։ Վերաքննիչ դատարանի հունիսի 25-ի մեկ այլ որոշմամբ բեկանվել է նաեւ  վարույթը կասեցնելու եւ ՍԴ դիմելու ընդհանուր իրավասության դատարանի մայիսի 20-ի որոշումը։
Իսկ այս որոշումները կայացրած դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ, առաջադրվել մեղադրանք ու կասեցվել նրա լիազորությունները։ Գործը մակագրվել է դատավոր Աննա Դանիբեկյանին։
Նշենք, որ թեեւ վերաքննիչ դատարանը բեկանել էր ՍԴ դիմելու Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի  որոշումը, այդուհանդերձ ՍԴ-ն այն մասամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ, վարույթ է ընդունել։ Նույն հարցով ՍԴ էր դիմել նաեւ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, որը եւս ՍԴ-ն վարույթ է ընդունել։ Սակայն այս դիմումների գործով վարույթը ՍԴ-ն կասեցրել է ու  խորհրդատվական կարծիք ստանալու նպատակով դիմել  Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին և Վենետիկյան հանձնաժողովին:

Конституционный суд Армении частично удовлетворил заявление Кочаряна 09/04/2019   15:58  |  Суд по делу второго президента РА
Конституционный суд Армении немногим ранее огласил решение по заявлению второго президента Армении Роберта Кочаряна, которым констатировал, что статья 35("Обстоятельства, исключающие производство по уголовному делу и уголовное преследование")  Уголовно-процессуального кодекса РА противоречит Конституции.
Другая часть заявления касалась части 2 статьи 135("Основания применения мер пресечения") УПК Армении. КС счел, что она соответствует Конституции.
Интересы Роберта Кочаряна в КС представляет специалист по конституционному праву Арам Вардеванян.
Докладчиками по делу выступали судьи КС А. Гюлумян, А. Диланян, Ф. Тохян, А. Тунян, А. Хачатрян, Г. Назарян, А. Петросян. В качестве ответчика по делу привлечен принявший УПК орган – Национальное Собрание.
Согласно процедурному решению КС, недавно избранный судья КС Ваге Григорян не участвовал в рассмотрении дела ввиду его предвзятого отношения к выступающим в качестве заявителя участникам конституционного судопроизводства. Помимо этого, он участвовал в рассмотрении данного дела в других судах. Отметим, что Ваге Григорян до назначения судьей КС представлял интересы потерпевших по делу 1 марта и их правопреемников.
Напомним, Роберт Кочарян обвиняется по части 1 статьи 300.1 ("Свержение конституционного строя") и по пункту 2 части 4 статьи 311 ("Получение взятки в особо крупных размерах") УК Армении. Второй президента Армении был арестован трижды.
Во второй раз экс-президент был взят под стражу 25 июня решением судью Апелляционного суда Армена Диланяна, отменившего постановление суда общей юрисдикции об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство.
25 июня Апелляционный суд также отменил вынесенное 20-го мая решение суда общей юрисдикции о приостановлении производства по делу и обращении в Конституционный суд.
В отношении судьи Давида Григоряна, который вынес эти решения, было возбуждено уголовное дело. Ему было предъявлено обвинение, его полномочия были приостановлены.
Хотя Апелляционный суд отменил решение суда общей юрисдикции Еревана об обращении в Конституционный суд, тем не менее  КС частично, в части, касающейся определения вопроса соответствия статьи 300.1 Уголовного кодекса РА Конституции, принял обращения к производству. По тому же вопросу в КС обратился и второй президент Армении Роберт Кочарян. Его заявление КС также принял к производству. Однако производство по этим заявлениям КС приостановил и обратился  в Европейский суд по правам человека и Венецианскую комиссию для получения консультативного заключения.